başarı

Alışkanlıklar Yasası – Hayatta Elde Ettiğiniz Her Şeyin Kaynağı

 

Hayatta tüm canlılar doğuştan gelen alışkanlıklarına göre hareket eder ve onun dışına çıkamazlar.

Alışkanlıklar tüm hayatınızı, elde ettiğiniz iyi veya kötü tüm sonuçları yönetir, kontrol eder.

Çok az insan bu muazzam güce karşı hareket edip kendi istek ve arzuları doğrultusunda alışkanlıklar geliştirir ve kendi hayatının kaptanı olur.

Etrafınıza baktığınızda hemen hemen herkesin her gün aynı şeyleri yaptıklarını görürsünüz. Aynı yerlere giderler, hemen hemen aynı aktiviteleri yaparlar, aynı sözleri söylerler.

Sanki tek bir gün tekrar tekrar yinelenmektedir. Günlük tekrar tekrar yapılan her şey alışkanlıklara dönüşür ve insanı sonsuza kadar kölesi yapar.

Hayatta ki en büyük sırlardan biri şudur: Elde ettiğiniz her şey, şu anki tüm sonuçlarınız zihinsel ve fiziksel alışkanlıklarınızın doğrudan ürünüdür.

İşin kötü yanıysa bu alışkanlıklar sizlere başkalarından gelmiştir. Aslında çoğu insan kendi seçmediği bir hayatın mahkumu konumundadır.

Zengin, başarılı bir ailede doğan birisi, o çevrede harmanlanan birisinin alışkanlıkları, standartları o olur.

Hayatı boyunca farkında olmadan o standartı korumak için hareket eder. Düşünceleri, inançları o doğrultuda şekillenir. Tüm bunlar beyninde alışkanlık dosyaları gibi saklanır. Çünkü alıştığı hayat budur.

Fakir, sürekli negatif bir ortamda doğan birisi ise aynı şekilde doğduğu çevrenin ürünü haline gelir.

Standartları, alışkanlıkları, tüm düşünceleri ve inançları ailesinin, çevresinin alışkanlıkları olur. Hayatta elde ettiği tüm sonuçlar bu alışkanlıkların doğrultusunda olur. Standart budur.

Alışkanlıkları yalnızca fiziksel olarak düşünmeyin zihinsel olarak da alışkanlıklar sizleri yönetir. Nasıl düşündüğünüz, kim olduğunuza inandığınız, inançlarınız, zihinsel tutumunuz her şey daha önceden kazanılmış bir alışkanlıktır.

Küçükken sürekli hayır, yapamazsın diye programlanan biri “ben başarılı olamam” inancını geliştirir ve hayatı boyunca o inancı korur. Aynısı tam tersi içinde geçerli.

İnsan beyni muazzam bir şekilde hayatta kalma üzerine programlanmıştır bu nedenle çevresiyle anında uyum haline girer.

Bu nedenle başarılı insanlarla takılan insanlar ona uyum sağlar, başarısız insanlarla takılanlar o ortama uyum sağlarlar.

Çevrenizi başarılı, pozitif düşünen insanlarla çevrelemek bu nedenle hayati önem taşımaktadır.

Bilge bir adam şunu demişti: “Alışkanlıkların zincirleri hissedilmek için çok hafif, kırılmak için çok ağırdır.”

Alışkanlıklar kolayca değişebilen şeyler değildir. Kırılması güçtür. Devasa oranda bir arzu ve isteğe, disipline ve kararlılığa sahip olmalısınız. Her gün disiplinle yeni alışkanlıkları uygulamaya koymalısınız.

Çoğu insanın alışkanlıklarını değiştirememesinin sebebi rahatlık alanlarından çıkamamalarıdır.

Alışkanlıklar bir rahatlık alanı oluşturur ve sizleri o alana hapseder. Sürekli farkında olmadan o bölgede dönüp dolanırsınız. Standartınız orası olur.

Bu alandan çıkmak korkutucudur. Çünkü bilinmeyendir. Alışmadığınız bir yerdir. Bu nedenle insanların çoğu alışkanlıklarını kıracak cesarete sahip değildir ve hayatları boyunca bir şekilde alıştıkları hayatı yaşarlar.

Sürekli ve sürekli aynı sonuçları alırlar.

İnsanlar her zaman alıştıkları, standartı oldukları hayatı yaşar.

Başarılı birisi başarılı olmanın yolunu bulur, başarısız birisi başarısız olmanın bir yolunu bulur.

Belli bir standartta gelire alışan birisi onun altına veya üstüne çıkmama eylemi içindedir. Kendisini rahat hissettiği yer orasıdır. Herkes kendini nerede rahat hissediyorsa, standartı neyse onu elde eder.

Bir düşünün dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett, 80 Milyar dolarlık bir servete sahiptir.

Çoğu insan için 50 veya 100 Milyon dolar çok büyük bir paradır fakat Warren’in serveti 100 Milyon dolara düşseydi kendini nasıl hissederdi? Eski standartına çıkmak için gece gündüz çalışır, bir yolunu bulurdu.

Çünkü Warren Buffett’in alıştığı yer, standartı, parasal anlamda olduğu kişi çift haneli milyar dolarlardır.

Standartınız, alıştığınız konum kim olduğunuzun, tüm sonuçlarınızın kaynağıdır.

Standartınızı değiştirmek için, hedef ve hayalleriniz neyse onlara ulaşmak için her gün büyük bir güç ve arzuyla o doğrultuda hareket etmeniz ve yıkıcı alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gereklidir.

En çok beraber vakit geçirdiğiniz, sürekli dinlediğiniz insanlar da standartlarınızı doğrudan etkiler.

Milyonerlerle takılan milyoner olur, beş parasız insanlarla takılan insanlar da o konumda kalır. Kendini daha fazlası için zorlamaz. Çünkü ortamın standartı bellidir. Bu nedenle rahat hareket ederler.

Ne kadar çok başarılı olmayı, hayallerinizi gerçekleştirmeyi isteseniz bile rahat bölgenizi, standartlarınızı, alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz hep aynı sonuçları alırsınız. Neler olup bittiğinin farkında olmazsınız.

Olağanüstü potansiyele bile sahip olsanız, çok zeki de olsanız istediğiniz sonuçları alamamanızın sebebi budur.

Alışkanlıklarınız, standartlarınız, rahat bölgeniz sizleri kontrol etmektedir. Bu nedenle gerekli cesarete, disipline, arzuya sahip çok çok az kişi bu yolculuğa çıkar ve gerçek anlamda özgür olur.

Hayat bitmek bilmeyen bir öğrenme ve gelişme sürecinden ibarettir.

Bu nedenle gerçek potansiyelinize ulaşmak için sürekli ilerlemeli ve rahat bölgenizi zorlamalısınız. Sürekli standartlarınızı yükseltmelisiniz.

Ancak bu şekilde gerçek anlamda kendinizi canlı ve mutlu hisseder ve hayal ettiğiniz her şeye ulaşırsınız.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi paylaşın.

Paylaş

Alışkanlıklar Yasası – Hayatta Elde Ettiğiniz Her Şeyin Kaynağı” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir