girişimcilik

Başarılı Bir Girişimci Olmanın Anahtarı: Büyük Harekete Geçmek

 

Girişimci olmak isteyen veya henüz yeni girişimciliğe adım atan insanların yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri harekete geçememek, bilinmezliğe doğru ilerleyememektir.

Girişimcilik demek risk almak demektir, bilinmeyene doğru ilerlemek demektir. Harekete geçmek demektir.

Normal insanlar risk almaktan, bilinmezlikten, hata yapmaktan korkarlar. Bir türlü harekete geçemezler.

Girişimci ruhlu insanlar her zaman harekete geçerler, sadece yapalım gitsin derler.

Zor olan budur. Fikirler ve planlar doğrultusunda harekete geçebilmektir. Hatalar yaptığında, başarısız olduğunda bunlardan öğrenerek ilerlemeye, denemeye devam etmektir.

 Başarılı bir girişimci yok ki harekete geçmesin, yapmaktan çekinsin.

Başarılı girişimci olmanın anahtarı, temeli harekete geçmek, yapmaktır. Hedeflerinizi bu şekilde ancak gerçekleştirebilirsiniz.

Harekete geçmezseniz sürekli bulunduğunuz konumda kalırsınız ve gerçek anlamda öğrenmiş olmazsınız. Yaptığınızda, denediğinizde, harekete geçtiğinizde daha iyi ve daha iyi olursunuz.

Beynimiz hareketle bağlanmıştır çoğu zaman bilgi ve datalar aklımızda pek kalmaz fakat yaptıklarımız, tecrübe ve deneyimler akılda kalır ve gerçek anlamda öğrenmiş oluruz. Nöronlar bağlantı kurar.

İnsanlar sürekli ve sürekli her şeyi bilmeye çalışırlar, harekete geçmeden önce yüzlerce kitap okurlar ve sürekli emin olmaya, hissetmeye çalışırlar, mükemmel olmaya çalışırlar.

Fakat bu korkunun bizlere oynadığı bir oyundur.

Tabi ki öğrenmek, ufkunu geliştirmek, doğru prensiplere sahip olmak önemlidir fakat çoğu zaman insanlar ihtiyaçları olan bilgilere zaten sahiplerdir, zaten ne yapmaları gerektiğini üç aşağı beş yukarı biliyorlardır. Fakat yine de kişisel gelişim kapanına sıkışıp kalırlar ve hazır olmaya çalışırlar.

Efsanevi girişimcilere bakarsanız, Richard Branson, Steve Jobs, Elon Musk, Jack Ma gibi insanlara en büyük özelliklerinin büyük harekete geçmek, sadece yapmak olduğunu görürsünüz. Hemen harekete geçerler, uygularlar, zaman kaybetmezler, beklemezler.

Başarı böyle gelir. Büyük harekete geçerek, yaparak, hatalar yaparak ve kararlılıkla ilerlemeye devam ederek.

Girişimcilik uzun bir yolculuktur ve ilk adımı atmak, yapalım gitsin demek inanılmaz önemlidir.

İnsanların başarılı bir girişimci olamamasının sebebi fikir veya para eksikliği değil çoğu zaman cesaret eksikliğidir.

Harekete geçmedikleri, yapmadıkları için istediklerini gerçekleştiremezler.

Büyük paralar kazanmak, büyük işler yapmak istiyorsanız çok zeki olmanıza gerek yok. Sadece biraz arzu, biraz kararlılık ve biraz da cesarete ihtiyacınız var.

Cesaret, harekete geçmek, yapmak insanların %99’unu %1’inden ayıran özelliktir, en büyük farktır.

Başarılı insanlar mükemmel değildir, belki de sizlerden çok fazla dahi bilgi sahibi değillerdir fakat sizlerden fazla cesarete sahiplerdir. İnsanların çoğu doğru anı bekler, mükemmel olmaya çalışır fakat çok az insan büyük harekete geçer, dener, yapar. Çok az insan böyle bir cesarete sahiptir.

Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız sadece yapın. Tabi ki biraz düşünün, araştırın, hesap yapın. Bu da harekete geçmektir.

Bunlardan sonra ne yapmanız gerekiyorsa yapın, beklemeyin. Adım adım ilerlediğinizde aşılamaz yollar gözünüzde küçülür, aşılabilir hale gelir.

Eğer beklerseniz, kendinizi iyi hissetmeye çalışır, mükemmel olmaya çalışırsanız sonsuza kadar bekleyebilirsiniz.

Girişimcilik dünyasında edindiğim en erken ve en büyük derslerden biri de buydu.

Benden daha az bilgili birçok insan sırf benden daha fazla, daha büyük harekete geçtiği için benden daha başarılılardı ve bu her zaman aklıma kazındı, bana mükemmel olmak zorunda olmadığımı hatırlattı. Büyük bir ders edindim.

Eğer bu siteyi yeterince zamandır takip ediyorsanız ihtiyacınız olan her şeyi biliyorsunuzdur. Tek eksik harekete geçmek, yapmaktır.

Bu efsaneleri diğerlerinden ayıran özelliktir.

Doğru kişilerden belli başlı prensipleri öğrenip hızla ve büyük bir çabayla harekete geçtiğinizde durduralamaz olursunuz ve o zaman başarıyı yakalamanız an meselesidir.

Başarılı girişimciliğin anahtarı budur.

Paylaş

Başarılı Bir Girişimci Olmanın Anahtarı: Büyük Harekete Geçmek” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir