başarı

Başarının Gerçek Sırrı (Çok Az İnsanda Olan Özellik)

 

Hemen hemen herkes hayatta başarılı olmak ister. Hemen hemen herkesin belli hedefleri hayalleri vardır. Hayattan bir şeyler istiyordur.

Fakat gerçekten başarı elde edenlerle, diğerlerini ayıran bu istek ve hayalleri değildir çünkü bunlar herkeste vardır.

Başarının sırrı aslında çok basittir fakat çok az insan gerçekten bu sırra sahiptir.

Napoleon Hill ünlü kitabında “tüm başarıların başlangıç noktası yanıcı bir arzudur” der. Fakat bu yanıcı arzunun ne olduğunu tam olarak açıklamaz. İnsanlar genellikle arzu etmeyi istemekle, umut etmekle karıştırır fakat işin aslı öyle değildir.

Başarılı insanları incelerseniz başarılı olma konusunda takıntılı olduklarını görürsünüz.

Gece gündüz istediklerini elde etmek, hedeflerini gerçekleştirmek için çalışırlar, bu doğrultuda planlar yaparlar, her ne gerekiyorsa yapmaya hazırlardır. İşte bu yanıcı bir arzudur.

Sabah akşam başarıyı, hedeflerinizi düşünerek “başarmak zorundayım” diyorsanız, uykularınızda bile bunu düşünüyorsanız daha da önemlisi bu doğrultuda büyük harekete geçiyorsanız yeterli miktarda arzuya sahipsiniz demektir.

İnsanların çoğu rahattır. Rahat bölgelerini pek zorlamak istemezler, kolay olanı tercih etme, yapma eğilimindedirler. Fakat büyük ödüller burada yatmaz. Büyük ödüller her zaman rahat bölgenizin en dışında bekler.

İnsanlar bu korku ve endişe duvarını aşamadıklarından geri çekilirler, harekete geçmezler.

Korkulara, endişelere rağmen harekete geçmek, ilerlemek, denemek, yapmak başarılı insanların sahip oldukları en büyük özelliklerden biridir. Herkes şunu yapacağım, şu işi kuracağım, şuraya gideceğim der fakat yapmazlar ta ki onlar için bir zorunluluk doğana kadar.

İnsan köşeye sıkışınca, yapmak zorunda olduğu anda yalnızca gerçek potansiyelini açığa çıkartır, gerçek gücünü ortaya koyar. Fakat aksi halde hayatının büyük bir bölümünü belli bir standartta geçirir. Rahat davranır.

Girişimci olmak isteyen insanlar hep “iyi bir fikrim var fakat sermaye yok ne yapmalıyım?” “bir fikrim var fakat doğru insanları nereden bulacağım?” diyerek karşılarındaki engelleri, sınırlılıkları gösterirler.

Fakat nice başarılı girişimciler, Jack Ma, Elon Musk, Larry Page gibi insanlar çok mütevazi, karşılarında büyük engellerle başlayan insanlardır. Tüm bu engellerin, yokluğun onları durdurmasına izin vermemişlerdir. Yüzlerce insanı aramış, fikirlerini göstermiş, vizyonlarını anlatmışlardır. Yüzlercesi onlara hayır cevabı vermiş, kötü eleştiriler yapmıştır.

Fakat onlar pes etmeyerek başarmak için her ne gerekiyorsa yapmışlardır.

İnsanlar her şeyin kolay olmasını umar, ister. Fakat büyüme, öğrenme, gelişme için bu mümkün değildir. Başarısızlıklar, hatalar, zorluklar, engeller sizleri geliştirir, yeni şeyler öğretir. Bunları edinmenizin tek yolu da yapmaktır.

Eğer her şey istediğiniz gibi gitseydi, her şey istediğiniz kadar kolay olsaydı, kısa sürede gerçekleşseydi sizce de 7 milyar insan nüfusuna sahip dünyada milyarlarca başarılı insanla karşılaşmaz mıydık?

Fakat gerçek dünyada işler böyle yürümez. Gerçek dünyada başarılı olan insanların oranı %1’dir. Çünkü çok azı mutlak bir amaca, kararlılığa, her ne gerekiyorsa yapmaya hazır bir tutuma sahiptir.

Başarılı olmak istiyorsanız, hedef ve hayallerinizi gerçekleştirmek için arzuya sahip olduğunuza inanıyorsanız hayat sizi bekliyor.

Hayat istediklerinizi vermeye hazır fakat sözlerinize, isteğinize değil hareketlerinize, yaptıklarınıza bakıyor. Gerçekten ne kadar çok istediğinizi ancak yaptıklarınız, davranışlarınız gösterir.

Başarının sırrı sır değil.

Başarılı olmak istiyorsanız o halde rahat davranmak, bir ayağınız içeride öbürü dışarıda hareket etmek yerine tüm benliğinizle bunu istemeli, gerçekten bir karar verip büyük harekete geçmelisiniz. Bu doğrultuda tüm gücünüzü ortaya koymalısınız. Alışkanlıklarınızı değiştirmeli, disiplinli olmalısınız.

Başarıyı istek veya dilek değil zorunluluk yapmalısınız. Başarılı olmak için her ne gerekiyorsa yapmalısınız rahat hissetmeseniz dahi. Kolay olmasa dahi. Sabah akşam bunun için nefes almalısınız.

Eğer adayı fethetmek istiyorsanız tüm gemileri, köprüleri yıkın.

Yalnızca böyle bir kararlılık, böylesine güçlü bir arzu tüm engelleri, limitleri ortadan kaldırır ve başarısızlıklar, yenilgiler geldiğinde sizleri yola devam ettirir. Tüm potansiyelinizi, yaratıcılığınızı açığa çıkartır.

Aksi halde kolayca savrulan, çok az bir efor ortaya koyup büyük şeyler olmasını bekleyen, rahat bölgesini çok da zorlamayan sıradan milyarlarca insandan biri olmuş olursunuz.

Benzer Bağlantılar

Albert Einstein’ın Başarı Sırları

6 Maddede Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

10 adımda mutlak başarının sırrı

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin. Sizce başarının sırrı nedir?

Başarının Gerçek Sırrı (Çok Az İnsanda Olan Özellik)” üzerine 2 yorum

  1. Bloğunuzu yeni keşfettim. Düzenli olarak kitap niyetine okumaya başladım. Her bir makaleniz bana birden çok şey katabiliyor, satır aralarında sık sık duraklayıp düşünüyorum. Vermiş olduğunuz güzel bilgiler ve bizlere katmış olduğunuz artı değerler için teşekkürlerimi sunarım.

  2. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler Mustafa Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir