başarı

Başarıyı Hak Etmek (Sahip Olmanız Gereken En Önemli Zihniyet)

 

Hayatta başarısız olmayı garantilemek istiyorsanız hak etmeden kazanmaya, çalışmadan istediklerinizi elde etmeye çalışın.

Hak etmek, hayattan bir şey almak için önce eşdeğerinde bir efor vermek, şahsi sorumluluk bilincine sahip olmak hayatta yükselmek istiyorsanız karakterinizin temelini oluşturmalıdır.

Bir şeyler yapmadan, çalışmadan, kısa yoldan bir şeyler elde etmeye çalışan insanlar ne iş yaparlarsa yapsınlar her zaman kaybederler. Çünkü hiçbir zaman kısa yol diye bir şey yoktur. Hayatta yükselmek için öğrenmek, efor koymak, hata yapmak, bu süreci yaşamak gerekir.

Tabi ki mentorlar ile, kitaplar ile bu süreci kısaltabilir, istediğiniz konuma daha hızlı ulaşabilirsiniz fakat bu yine de bir efor koymayacağınız, istediklerinizi hak etmek zorunda olmayacağınız anlamına gelmez.

Ünlü Milyarder Charlie Munger’ın dediği gibi; “Hayatta istediklerinizi elde etmek için hak etmeniz gerekir. Dünya hâlâ hiçbir şey hak etmeyen insanları ödüllendirecek kadar çılgın bir yer değil.”

Hayatta uzun vadeli, kalıcı bir başarı istiyorsanız hak etmek zorundasınız. Kimse size bedava istediklerinizi vermeyecek, kapınızı çalıp tüm arzu ve isteklerinizi önünüze sunmayacak, kimse size bir şey yapmak vermek zorunda da değil. Bu sizin kendi göreviniz. Eninde sonunda herkes kendi hayatından sorumludur. Dünyanın size bir borcu yok.

Çok para kazanmak istiyorsanız yalnızca hak ediyorum diyemezsiniz istediğiniz miktarda da değer ortaya koymalısınız. Sağlıklı fit bir vücuda sahip olmak için gerekli eforu ortaya koymalı, bunun için çabalamalısınız.

Günümüzde insanlar rahatlığa, bir şeyler yapmadan elde etmeye alışmıştır. Her şeyi başkalarından, devletlerden beklerler. Hayattaki tüm ideallerini dış etkenlere bağlarlar. Bu zihniyetteyseniz asla ve asla milim ileriye gidemezsiniz. Sonuç her zaman hüsran olur.

Başarı elde etmek, kendinizi ve hayatınızı değiştirmek istiyorsanız dış etkenlere, başkalarına bakmaktansa aynaya bakmalısınız. Odağınızı kendinize vermelisiniz. Değişime, ilerlemeye kendinizden başlamalısınız. Hayatınızın kaptanı sizsiniz ve yetişkin biri olarak sorumluluk almak zorundasınız.

Jim Rohn’un dediği gibi; “Şahsi sorumluluk aldığınız gün çocukluktan yetişkinliğe adım attığınız gündür.”

Herkes bir şeyler istiyor, herkesin bir arzu ve isteği var bu konuda özel değilsiniz fakat çok az insan gerekli eforu ortaya koyuyor, rahat bölgesini zorluyor ve fedakarlık yapıyor. Çalışan, fedakarlık yapan, kendini gece gündüz geliştiren biriyle hiçbir şey yapmayan, alışkanlıklarını değiştirmeyen, yalnızca bekleyen insan hiçbir zaman aynı olmaz.

Dünyanın sizi ederinizden fazla fazla ödüllendireceğini düşünemezsiniz.Hayat her zaman hak edene cevap verir, ihtiyacı olana değil.

Hayat tamamen rekabete dayalıdır. Kendini geliştiren, diğer herkesten daha akıllıca ve daha çok çalışanlar sürekli yükselirler, avantaj sağlarlar. Çünkü bunu hak ederler. Başkalarına, dış etkenlere değil kendilerine odaklanırlar. Başarı zihniyeti budur.

Başarısızlık zihniyeti ise sürekli şikayet etmek, hak etmeden bir şeyler elde etmeye çalışmak, sürekli kontrol edemeyeceğin dış etkenlere, bahanelere sığınmaktır. Böyle düşünüp de kalıcı başarı elde etmiş bir insan göremezsiniz. Hayatınız boyunca mutsuz olmak istiyorsanız bu zihniyette olun fakat mutluluğun yalnızca ilerleme ve gelişmeden geldiğini bilmelisiniz.

Hayatınızı kökünden değiştirmenin yolu budur. Şahsi zihniyetinizi değiştirmektir. İstedikleriniz için hak etmeniz gerektiğinin farkına varmak ve bu doğrultuda efor ortaya koymaktır. Çok az insan bu zorlu fakat bir o kadar da zevkli yolculuğa çıkacak cesarete ve disipline sahiptir.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir