girişimcilik

Başarılı Girişimcilerin Özellikleri (Sizden Sakladıkları Sır)

Hayatta başarı ardında iz bırakır.

Başarı elde etmiş insanlarla, başarısız olan insanları incelerseniz hepsinde belli başlı özelliklerin, kalıpların tekrar tekrar karşınıza çıktığını görürsünüz.

Başarılı girişimcilerin özellikleri de benzerlik gösterir.

Bu içerikte sizlere başarılı girişimcilerin özellikleri nelerdir, onları diğerlerinden ayıran alışkanlıkları, felsefeler nedir bunlardan bahsedeceğim.

Girişimcilerin Özellikleri

 

1. Büyük Harekete Geçiyorlar

Başarılı girişimcilerin en büyük özelliği her zaman her konuda büyük harekete geçmeleridir. Sürekli bir aksiyon halindeler. Girişimciliğin en temelinde de bu yatar. Girişimcilik girişkenlik demektir, harekete geçmek demektir.

Başarı elde etmiş tüm girişimciler korkularının, rahat bölgelerinin onları durdurmasına asla izin vermezler.

Sıradan insanlar korkuyla, eminsizlikle karşılaştıklarında dururlar, rahat bölgelerine geri dönerler.

Bilgi ve birikimler sizleri başarılı yapmaz harekete geçmek, uygulamak, gerçekleştirmek sizleri başarılı yapar.

Normal insanlar veya girişimci olmayı isteyen fakat bir türlü harekete geçemeyen insanlar genellikle mükemmel olmaya çalışırlar, hazır hissetmeye çalışırlar, harekete geçemezler. Fakat başarılı girişimciler fikirleri doğrultusunda her zaman büyük harekete geçerler.

Girişimci özellikleri dediğinizde akla ilk harekete geçmek gelir, cesaret gelir.

 

2. Her Zaman Büyük Düşünüyorlar

Başarılı girişimcilerin ortak özelliklerinden biri de her zaman büyük bir vizyona sahip olmalarıdır. Adımlarına küçük başlarlar fakat her zaman büyük düşünürler. Normal insanlar genellikle büyük hayal kurmazlar, büyük düşünmezler. “İmkansız” diye düşünürler fakat başarılı girişimciler “Neden Olmasın?” diye düşünürler.

 

Sürekli Kendilerini Geliştiriyorlar

Başarılı girişimciler sürekli kendilerini geliştirirler. Bitmek bilmeyen bir öğrenme açlığına sahiptirler. Bu anlamda sürekli kitaplar, makaleler okurlar, çeşitli akıl hocalarına sahiptirler. Öğrenmeyi, yeni şeyler denemeyi, şahsi olarak büyümeyi asla bırakmazlar.

 

3. Asla Pes Etmiyorlar

Başarılı girişimcilerin özelliklerinden biri de asla pes etmemeleridir. Steve Jobs bu konuyla alakalı “İkna oldum ki başarılı girişimci olmanın %50’si kararlılıktır” demiştir.

Girişimci olmak için kararlılık olmazsa olmazdır. Çünkü başarısızlıklar, hatalar kaçınılmazdır. Hiç hata yapmamak, hiç başarısız olmamak diye bir şey yoktur. Fakat gerçek girişimcilerle diğerlerini ayıran özellik de budur.

Çoğu insan bir veya iki yenilgide hemen pes ederken başarılı girişimciler işin sonunu kovalarlar, tekrar tekrar denerler. Asla vizyonlarından, hayallerinden, hedeflerinden vazgeçmezler.

 

4. Şahsi Sorumluluk Alıyorlar 

Girişimcilik demek kendi hayatının kontrolünü kendi eline almak demektir. İnsanların çoğu hemen hemen her şeyi başkalarından beklerler. Başarı için başkalarına bağımlı olurlar. Sürekli hiçbir şey yapmadan bir şeyler elde etmeye çalışırlar. Sorumluluktan kaçarlar.

 Fakat başarılı insanlar her zaman sorumluluk alırlar. Kendi hayatlarını kendi ellerinin kontrolünde tutarlar. Başkalarına dayanmazlar, başarıyı bedavaya başkalarından beklemezler. Liderliği ele alırlar. Normal insanlar problemlerle karşılaştıklarında “biri bunu gidersin” diye düşünürler fakat girişimciler “bunu ben çözeceğim” derler.

 

5. Engel Tanımıyorlar

Başarılı girişimciler sınırlılıklara, engellere, kaynaksızlığa takılmıyorlar, başarmak için her ne gerekiyorsa yapıyorlar. Kaynaklarını kendileri yaratıyorlar.

Çoğu insan girişimci olamak ister fakat bahanelere sığınırlar. Para yok, iyi bir fikir yok, doğru ülkede değilim, kimseyi tanımıyorum vb. bahaneleri asla bitmez.

Başarılı girişimciler tüm bu engelleri yıkıp geçerler, bir yolunu bulurlar.

 

6. Doğru İnsanlarla Çalışıyorlar

Hayatta her zaman her şeyi iyi yapamazsınız. Eksik yanlarınızda sizden daha iyi, yetenekli, doğru insanlarla çalışmak durumundasınız. Başarılı girişimcilerin ortak özelliklerinden biri de budur. Her zaman kendilerinden daha iyi, dürüst, yetenekli insanlarla etraflarını çevirirler. Doğru insanları işe alırlar.

Yalnızca tek başlarına liderlik yapmak yerine liderler yetiştirirler. Her şeyi kendi başlarına yapmaya çalışmazlar.

Benzer Bağlantılar

Her Girişimcide Olması Gereken 10 Özellik

Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir