girişimcilik

Girişimlerin En Büyük Problemi: Bilinmezlik

 

Dünyanın en iyi ürün veya hizmetine sahip olabilirsiniz, harika bir fikre sahip olabilirsiniz fakat kimsenin bunlardan haberi yoksa başarı elde edemezsiniz.

Bilinmezlik girişimlerin, bir ürün veya hizmet pazarlamak isteyen herkesin en büyük problemidir.

Hedef kitlenizin sizden haberi yoksa, dikkatlerini çekemiyorsanız gelirleriniz de bununla sınırlı olur.

Dünyada ne kadar çok yetenekli insan, ne kadar çok harika ürün ve hizmetler var fakat kaosun ve sesin karmaşasında kaybolup gidiyorlar. Asla istedikleri seviyeye çıkamıyorlar çünkü kimse onları tanımıyor.

Son zamanların büyük girişimlerini düşündüğünüzde Airbnb, UBER bunların fikirle gelen, yenilikçi ilk firma olduğunu düşünürsünüz.

Fakat Airbnb’den önce Couchsurfing, UBER’de önce Taxi Magic gibi benzeri şirketler zaten vardı.

Serbest piyasa ekonomisinin özelliği de zaten budur. Eğer ortada bir piyasa varsa farklı birçok girişim bundan pay almak ister.

Fakat başarılı olanlar dünyaya isimlerini en çok duyuranlar olur. En çok bilinen, insanların aklına ilk gelen markalar genellikle tercih edilir, daha hızlı büyür.

İnsanlar güvendikleri, tanıdıkları markalarla iş yaparlar. Bilinmemek bu nedenle büyük bir problemdir.

Girişimcilik dünyasında para, insan probleminden daha büyük bir problem bilinmezliktir.

Markalar insanların zihnine girerek, dünyaya mesajlarını anlatarak büyür, kendini inşa eder. Yeteri kadar bilinmeyenler kaybolup gider ya da gerçek potansiyeline ulaşamaz.

Milyonlarca, milyonlarca yeni girişim her yıl doğmaktadır ve çoğuda iyi bir ürün ve hizmete sahip olabilir fakat isimlerini duyduklarımız çok çok azdır. Başarılı olanlar da isimlerini duyurabilenlerdir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir