girişimcilik

Başarılı Bir Girişimci Olmak İçin Yapmanız Gereken İlk Şey

 

Eğer girişimci olarak başarısız olmak hem de tekrar tekrar başarısız olmak istiyorsanız size bunun sırrını vereyim: İnsanların sevmediği, istemediği, ihtiyaç duymadığı bir şey pazarlamaya çalışın.

Girişimcilik veya pazarlama konusunda yapılan en sık hata nedir diye sorarsanız cevabı budur. Kimsenin istemediği, umursamadığı şeyler pazarlamaktır. Tekrar tekrar öğrendik ki piyasayı istemedikleri, ilgilenmedikleri bir şeye zorlayamazsınız. Pazarlama, reklam bütçeniz ne olursa olsun. Yüzyıllardır pazarlamacılar insanların istemedikleri, ilgilenmedikleri ürün ve hizmetleri satmak için milyonlar harcıyor fakat stratejileri işe yaramıyor.

Bilmelisiniz ki kimse ama kimse sizin ürününüzü, hizmetinizi umursamıyor ta ki kendilerine bir yarar, değer katacağına inanana kadar.

Bir düşünün TV’de sabah akşam reklamlar dönüyor kaç tanesi sizin umurunuzda oluyor, “aa hemen almalıyım” diyorsunuz? İlgilenmediğiniz, umursamadığınız bir ürün veya hizmeti kaç defa satın aldınız? Kaç defa değerli vaktinizi bunun için harcadınız?

Başarılı bir girişimci olmak için yapmanız gereken ilk şey; insanların istediği, sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir şey ortaya koymaktır.

İnsanların istediği, sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir ürün veya hizmet ortaya koyan girişimler doğal bir gücü arkasına alırken, tam tersini yapanlar ise bu gücü karşılarına alırlar. Piyasa yer çekimi gibi çalışan bir kuvvettir. Ona karşı hareket etmek güçtür. Bu nedenle istenilen, sevilen ürün ve hizmetler talep görüp, arkasına bu gücü alarak size milyonlar kazandırırken kimsenin umursamadığı, sevmediği ürünler sizden hem zaman hem de milyonlar çalar.

Ürününüz ne kadar iyi, harika olursa olsun piyasa talep emiyorsa, ilgilenmiyorsa hiçbir şansınız yoktur. Bu duruma iki şirketi kıyaslayarak örnek verebiliriz.

Büyük ihtimalle Color denilen bir uygulama duymadınız fakat Color girişiminin kurucuları, tam 41 Milyon dolarlık yatırım aldılar ve tüm bu parayı insanları uygulamalarını kullanmaları için ikna ederken erittiler. Color girişiminin ekibi harikaydı, yatırımcılar tarafından destekleniyordu, her şey mükemmeldi fakat bir şeyi unuttular kimsenin istemediği, umursamadığı bir ürün yaptılar.

Diğer örnek ise hepinizin yakından tanıdığı Instagram. Instagram öncesinde fotoğraf uygulaması değildi ve işler iyi gitmiyordu. Fakat kurucularından biri bir gün kız arkadaşının bilgisayarda kendi fotoğrafını Photoshop yaparken “keşke bunu telefonumdan kolayca yapabilseydim” dediğini duydu ve var olan uygulamasını bu doğrultuda geliştirdi. İnsanları, piyasanın istek ve arzularını dinlediği için Instagram kısa bir süre sonunda 1 Milyar dolara Facebook tarafından alındı. Kurucularını zengin etti.

İnsanların, hedef kitlenizin istediği, sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir şey satmak girişimleri ve pazarlanmaya çalışan herhangi bir ürün veya hizmeti başarılı veya başarısız yapan bir numaralı faktördür. Eğer bunu doğru yaparsanız diğer yanlarınız eksik olsa bile şansınız var demektir. Fakat bunu yanlış yaparsanız diğer her şey harika olsa bile şansınız yoktur.

Günün sonunda piyasayı zorlayamazsınız, insanları almak istemedikleri, umursamadıkları, ihtiyaç duymadıkları, sevmedikleri bir şeye asla zorlayamazsınız. Bu değişmez kanun, tekrar tekrar kendini kanıtlamıştır.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir