girişimcilik

Genç Girişimcilerin En Sık Yaptığı Hatalar

 

Girişimcilik dünyasında her yaştan insan var ve son yıllarda girişimciliğin trend mesleklerden biri haline gelmesiyle birlikte genç girişimciler çoğalmakta. Tabi ki bu harika bir olay fakat problemleri de yok değil.

Kendim de genç bir girişimci olarak bir çok hataya düştüm. Tabi ki hatalar harika bir öğrenme fırsatıdır fakat yine de bu içerikte genç girişimcilerin yaptığı sık hatalardan bahsedeceğim ki bu hataları yapmayasınız ve öğrenme süresini daha da kısaltabilesiniz.

Herkesi Dinlemek

Genç girişimcilerin sık düştüğü hata hemen hemen herkesi dinlemeleridir. Ailelerinin, yakın arkadaşlarının söyledikleri, ne düşündükleri çoğu zaman bir hayli önem arz eder. Tabi ki bu da bir hayli problemi beraberinde getirir. Bazen yakın çevre sahip olduğunuz fikre veya size karşı ön yargılı olabilir. Çünkü sizi eski siz olarak görürler. Yapabileceklerinizi, potansiyelinizi kestiremezler. Her şeyi sizin üzerinizden yargılarlar. Bu nedenle yalnızca doğru insanları dinlemek, doğru, başarılı kişilerin düşüncelerine önem vermek bir hayli önemlidir.

Girişimci olarak profesyonel olmayı öğrenmek durumundasınız. Bu nedenle her konuda herkesi dinlemeyin ve yalnızca tavsiyelerine inandığınız, güvendiğiniz doğru insanları dinleyin. Yoksa istediklerinizi başarabilmeniz mümkün olmayacaktır. Kendinizi bir anda herkesi memnun etmeye çalışırken bulabilirsiniz. Şunu asla unutmayın ki siz yükseldiğinizde etrafınızda ve çoğu zaman arkadaşlarınızdan bunu kabullenemeyen, negatif tavır alan insanlar mutlaka olacaktır. Güçlü bir zihinsel tutuma sahip olmayı öğrenmek durumundasınız.

Fikirlerine Aşık Olmak

Genç girişimciler çoğu zaman fikirlerine aşık olurlar. Tıpkı yeni doğan çocukları gibi korurlar. Fakat bu hata ölümcül bir hatadır. Çünkü çoğu zaman özellikle de kendi kafanızdan gelen fikirler hatalıdır ve eksiktir. Gerçek hayat farklıdır ve teorideki bir çok şey gerçek hayatta işe yaramaz. Bu nedenle esnek olabilmeyi, dinlemeyi öğrenmek zorundasınız.

Özellikle hedef kitleniz fikirlerinizden duygusal olarak bağımsız olduğundan onların geri dönüşleri hayat değiştirici olabilir ve aşırı katı olmak, eleştiriyi kaldırmamak çoğu zaman yanlış fikirlerin peşinden gitmenize sebep olabilir ve bu size zaman kaybettirir.

Yapılacak en iyi şey özellikle fikriniz, ürün veya hizmetiniz konusunda ön yargısız olmak ve mantıklı bakabilmek. Duygusal olarak yaklaşmayıp eleştirel yaklaşırsanız daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Aşırı Karşılaştırma Yapmak

Genç girişimcilerin yaptığı bir hata da herkesi kendileriyle karşılaştırmalarıdır. Bu durum çoğu zaman genç girişimcilerin motivasyonunu negatif bir şekilde etkilemektedir.

Başarılı insanlara bakarak kendinizi, kendi koşullarınızı karşılaştırırsanız asla mutlu olamazsınız ve kendi hayatınıza, kendi işinize odaklanamazsınız. Başkalarının durumlarını, geldikleri yeri, çevresel koşullarını bilmiyorsunuz bu nedenle kendinizi diğer insanlarla kıyaslamanız size hiçbir fayda getirmez.

Başkaları Gibi Olmaya Çalışmak

Yapılan bir hata da diğer başarılı girişimcileri kopyalamaya çalışmaktır. Elon Musk, Richard Branson, Steve Jobs gibi girişimcileri örnek almak, onlardan ilham almak çok güzel fakat onları kopyalamaya çalışmak, onların yaptıklarını yapmaya çalışmak büyük bir hatadır. Herkesin güçlü yanları, koşulları farklıdır. Bu nedenle başarılı insanlardan öğrenin, ilham alın fakat kendiniz olun, kendi yolunuzu çizin, kendi hikayenizi yazın.

Çabuk Pes Etmek / Sabırsız Olmak 

Yapılan en sık hatalardan biri de sabırsızlıktır. Genç girişimciler her şeyin 1 – 2 yılda ve hatta ayda olmasını beklerler. Girişimcilik kısa mesafe koşusu değil bir maratondur. Uzun vadeli düşünmek, disiplin sahibi olmak, pes etmemek çok önemlidir.

Tabi ki ani, hızlı başarılar yakalayabilirsiniz fakat her şeyin bir an önce olacağını düşünüyorsanız bu sizi bir hayli kırılgan yapacaktır. Sabretmeyi öğrenmek durumundasınız. Değerli şeyler zaman alır.

Fikirlerinin Çalınacağını Düşünmek

Genç girişimcilerin yaptığı sık hatalardan biri de fikirlerinin çalınacağını düşündüklerinden kimseyle paylaşmamalarıdır. Bu yine yukarıda bahsettiğim fikirlere duygusal olarak bağlanmayla alakalıdır.

Fakat anlamalısınız ki önemli olan fikirler değil uygulamak, başarıyla hayata geçirebilmektir. Fikirler yalnızca küçük tohumlardır fakat meyve veren bir ağaç olması için bir hayli emek, zaman gerekir. Bu nedenle fikirlerinizin çalınacağından korkmayın aksine paylaşın geri dönüşler alın.

Aşırı Hayalci Olmak

Gerçek hayatta işler kafanızda kurduğunuz gibi çoğu zaman gitmez. Eğer her şeyin düşündüğünüz kadar kolay olacağını sanıyorsanız veya tamamen duygularınızla hareket ediyorsanız, kalkıştığınız işin gerçeklerini, pazar durumunu, rekabeti bilmiyorsanız çoğu zaman hayal kırıklığına uğrarsınız. Beklentilerinizi doğru ayarlayamadığınızdan dolayı da kırılgan olursunuz.

İnsanlar konu para olunca açgözlü olmaktan kaçınamazlar ve duygularına, iştahlarına kolayca yenilirler. İyice düşünmeden hareket ederler. Fakat ünlü yatırımcı Warren Buffett’in de dediği gibi “iş dünyasında başarılı olmak için disipline sahip olmak gerekir”. Mantıklı ve gerçekçi düşünebilmek gerekir.

Büyük Altın Fikri Aramak

Çoğu girişimci başarının bir seferlik büyük milyar dolarlık altın bir fikirle, girişimle geldiğini düşünür fakat çoğu zaman bu yol doğru bir yol değildir. Facebook, Uber, Instagram, Google gibi hit girişimler kurucularını bir anda olağanüstü zengin etmiştir fakat bunun olma olasılığı çoğu zaman çok çok düşüktür ve bu yolu kovalayan, mükemmel altın fikri arayan girişimcilerin %99’unun başarısız olmasının sebebi budur.

Büyük fikirleri gerçekleştirmek için büyük sermayeler gerekebilir ve başlangıçta sermayeniz olmadığında, doğru yetenekli insanlarla etrafınız çevrili olmadığında küçük başlamak ve kendinize nakit akışı sağlamak yapacağınız en önemli şeydir. Çoğu başarılı girişimci birçok farklı iş kurmuş ve adım adım yükselmişlerdir. Nakit demek seçenek, güç demektir.

Bu nedenle başlangıçta girişimcilerin yapması gereken şey para kazanabilecekleri ve girişimciliği öğrenebilecekleri, hali hazırda bir piyasanın olduğu, çok büyük sermayeler gerektirmeyen işlerle başlamak, bu alanlarda ilerleme yapmak olmalıdır. Edindikleri tecrübeler, bağlantılar ve nakit gücü ileriki zamanlarda akıllarındaki büyük fikirleri başlatmak veya büyük fikirlere yatırımlar yapmak için büyük imkanlar sağlayacaktır.

Şu bir gerçek ki büyük, altın fikirler nadirdir ve 5 – 10 yılda bir ortaya çıkar. Hayata geçirilmeleri de bir o kadar zordur. Bu nedenle başlamak için tüm uygun şartları beklemek, aramak zaman ve para kaybıdır.

Bill Gates dahi Microsoft’u ilk kurduğunda ilk yazılımı başkalarından satın almış ve hızlı nakit üretmek için büyük eforla pazarlamıştır. Bu yukarıdaki duruma çok iyi örnektir. İlk aşamada bir yerden başlamak ve nakit akışını hedeflemek sağlıklı bir yoldur.

Aynı şekilde ünlü girişimci Richard Branson Virgin şirketini kurduğunda sadece plak satarak başlamıştır. Büyük, havalı altın bir fikirle değil. Daha sonra elindeki nakitle işlerini daha da büyütmüş kayıt şirketleri, müzik mağazaları açmıştır. Buradan elde ettiği nakitlerle asıl büyük işi olan Virgin Havayollarını kurmuştur.

Yanlış Kişilerle Çalışmak

Genç girişimciler genellikle ortak oldukları, çalıştıkları insanlarla duygusal bağ sahibidirler, yakın arkadaşlardır. Bu da birçok problemi beraberinde getirir. Herkes kendi fikrini kabul ettirmeye çalıştığından, herkes yönetici rolünü üstlenmeye çalıştığından kavgalar, anlaşmazlıklar kaçınılmaz olur.

Doğru insanları seçmek hayati önem taşır. Her şey iyi gidiyor derken yanlış insanlarla çalışmak bir anda girişiminizi tepe taklak edebilir.

Gereksiz Para Harcamak

Bir başka sık yapılan hata da olur olmaz her şeye para harcamak, hesap tutmamaktır. Yeni girişimler bebek gibidir ve tek olayı hayatta kalabilmektir. Bunun olması içinde gereken bir numaralı şey her zaman elinizde nakit olmasıdır. Şirketler batar çünkü paraları biter.

Eğer elinizdeki nakit biterse yapabileceğiniz pek bir şey kalmaz. Bu nedenle nakitinizi çok ama çok iyi kullanın ve sayılarınızı, hesabınızı iyi bilin.

Mükemmel Olmaya Çalışmak

Mükemmeliyetçilik iyi bir özellikmiş gibi algılansa da çoğu zaman ölümcül olabilir. Mükemmel olmaya çalışmak, her şeyin sistematik olmasını sağlamaya uğraşmak, piyasaya sunmak için ürün veya hizmetin mükemmel olmasını beklemek tamamen zaman kaybıdır.

Mükemmeliyetçilik alışkanlığı çoğu zaman girişimcileri başarısızlığa sürüklemektedir. Çünkü sürekli değişen, hiçbir şeyin mükemmel olmadığı bir dünyada buna uğraşmak boşa emek ve zaman kaybıdır. Hiçbir zaman mükemmel olamazsınız, hiçbir zaman her şey tam istediğiniz gibi olmaz, hiçbir zaman o beklediğiniz mükemmel an gelmez.

Hata yapmamaya çalışmak, başarısızlıklardan korkmak mükemmeliyetçiliği doğurur. Fakat herkes hata yapar, başarısız olur. İnsan böyle öğrenir. Hiç kimse her seferinde %100 başarılı, doğru olamaz. Başarı hatalarla, başarısızlıklarla, yanlışlarla gelir. Süreçtir. Dünyanın en iyi şutörleri, en güçlü takımları dahi hedeflerini ıskalar, hata yapar, kaybeder. Bu nedenle tüm bu mükemmeliyetçilik, %100 başarı vb. fikirleri bırakın ve sadece harekete geçin. İlerleyin, yapın.

Egolarına Yenik Düşmek

Hayatta başarısızlığı garantilemek istiyorsanız aşırı bencil olun ve her şeyde en üstün olduğunuzu düşünün. Egolar yeni girişimleri öldüren en büyük etkenlerden de biridir. Herkes en çok payı almaya çalıştığında, herkes bir numara olmaya çalıştığında, herkes kendisini en iyi bilen olarak gördüğünde, dinlemediğinde her şey parçalara ayrılır. İster bir sonraki Facebook’u inşa edin, isterseniz dünyanın en iyi fikrine sahip olun bu şekilde hiçbir şey işe yaramaz.

Bu nedenle her şeyde en iyi olmaya çalışmayın eksik yanlarınızı kabul edin, mütevazi olun, dinleyin, saygı duyun. Hayatta tek başınıza yükselemezsiniz, tek başınıza hiçbir kayda değer başarı elde edemezsiniz bunu asla unutmayın.

İş Modeli Ortaya Koymamak

Genç girişimciler genellikle başarı odaklı olduklarından bir işletmenin başarı elde edebilmesi için, devamlılığını sürdürebilmesi için nakit akışına sahip olması gerektiğini unuturlar. Girişimlerinin nasıl para kazanacağını düşünmezler. Yalnızca yatırım almaya odaklanırlar.

Fakat şu bir gerçek ki her şirketin asıl kuruluş amacı kar elde edebilmek ve devamlılığını sürdürebilmektir. Bu nedenle nasıl para kazanacaksınız, gelir modeliniz nedir bunu çok iyi bilmek ve ilk günden uygulamaya koymak durumundasınız. İstikrarla gelir üretemezseniz uzun vadede asla büyüyemezsiniz. Yalnızca yatırımlarla ayakta kalmaya çalışmak, gelir modelinin olmayışı hiçbir şirketin başarabileceği bir şey değildir.

Unutmayın ya para yakıyorsunuzdur ya da para kazanıyorsunuzdur.

İyi Dinlenmemek

Sabahlara kadar çalışma vb. tablolar ne kadar etkileyici gözükse de eğer yeterli uykuyu almazsanız gün içerisinde üretkenliğiniz büyük ölçüde düşer ve ihtiyacınız olan anlarda kendinizde hiç enerji bulamazsınız. Bu nedenle iyi dinlendiğinizden emin olun.

Benzer Bağlantılar

Girişimcilerin Sık Yaptıkları 10 Hata

Girişimcilerin en sık yaptığı hatalar

Girişimcileri Başarısızlığa Sürükleyen ve Sıklıkla Tekrarlanan 11 Hata

NOT: Konu hakkındaki değerli yorum ve görüşlerinizi, ekleyebileceğiniz başka maddeleri aşağıya belirtin.  

Paylaş

Genç Girişimcilerin En Sık Yaptığı Hatalar” üzerine 2 yorum

  1. Yazınızı çok beğendim, bir şeylerin başında olan genç girişimciler ve adayları için rehber niteliğinde olmuş. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir