girişimcilik

Girişimcilik: Fikir Gerçekten Önemli Mi?

 

Eğer girişimci olmak istiyorsanız veya girişimcilikle ilgileniyorsanız ve de bu alanda yeniyseniz ihtiyacınız olan tek şeyin orjinal iyi bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz.

Fakat fikir aşamasıyla ürün aşamasında ve de ürün aşamasıyla bir şirket olma aşamasında büyük bir yolculuk, büyük bir macera vardır.

Aslında fikirler her yerdedir. Herkesin gerçekleştirmek istediği bir fikri vardır. Aslında milyonlarca insan aynı fikre dahi sahip olabilir. Bazı fikirler gerçekten iyi fikirler olabilir, bazıları ise kimsenin umurunda olmayan kötü fikirler olabilir.


Eğer uzun zamandan beri girişimcilik dünyasının içindeyseniz, başarılı şirketleri gözlemlediyseniz şunu iyi anlarsınız ki girişimcilik, fikirde değil uygulamadadır. Aynı fikre sahip olan insanlardan en iyi uygulayan, gerçekleştiren girişimci kazanır. Geri kalanlar ya hiç başlamazlar ya da iyi bir şekilde uygulamaya koyamazlar, gerçekleştiremezler.

Tabi ki kafadan fikir üretmek, yoktan fikir üretmek sakıncalıdır. Fikirler tamamen önemsizdir demiyorum. İş fikriniz bir problemi çözmeli, ihtiyacı gidermeli elbet fakat fikirler her şey değildir.

Çoğu zaman fikirler bir tohumdur. Fakat girişimciliğin %95’i harekete geçmektir, uygulamadır. Girişkenliktir. Ultra-başarılı girişimcilerin ortak özellikleri orjinal fikre sahip olmaları, vizyoner olmaları vs. değildir. Hepsi muazzam bir harekete geçme, pes etmeme ustalarıdır. Başarılı girişimciler her zaman harekete geçme, ilerleme, sürekli rahat bölgelerinin ötesine ilerleme alışkanlığına sahiptir.

Çoğu ilham aldığımız başarılı girişimciler iş fikirlerini kendileri dahi bulmamıştır. Biz insanlar kopyalama makinalarıyız. En ünlü sporcular dahi birbirini, geçmiş efsanevi sporcuların tekniklerini kopyalarlar.

Çünkü başarı ardında iz bırakır ve her şeyi kendi kendinize keşfetmeye çalışmak büyük bir zaman kaybıdır. Bu nedenle çoğu başarılı girişimci var olan fakat gerçek potansiyeline ulaşmamış, eksik fikirleri, ürünleri, konseptleri alıp çok daha iyi hale getiren ve diğer herkesten çok daha iyi uygulayan insanlardır. Çünkü başarı uygulamadadır.

Steve Jobs, Bill Gates fikirlerini IBM’den, Xerox’dan kopyalamıştır.

Mark Zuckerberg, Facebook fikrini Winklevoss kardeşlerden kopyalamış ve uygularken de Facebook’tan önce var olan, Friendster, MySpace vb. sosyal ağ sitelerinden faydalanmıştır.

Google, ilk arama motoru değildir.

Starbucks’ın kurucusu iş modelini Avrupa gezisinde italyan kafe konseptlerinden almıştır.

Uçağı icat eden Wright kardeşlerdir fakat en son ne zaman Wright Havayolları diye bir şey duydunuz?

Richard Branson, Elon Musk ve daha niceleri orjinal kimsenin bilmediği, görmediği fikirlerle gelen değil zaten var olan fikirleri, konseptleri en iyi uygulayan, gerçekleştiren, çok daha iyi yapan insanlardır. Bu örnekleri sayfalarca daha yazabiliriz.

Kimsenin bilmediği, görmediği bir ürün veya hizmet fikri ile gelmeye çalışmak sakıncalı olabilir. Bu çoğu zaman ortada bir talep, pazar ihtiyacı olmadığını gösterir.

Çünkü eğer talep varsa sizin gibi o pastadan pay almak isteyen sayısız girişim olacaktır. Zaman içerisinde en iyiler ayakta kalacaktır. Bu nedenle girişimci olmak istiyorsanız fikirden daha çok cesarete, iyi bir girişimcinin sahip olduğu alışkanlıklara, iş inşa etme becerilerine sahip olmanız gerekir.

Herkesin en az bir fikri vardır. Fikirler her yerdedir. Binlerce insan Facebook fikri benimde aklıma gelmişti, Uber’i bende düşünmüştüm diyebilmektedir ve bu konuda haksızda değiller. Fakat girişimcilik uygulamada, hayat geçirmede, gerçekleştirmede biter. Sadece fikir girişimcilik için, başarı için yeterli değildir.

Günümüzdeki şirketlerin ilk fikir haliyle günümüzdeki hali arasında benzerlik dahi bulunmamaktadır. Şirketler, ürünler her şeyde olduğu gibi zamanla değişir, farklılaşır. Fikirler sadece bir tohumdur, başlangıç noktasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir