girişimcilik

Girişimcilerin Yaptığı En Ölümcül Hatalar

 

Ünlü iş adamı Warren Buffet’in tarihe geçmiş sözlerinden birisi de şudur: “Kendi hatalarınızdan öğrenmek güzeldir fakat en güzeli başkaların hatalarından öğrenmektir.” Bu nedenle bu içerikte sizlere sadece kendi hatalarınızdan değil defalarca bu yolları yürümüş başarılı girişimcilerin hatalarından da öğrenip yılları günlere sıkıştırabilesiniz diye, girişimciliğe yeni adım atan insanların yaptığı en ölümcül hatalardan bahsedeceğim.

Silikon Vadisi’nin ünlü yatırımcılarından Paul Graham’ın sürekli tekrarladığı bir söz vardır ki o da şudur: “Şimdiye kadar girişimcilerin yaptığı en sık ve en büyük hata, kimse için problem çözmeyen işler kurmalarıdır.” Bu söz sanırım her şeyi açıklıyor. Yeni başlayan girişimciler çoğu zaman aceleci davranıyorlar veya hızlı para kazanma, çabuk zengin olma umuduyla kafalarından fikir üretiyorlar. Bu yapılmaması gereken en ölümcül hatalardan biridir. Çünkü insanlar sadece problemlerinin çözümü, ihtiyaçlarının giderimi için para ödeyeceklerinden ortada bir problem veya ihtiyaç yoksa ne önerdiğiniz umurlarında olmayacaktır. Bu nedenle işinizin bir problemin, eksikliğin, ihtiyacın üzerine oturduğundan emin olmalısınız.

Girişimcilerin yaptığı hatalardan bir diğeri ise aşırı duygusal olmalarıdır.  Ya fikirlerinin, ürün veya hizmetlerinin eleştirilmesine izin vermezler ya da gerçek verilerle hareket etmezler daha çok duygularıyla hareket ederler. Hayalci davranırlar. Bunu yaparsanız neyin doğru, neyin yanlış olduğunun farkına varmanız çok geç olabilir çünkü insan beyni kendi kendini kandırmada çok başarılıdır. Bu nedenle dışarıdan birilerinin yorumları ve gerçekçi olabilmek çok çok önemlidir. Gerçeklerle yüzleşebilme, duygusal disipline sahip olma ihtiyacınız olan en önemli özelliklerden biridir.

Girişimcilerin yaptığı hatalardan bir diğeri de kolay pes etmektir. Bu hata girişimcilerin büyük çoğunluğunda görülmektedir. Günümüz dünyasında hızlı elde etmeye alıştığımızdan büyük başarıların, kayda değer şeylerin zaman ve emek gerektiği inancından uzaklaşıyoruz bu nedenle bir şeyler hızlı olmuyorsa hemen bırakma, pes etme eylemi içerisinde oluyoruz. Başarılı girişimcileri incelerseniz tekrar tekrar başarısız olduklarını, hata yaptıklarını fakat pes etmediklerini, sabırlı olduklarını görürsünüz.

Bir diğer ölümcül hata da mükemmel olmaya çalışmaktır. Hata yapma korkusu, başarısızlık korkusu girişimcileri oyalamakta ve sürekli mükemmel olmaya çalışarak piyasaya ürün ve hizmetlerini bir türlü sürememe veya hedefleri doğrultusunda harekete geçememe problemini doğurmaktadır. Mükemmeliyetçilik bir hastalıktır ve ultra-başarılı girişimciler büyük ve hızlı harekete geçme alışkanlığına sahip insanlardır.

Her şeyi tek başına yapmaya çalışmak da en ölümcül hataların içerisindedir. Girişimcilik asla tek başına altından kalkılanabilecek bir durum değildir aynı zamanda bir insan her şeyde uzman olamaz bu nedenle güçlü yanlarınıza odaklanmak ve zayıf yanlarınız için ekip oluşturmak zorundasınız.

Başka bir hata ise yanlış insanlarla ortak olmak, yanlış insanları ekibe almaktır. Anlaşamadığınız veya yeteneksiz, yanlış insanlarla ortak olursanız, işe alırsanız başarısız olmanız garantidir. Doğru insanlardan oluşan bir ekip sinerji içinde çalışır ve de daha büyük bir güç oluştururlar.

En ölümcül hataların belki de en ölümcüllerinden biri de parayı çabuk tüketmektir. Ne kadar iyi takıma, ürüne sahip olursanız olun paranız bittiğinde oyun bitmiştir. Nakit size seçenekler verir bu nedenle tutumlu harcamak, sürekli elinizde nakit olduğundan emin olmak en önemli şeylerden biridir.

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir