girişimcilik

Dikkat Çekme Konusunda Neden Takıntılı Olmalısınız? (Bilmeniz Gereken Sır)

 

Her ne satıyorsanız satın, her ne pazarlamaya çalışıyorsanız çalışın karşılaşacağınız en büyük problemlerin başında dikkat çekme, insanların ilgilerini üzerinize toplama gelecektir.

Dikkat çekme, bir kişinin sahip olabileceği en önemli pazarlama becerilerinden biridir.

Başarısız olan girişimleri incelerseniz ya insanların sevdikleri, istedikleri, ihtiyaç duydukları bir şey ortaya koyamadıklarından ya da yeterince büyük miktarda dikkat çekemediklerinden başarısız olduklarını görürsünüz.

Dünyanın en iyi ürün veya hizmetine de sahip olsanız ilgileri, dikkatleri üzerinize çekemiyorsanız, dikkat çekme konusunda sıkıntılıysanız hiçbir şekilde başarılı olamaz, ürün veya hizmetinizi satamazsınız. Dikkat çekmek yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Dünyadaki herhangi bir alanda iş yapan başarılı şirketlere, endüstri veya konu ne olursa olsun en çok para kazanan insanlara bakarsanız en çok dikkat çeken, en çok tanınan, insanların en çok takip ettiği şirketler veya insanlar olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Para her zaman dikkatleri takip eder. Dikkatler, insanların gözleri ve kulakları neredeyse büyük miktarda para oradadır. Bu nedenle işini iyi bilen şirketler bu doğrultuda hareket ederler.

İster bir fikriniz olsun, ister kendi yeteneklerinizi veya becerilerinizi pazarlamaya çalışın dikkat çekme becerisini anlamak zorundasınız. Kimsenin görmediği, kalabalık arasında parlamayan her şey bilinmezlik vadisinde kaybolur ve gerçek değerine ulaşamaz. Kimse hak ettiği değeri, ilgiyi ona vermez.

Yalnızca iyi bir ürüne veya hizmete sahip olmanın başarıyı garanti etmemesinin sebebi budur.

Bilinmezlik hem sizlerin hem de tüm girişimcilerin karşısındaki en büyük problemlerden biridir.

Kimse sizi tanımadığında, kim olduğunuzu, markanızı, fikirlerinizi bilmediklerinde kimse sizinle iş yapmaz. Hem güven oluşmaz hem de sizlerden haberleri olmaz.

Bir satıcıyı düşünün elinde harika bir ürün var fakat hedef kitlesinin bundan haberi yok. Sizce başarılı olması mümkün mü?

Diğer taraftan yeterli seviyede bir ürünü olan fakat devasa miktarda dikkat çekebilen birisini düşünün sizce hangisi daha çok kazanacak?

Dikkat çekmek demek satışlarınızı çarpı 1000 yapmak demektir.

Bunu çok iyi bilen özellikle sanat dünyasındaki insanlar (Örneğin Kim Kardashian) Sosyal Medya vb. yerlerde dikkatleri üzerilerine toplamak için sürekli sıradışı paylaşımlar yaparlar, farklı ve ilginç haberlerle gündeme gelmeye çalışırlar.

Dışarıdan bakan insanlar bunlara anlam veremeyebilir fakat dikkatler üzerine geldiğinde aynı zamanda reklam anlaşmaları, satış ortaklıkları vb. ile de üzerilerine servet yağar.

Aynı şey girişimciler içinde geçerlidir.

Ya da bir şirkette çalışıyorsanız ve yükselmek istiyorsanız patronunuzun dikkatini çekmek zorundasınızdır.

Bir fikriniz varsa yatırımcıların dikkatini çekmek zorundasınızdır.

Bir oyuncuysanız yönetmenlerin dikkatlerini çekmek zorundasınızdır. Her ne yapıyorsanız yapın büyük başarılar elde etmek için dikkat çekmek zorundasınızdır.

Bu nedenle dikkat çekmek gözardı edemeyeceğiniz kadar önemli bir konudur.

Devasa oranda dikkat çekmek istiyorsanız önce insanların dikkatlerinin nerede olduğunu saptamalısınız. İnsanlar en çok nerede vakit geçiriyor, nelerden konuşuyorlar, neleri en çok beğeniyorlar, takip ediyorlar? Gözleri, kulakları, odakları nerede?

Bunu yaptıktan sonra ikinci aşama kendi markanızla uyumlu olacak şekilde dikkatleri üzerinize çekmek olmalıdır.

Bunun en iyi yolu da farklı, sıradışı olmaktır. Seth Godin Mor İnek adlı kitabında bunu çok iyi anlatmıştır. Markanızla uyumlu olarak farklı, ilginç, sıradışı olduğunuzda insanların gözüne batarsınız. İnsanlar sizin hakkınızda konuşmaya başlar. Bu da satışları tavan yaptırır. (Seth Godin’in konu hakkındaki TED konuşmasına göz atabilirsiniz.)

Tabi ki bunu başarabilmek kulağa kolay gelse de o kadar da kolay değildir.

Dikkatleri üzerinize toplamanın, ürün ve hizmetlerinizi, fikirlerinizi büyük topluluklarla paylaşmanın tabi bir bedeli vardır. O da tahmin edeceğiniz üzere eleştirilerdir.

Çoğu insanın dikkat çekme konusunda tereddüt etmesinin sebebi budur. Çünkü hiçbir zaman herkes sizi sevmez, onaylamaz, kabul etmez. Her zaman eleştiren, negatif yaklaşan ve hatta bazen sizden nefret eden insanlar olacaktır.

Bu yeteri kadar dikkat çektiğinizi gösterir. Sevmeyenleri olmayan, eleştiri almayan insanlar yeterince büyük oynamıyorlar demektir. Yeterince dikkat çekmiyorlar demektir. En başarılı insanlara bakın bir hayli insanın onları sevmediğini göreceksiniz.

Şikayet sitelerine girin ve büyük firmaların isimlerini yazın. Apple, Samsung gibi. Göreceğiniz şey bu firmaların diğer tüm firmalardan çok daha fazla şikayet aldığıdır. Yani en çok satış yapan, en çok dikkat çeken firmalar aynı zamanda en çok şikayet alan, eleştirilen firmalardır.

Dünya çok sesli bir yer ve insanların dikkatlerini çalan çok fazla şey var. İnsanlar artık nereye odaklanacaklarını bilmiyor bu nedenle çoğu şeyi görmezden geliyor. Böyle karmaşık, gürültülü bir dünyada siz ve bizler, pazarlamacılar için çok kısa bir fırsat aralığı var demektir.

Bu nedenle insanların dikkatlerini çekmeyi diğer tüm caydırıcı şeylerden çok daha iyi başarmak durumundasınız demektir.

Bilinmezlik işiniz için büyük bir düşmandır bunu anlamak zorundasınız. Bu nedenle bu büyük engeli aşmak için dikkat çekmeye takıntılı olmak, çok çalışmak, yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanmak ve kimi zamansa paranızı bu uğurda harcamak durumundasınız. Aksi taktirde bilinmezlik denizinde kaybolup gidersiniz.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Paylaş

Dikkat Çekme Konusunda Neden Takıntılı Olmalısınız? (Bilmeniz Gereken Sır)” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir