başarı

En Büyük Düşmanınız Sizsiniz

 

İnsanların ne kadar çoğunun başkalarının değil bizzat kendi kendilerinin yoluna taş koyduklarını, engellediklerini bilseniz şaşırırsınız.

Hepimiz bir şeyler yapmak istiyoruz fakat çoğu zaman bu arzu ve isteklerimizi, hedeflerimizi kendi kendimize sabote ediyoruz.

Çeşitli bahanelerle geliyoruz. Zaten olmaz, bende şans yok, ama doğru kişileri tanıman lazım, para yok vb. milyonlarca bahane.

Genellikle bu sebeplerinde sonu gelmiyor. Birisi bitse öbürü başlıyor.

Yani kendi kendimizi engelliyoruz, kendi kendimize düşman oluyoruz. İnsanlar bunu her gün defalarca yapıyor.

Eğer hayatta başarılar elde etmek, istediklerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız kendi kendinizin yolundan çekilmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Bunu yapmanın ilk aşaması da dürüst olmaktan geçiyor. Kendinize dürüst olmak, olayları farklı, abartılmış şekilde değil olduğu gibi görmelisiniz.

İnsanlar kendilerini sürekli sabote eder çünkü içten içe korkarlar. Değişimden korkarlar bu nedenle alıştıkları rahat hayatı terk etmek istemezler. Kolay yollar ararlar fakat öyle bir yol yoktur.

Bazense küçüklükten itibaren edinilen limitli inançlar kişiyi çatışmalara sokar. Kişi zihnen bir şey ister fakat bir tarafı ise onu engellemeye çalışır, içten içe kabul edemez. Bu da sabote etmeye götürür.

Ya da çevrelerindeki insanları her zaman memnun etmeye odaklandıkları için farklı hareket etmekten çekinirler, başkalarının ne düşündüğünü aşırı önemserler.

Bu gibi durumlarda hayatınızın yalnızca size ait olduğunu bilmeli ve kendinize odaklanmalısınız. Günün sonunda sadece kendiniz kendinize yardım edebilir, bir şeyleri sadece siz değiştirebilirsiniz.

Bahanelere sığınmaktansa bir şeyler yapmak, denemek ve kendiniz görmek en iyisidir. Çoğu zaman hayat gözünüzde büyüttüğünüz kadar karmaşık değil.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir