girişimcilik

Girişimcilik: Başarısızlık ve Hata Yapma Korkusu

 

İnsanları gerçek potansiyellerinden, istedikleri hayatı yaşamaktan alı koyan en büyük güç korkudur. Çoğu insan korkularının, rahat bölgelerinin onları durdurmasına izin vermektedirler. Girişimci olmak isteyen veya normalden farklı hareket etmek isteyen hemen hemen herkesin de karşılaştığı güç korkudur.

İnsan olarak korku, güvensizlik hissederiz çünkü beynimiz bizi hayatta tutmak ister. Normalden farklı hareket ettiğimizde, rahat bölgemizin dışına çıktığımızda bizi uyarır. Fakat hayatta büyük başarılar elde etmek, hayatınızı keyifli bir maceraya çevirmek için her zaman rahat bölgenizin dışına çıkmak durumundasınız. Aksi taktirde sürekli aynı yerde sıkışır, sürekli aynı hayatı yaşarsınız. Rahat bölgenizin dışına çıktığınızda gerçek anlamda büyümüş, kendinizi canlı hissetmiş olursunuz.

Günümüz eğitim sistemi, kültür bizleri hata yapmamaya programlıyor. Hata yapmanın kötü bir şey olduğu inancını bizlere veriyorlar ve cezalandırıyorlar. Fakat hayatta hata yapmadan, başarısız olmadan nasıl yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz ki? Konu ne olursa olsun ilk denemenizde her zaman kendinizi garip hissedersiniz, çuvallarsınız, hata yaparsınız. İnsan böyle öğrenir. Bebekken yürümeyi düşe kalka öğrendiniz, kazandığınız tüm becerileri bu şekilde öğrendiniz. Belli bir yaştan sonra hata yapmayı, denemeyi bıraktınız, girişimci ruhunuzu kaybettiniz.

Dünyadaki en başarılı insanlara bakarsanız en çok hata yapan, en çok başarısız olan insanlar olduğunu görürsünüz. Başarısızlık başarı yolundaki duraklardır, hatalar hiç bilmediğiniz sulara doğru ilerlediğinizi, büyüdüğünüzü gösteren işaretlerdir. Hayatta ancak bu şekilde istediğiniz yerlere gelirsiniz. Rahat bölgenizin dışına çıkarak, hatalar yaparak, standartlarınızı yükselterek.

“İş dünyasında kayda değer bir başarı yakalayan herkes başarısızlığın, hataların kötü bir şey olmadığını bilir. Hatalar öğrenme deneyimleridir.” Richard Branson

“Başarısızlık öğrenme sürecidir. Başarısız ol, öğren ve ilerlemeye devam et.” Ray Dalio

“Eğer başarısızlıklarla karşılaşmıyorsanız yenilik yaratmıyorsunuz demektir.” Elon Musk

“Eğer başarısızlıktan korkuyorsanız yeteri kadar ileriye gidemezsiniz.” Steve Jobs

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir