girişimcilik

İlham Veren En İyi Girişimcilik Hikayeleri

Sıfırdan gelerek başarı elde etmiş, dünyayı değiştirmiş girişimcilik hikayeleri her zaman bizlere ilham verir, daha iyi olabilmek için bizleri zorlar.

Bu içerikte sizlere motivasyon verecek, belki kendinize olan güveninizi arttıracak sıra dışı girişimcilik hikayeleri vereceğim.

Jack Ma

Jack Ma meşhur Alibaba e-ticaret sitesinin kurucusudur.

Çok mütevazi başlangıçlar yapan Jack Ma hayatında tekrar tekrar başarısız olmuştur. Üniversite giriş sınavında 3 kere çuvallamış, onlarca kez faklı iş başvuruları yapmış hepsinde reddedilmiştir.

Jack, Amerika’ya yaptığı bir seyahatte internetin gücünü görmüş, eBay isimli e-ticaret sitesiyle karşılaşmıştır.

İnternetin büyüsüne kapıldığı için memleketi Çin’e döndüğünde kendi e-ticaret sitesini açmaya karar vererek ve tüm girişimci ruhunu ve kararlılığını da ortaya koyarak dünyanın en büyük e-ticaret platformunu inşa etmiştir.

Bugün Jack Ma’nın kişisel serveti tam 40 Milyar dolardır ve Çin’in en zengin insanlarından biridir.

 

Elon Musk

Hepimiz onu tanıyoruz. Elon Musk, hayatını geleceği şekillendirmeye adamış, normal insanlar gibi düşünmeyen çok farklı bir kişiliktir.

Güney Afrika’da doğan Elon, çok zor bir çocukluk geçirmiştir. Daha 8 yaşında kod yazmayı öğrenen Elon 18 yaşına geldiğinde Kanada’ya deyimi yerindeyse kaçmış ve daha sonra ünlü Silikon Vadisi’ne gitmiştir.

Daha o zamanlar aklında neler yapacağına dair fikirleri olan, uzay, enerji vb. konular hakkında araştırmalar yapan Elon, 90’lı yıllarda internet trendinin patlamasıyla birlikte ilk internet girişimini zorluklarla kurmuş daha sonra bu şirketini başarıyla satmıştır.

Oradan kazandığı parayla X.com isimli online bankayı kurmuş daha sonra rakip firmayla birleşerek Paypal olarak bilinecek bu firmadan 180 Milyon dolar kazanan Elon, durmamış küçüklükten beri düşlediği Enerji, Uzay alanlarına girmek için şu an herkesin bildiği Tesla, SpaceX, SolarCity firmalarını kurmuştur.

Tabi ki tüm bunlar size sürekli başarı elde eden, her işte doğruyu bulan birisi gibi Elon’ı gösterebilir.

Fakat Elon, Tesla ve SpaceX ile iflasın eşiğinden dönmüş, denemeleri tekrar tekrar başarısız olmuştur. Elon Musk’ı diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ölene kadar pes etmemesidir. Kararlılık Elon Musk’ın ikinci adıdır.

 

Richard Branson 

Richard Branson, küçük yaştan beri yerinde duramayan, sürekli bir şeyler deneyen ve ailesi tarafından kendi başının çaresine bakabilmesi için diğer çocuklardan farklı yetiştirilmiş biridir.

Disleksi hastası olduğu için liseyi bırakmak zorunda kalan Richard 16 yaşında ilk girişimini kurmuştur. Öğrencilere yönelik dergi satan Richard ilk girişiminde başarısız olduktan sonra, o dönemler müzik endüstrisinde yaşanan hareketten etkilenen Richard, Virgin ismiyle doğrudan müzik plakları satma işine girmiştir.

Bu işte bir hayli başarılı olan Richard, daha sonra kendi plak şirketini kurmuş ve dönemin Rolling Stones, Sex Pistols gibi ünlü gruplarıyla anlaşmalar yapmıştır. 20’li yaşlarında olmasına rağmen Müzik şirketi bir hayli başarılı olan Richard daha sonra tüm bunlarla yetinmemiş Hava Yolu endüstrisine girerek Virgin Atlantic isimli hava yolu şirketini kurmuştur.

Tüm bunlarla yetinmeyen Richard bir çok farklı endüstriye daha girerek tam tamına 400 şirket başlatmıştır.

Tabi ki tüm bu şirketlerin hepsi başarılı olmamıştır. En ünlü başarısızlığı ise Coca Cola ile rekabet etmek için kurduğu Virgin Cola şirketidir fakat işler istediği gibi gitmemiş büyük hüsrana uğramıştır.

Richard, her başarılı girişimcinin sahip olduğu her zaman yapma, deneme tutumuna ve de olağanüstü bir kararlılığa sahiptir.

Richard Branson’ın meşhur sözü; “boş verin, yapın gitsin” sözüdür. Bu onun bakış açısını ortaya koymaktadır.

 

Mark Cuban

Mark Cuban, meşhur Dallas Mavericks NBA basktebol takımının sahibidir fakat onun bu noktalara gelmesi gerçekten ilham verici bir hikayedir.

Mark, gençliğinde barmenlik yapmıştır ve para kazanmak için üniversitede bilgisayar dersleri vermiştir. Küçük yaştan beri girişimci ruhuna sahip olmuştur.

27 yaşında cebinde 0 lirası olan Mark o zamanlar girişimcilikle ve de yeni trend olan internetle aşırı bir şekilde ilgilenirken bir arkadaşı ona ilginç bir fikirle gelmiş Mark fikri çok beğendiğini söyleyerek beraber kolları sıvamışlardır.

İnternetten haber, spor vb. yayın ve etkinlikleri canlı olarak veren Broadcast.com büyük bir trend olmuş ve Mark’ın ortaya koyduğu büyük çalışmalarla başarıyı yakalamıştır.

Daha sonra, İnternet balonu denilen 99 yılında ünlü Yahoo şirketi Broadcast’ı 5,7 Milyar dolara satın almış ve böylelikle Mark Milyarder olmuştur.

O yıllarda tüm bu değer biçmelerin büyük bir balon olduğunu (yani normal değerinden çok çok daha yukarıda) anlayan Mark, hisselerini çekerek ve daha güvenli yerlere yatırım yaparak Milyarder statüsünü korumuş ve kısa süre sonra meşhur .com krizi gerçekleştiğinde ayakta kalan isim olmuştur.

Mark daha sonra medya ve spor alanlarına yatırım yaparak Dallas Mavericks takımını satın almış ve 2011 yılında bir de şampiyonluk yaşamıştır. Şu anda Amerika’da meşhur Shark Tank isimli programda jüri olarak görev yapmaktadır.

 

John Paul DeJoria

John Paul çok zorluklarla hayatını geçirmiş iki kere evsiz kalarak sokaklarda yaşamış birisidir. O zamanlar elinde olan tek varlığı arabasında yaşamış ve kapı kapı satış yaparak geçimini sağlamaya çalışmıştır. “Bazen ilerleyebilmek için sevmediğiniz zor işleri yapmak durumundasınız” demiştir.

Girişimcilik hikayeleri denildiğinde John’un hikayesi belki de en zorluklarla geçmiş hikayelerden biridir.

Tam bir yaşam mücadelesi veren John, yine de hayallerini ve girişimci ruhunu asla terk etmemiş ve biriktirdiği birkaç yüz dolarla ve bir arkadaşıyla beraber John Paul Mitchell Sistemleri isimli kendi saç bakım girişimini kurmuştur.

Tüm çabaları yavaş yavaş meyvelerini verirken John durmamış, Tekila endüstrisine girmiş ve bu alanda da büyük başarı elde etmiştir. John, başarısının sırrını reddedilmelere karşı geliştirdiği zihinsel güç ve kararlılık olarak belirtmiştir.

John’un bugün ki servetinin değeri yaklaşık 3,5 Milyar dolardır.

Benzer Bağlantılar

Sizi harekete geçirecek 4 gerçek girişimcilik hikayesi

5 Türk Girişimci ve Başarı Hikayeleri

İlham Veren 10 Girişimci Hikayesi

NOT: Yukarıdaki girişimcilerde gördüğünüz en büyük özellik nedir? Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir