girişimcilik

Girişimcilerin Başarısız Olmasının En Büyük Sebebi

entrepreneur fail ile ilgili görsel sonucu

 

İstatistiklere göre insanların %35’i girişimci olmayı, kendi işinin sahibi olmayı düşünüyor. Tabi ki bunu gerçekleştirecek cesarete sahip olan ve gerçekten bu anlamda bir şeyler yapanlar ise çok çok daha düşük orana sahip. Girişimci olmak kolay değil. Kurulan her 10 yeni girişimden sadece 1’i ilk yılda ayakta kalıyor ve ayakta kalanlar ise 3 ile 5 yıl içerisinde ya başarısız oluyor ya da kendini anca döndürüyor.

Yani yeni kurulan girişimlerden belkide binde biri başarıyı yakalıyor. Tabi ki bu istatistikler insanların gözünü korkutsa da eğer bir süre girişimcilikle uğraşıyorsanız, girişimcilik dünyasının içindeyseniz neden insanların başarısız olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Girişimcilik, işletme konularında araştırmalar yapan CB Insights’ın yaptığı detaylı araştırmanın sonucunda, girişimcilerin başarısız olmasının en büyük sebebi %42 oranında Market yani piyasadır.

Girişimcilik demek belli bir hedef kitlenin, piyasanın problemlerini, ihtiyaçlarını gidermek ve bundan bir iş yaratmaktır. Şirketlerin, işletmelerin var oluş amacı budur. İnsanların problemlerini çözmek, hayatlarını daha iyi yapmaktır.

Genellikle girişimciler bu temel prensibi kaçırdıkları için kimsenin ihtiyaç duymadığı, kimse için problem çözmeyen veya yanlış hedef kitle için problem çözen fikirler üzerine işlerini kurmaktadırlar. Bu sandığınızdan çok daha fazla görülen, insanların en çok tekrarladığı hatalardan biridir.

İyi bir takım, bir fikri iş haline getirebilmek, liderlik vs. inanılmaz önemlidir fakat dünyanın en yetenekli, en iyi takımına, sonsuz kaynaklara sahip de olsanız vejetaryen mahallesinde et satamazsınız. Bu nedenle girişimlerin başarısız olmasının en büyük sebebi girişimin en başında temelden başlamaktadır.

Hiç yoktan kafadan fikir üretmeye çalışmak, bir masanın etrafına toplanıp iş fikri yaratmak yapılacak en büyük hatalardan biridir. Bunun sonucu kimsenin ihtiyaç duymadığı, kimse için problem çözmeyen iş fikirleriyle gelmek olacaktır ki bu girişimcilik dünyasında karşılaşılan en sık durumlardan biridir. Büyük girişimciler belli bir pazar için büyük problemler çözen insanlardır.

Facebook, Google, Apple, Microsoft ve daha nice büyük firmalar hep bir problemin, eksikliğin, ihtiyacın göbeğinden ortaya çıkmışlardır. İnsanlar her zaman problemlerinin çözümleri, ihtiyaçlarının giderilmesi için para öderler. Bu nedenle bu prensibin üzerine iş kuranlar başarılı olma şansını arttırır, bunu ıskalayanlar ise başarısızlığı neredeyse garantiler.

Not: Konu hakkındaki değerli yorum ve görüşlerinizi aşağıya belirtin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir