girişimcilik

Neden Fikirler Değil Hayata Geçirmek Her Şeydir?

 

Girişimci olmak isteyen insanlar özellikle genç girişimci adayları başarılı bir girişimci olmak, başarılı bir şirket kurmak için fikirlerin her şey olduğunu düşünürler. Hep o mükemmel fikri ararlar dururlar.

Bazen de “henüz istediğim fikri bulamadım” diyerek bahanelerin arkasına saklanırlar ve harekete geçmezler.

Fakat hiçbir fikir ilk haliyle mükemmel gözükmez. Girişimcilikte fikirlerden çok hayata geçirmek, başarıyla yapmak önemlidir.

Elon Musk, “hadi Mars’a koloni kuralım” dediğinde kimsenin kulağına bu iyi bir fikir olarak gelmedi veya Steve Jobs “hadi harika bir telefon yapalım” dediğinde etrafındaki herkes ona karşı çıktı. “Telefon endüstrisine dokunma, çok acımasız.” dediler.

Richard Branson, “uçak endüstrisine girelim” dediğinde ona herkes karşı çıktı, “büyük şirketler, rekabet seni bitirir” dediler.

Onlara karşı çıkanlar haklıydılar çünkü bu fikirler hiçte mükemmel fikirler olarak gözükmüyordu. Fakat hesaba katmadıkları bu harika girişimcilerin karakterleri, hayata geçirme yetenekleriydi.

Bir düşünün hangi fikir ilk başta kulağa hoş geliyor ki? Ancak hayata geçirildiğinde bir anlamı oluyor.

Çoğu zaman insanlar fikirlerin girişimcileri başarılı kıldığını zannederler bu nedenle kimsenin görmediği, daha önce yapmadığı o sihirli altın fikri bulmaya çalışırlar. Tabi ki asla bulamazlar. Hatta kimsenin ihtiyaç duymadığı fikir ve çözümlerle ortaya çıkarlar.

Herkesin bir fikri vardır, hatta bugün konuştuğumuz tüm o başarılı girişimcilerden önce fikirleri düşünen binlerce, milyonlarca insan olabilir fakat sadece fikre sahip olmak önemli değildir. Bu en kolayıdır.

Oturup geleceğin tüm iyi iş fikirlerini sıralayabiliriz. Sanal Gerçeklik, Yapay Zeka, Robotikler, Kanser Tedavisi, Uzay Seyahati, Solar Şehirler vs.

Fakat bu fikirlere sahip olmak hiçbir anlam ifade etmez.

Önemli olan bunlardan başarılı bir şirket kurabilmek, doğru yetenekli insanları bir araya getirebilmek, fikrinizi pazarlayabilmektir. Böyle bir kararlılığa, karaktere ve cesarete sahip çok az insan vardır.

Girişimci ruhlu insanların en büyük özelliği hemen harekete geçmeleri, mükemmel anı, hazır olmayı beklememeleridir. Sadece yapmalarıdır.

Büyük girişimcilere bakarsanız Elon Musk, Steve Jobs, Bill Gates gibi insanlar harika fikirlerle geldikleri için değil fikirleri en iyi uygulayan oldukları için bu kadar başarılılardır. Hayata geçirmek konusunda diğer herkesten çok daha iyilerdir.

Ne Bill Gates, ne Steve Jobs ne de Elon Musk bu fikirleri ilk düşünen, bulan insanlar değildir. Fakat başarıyla hayata geçiren insanlardır.

Bill Gates Microsoft’u ilk kurduğunda işletim sistemini başkasından direk satın almıştır ve IBM’e kiralamıştır. Bill Gates’i başarılı yapan şey girişimciliği, cesareti, hayata geçirme yeteneğidir.

Elon Musk aslında Tesla şirketinin orijinal kurucusu dahi değildir fakat Tesla’yı kuran kişiler hayata geçirmede, başarılı bir şirket kurmada sıkıntı çektikleri için Elon Musk devreye girmiş ve Tesla’yı bugünkü durumuna getirmiştir. Elon Musk bu nedenle Elon Musk’tır.

Steve Jobs iPhone’u, iPad’i çıkarmaya kalktığında bunlar daha önce denenmemiş, yapılmamış şeyler değillerdi fakat başarıyla ortaya koyulamamışlardı. Steve Jobs diğer herkesten çok daha iyi bu fikirleri hayata geçirebildiği için Steve Jobs’dır.

Steve Jobs konuyla alakalı şöyle demiştir: Apple’dan ayrıldığımda Apple’ı en çok yaralayan şey “harika fikirlerin işin %90’ını yaptığı” hastalığıydı. Bu hastalığı diğer insanlarda da görüyorum. Fakat fikirlerle ürünler arasında olağanüstü bir çalışma ve emek vardır.”

Mark Zuckerberg, Facebook fikrini ilk ortaya atan kişi değildir. Fikir onu başarılı kılmamıştır. Fakat Mark, bu fikri alıp hayata geçiren kişi olmuştur. Bunla da kalmamış dünyanın en büyük şirketlerinden birini kurmuştur.

Ondan önce kurulan bir sürü Sosyal Ağ sitesi bunu neden başaramamıştır?

Jeff Bezos internetten kitap satacağım dediğinde bu dünyayı değiştirecek büyük bir fikir gibi gözükmüyordu. Sonuçta herkesin düşünebileceği basit bir fikirdi fakat kimse Jeff Bezos’un bu basit fikirden dünyanın en büyük firmasını yaratacağını beklemiyordu.

Başarılı şirketleri başarılı kılan şey o şirketleri hayata geçiren girişimcilerdir. Onların hayata geçirme yetenekleridir. Fark yaratan budur.

Bir düşünün farz edin ki dünyanın en muazzam fikrine sahipsiniz. İnsanlar için fark yaratan, büyük problem çözeceğine inandığınız o mükemmel fikre. Ee sonra? Sonra ne yapacaksınız?

Kimse sizin kapınızı çalıp “bravo, işte size şu kadar para” vs. demeyecek. Kimse size fikirleriniz için ödüller vermeyecek.

Bir başkasını aynı fikri düşünüp veya sizden o fikri kopyalayıp, biraz değiştirip başarıyla bir şirket kurmaktan engelleyemezsiniz.

Unutmayın ki aynı fikirleri düşünen milyonlarca insan var. Fakat başarıyla hayata geçirecek cesarete, kararlılığa, girişimci ruhuna sahip yüz kişi dahi yok.

UBER, Facebook, AirBnb vb. fikirlerini ilk düşünen olduğunuzu düşünün. Şu an benzeri fikirlere sahip olsanız dahi hiçbir şey değişmeyecek.

Bu fikirlere sahip olmak böylesine büyük şirketleri kuracağınız anlamına gelmiyor. Fikirler kendi kendilerine şirketleri inşa etmez.

Önemli olan sizdeki girişimci karakteristikleridir. Hayata geçirebilmektir. Vizyonunuz ve çalışma ahlakınızdır.

Bu şirketlere benzer, aynı fikirle onlardan daha önce birçok farklı girişim ortaya çıkmıştır fakat başarıyla hayata geçirenler sadece adlarını bugün duyduklarımızdır.

Milyonlarca insan her gün Blog sitesi açıyor, Youtube kanalı kuruyor, milyonlarca insan aynı fikirle (Emlakçılık vb.) kendi işini kuruyor. Fakat aynı fikirlere sahip olmalarına rağmen sadece %1’i hayata başarıyla geçirebiliyor.

Bu durum fikirlerin değil hayata geçirebilmenin, iş inşa edebilmenin önemini çok iyi göstermektedir.

Bu nedenle mükemmel fikirleri, o özel fikri aramak yerine hayata geçirmeye odaklanın. Çünkü fikirleri mükemmel yapan sizlersiniz. Sizin girişimciliğiniz.

Harika fikirler kötü girişimcilik sebebiyle asla hayata geçemeyebilir bunun örnekleri tekrar tekrar yaşanmıştır. Hayata geçirme, başarıyla icra etme becerisi olmadan fikirler asla işe yaramaz.

Şu an harika olmasa da ortalama bir fikriniz dahi varsa o halde hemen harekete geçin, yapın, deneyin. Her zaman rahat bölgenizi zorlayın. Yaparak çok çok daha fazla şey öğrenirsiniz ve aklınıza birçok farklı fikir daha gelir.

Çoğu zaman fikirler başlangıç noktasıdır ve sürekli fikirler değişir, evrim geçirir.

Fakat mükemmel, o olağanüstü altın fikri ararsanız maalesef sonsuza kadar bekleyebilirsiniz.

Girişimciliğin özü hayata geçirmektir, yapmaktır, harekete geçmektir. Sadece fikirleri düşünenler girişimci olsaydı o zaman dünyadaki herkes girişimci olurdu. O zaman her şey çok kolay olurdu.

Fakat fikirlerle başarılı bir şirket kurma arasında devasa uçurumlar vardır, Dünya ile Güneş arasındaki mesafe kadar yol vardır.

Fikirler başlangıç noktasıdır ondan sonrası bilinmeze doğru açılan zorlu bir yolculuktur.

Yalnızca yeteri miktarda vizyona, kararlılığa, arzuya ve cesarete sahip olanlar bunu başarır.

Hiçbir fikir doğru insanlar bir araya gelmeden başarıya ulaşamaz.

NOT: Konu hakkındaki değerli yorumlarınızı paylaşın. Sizce fikirler mi hayata geçirmek mi daha önemli?

Paylaş

Neden Fikirler Değil Hayata Geçirmek Her Şeydir?” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir