girişimcilik

Girişimcilik Nedir? (Girişimci Olmanın Gerçek Anlamı)

 

Günümüz çağında Elon Musk, Steve Jobs, Richard Branson, Bill Gates gibi sıra dışı girişimcilerin ortaya çıkmasıyla girişimciliğe, girişimci olmaya eskiden olduğundan daha fazla talep oluşmaktadır.

Bu içerikte girişimcilik nedir, girişimci kimdir, girişimci olmak gerçekten ne anlama gelmektedir bunlardan bahsedeceğim.

Girişimcilik, sözlük anlamıyla belli bir risk alarak kendi işini kurma eylemine denir. Fakat bu içerikte tam anlamıyla sözlük anlamından değil tabi ki felsefesinden bahsedeceğiz.

Girişimcilik nedir, girişimciler nasıl düşünür, zihniyetleri, bakış açıları nasıldır bunların detaylarına ineceğiz.

Dünyada girişimci olan insanlarla, girişimci olmayan insanların oranını karşılaştırdığınızda şaşırtıcı yüzdeyle karşılaşırsınız. Çünkü girişimci olan, kendi işini kuran insanların oranları çok çok düşüktür %5 – %6 oranlarındadır.

Girişimci ruhuna, girişimci zihniyetine sahip olan insanlar her zaman cesurdurlar.

Dünyanın en başarılı girişimcilerinden Richard Branson’ın en meşhur sözü “takılma yap gitsin” sözüdür.

Yine Steve Jobs bir röportajında küçüklüğünden beri istediklerini gerçekleştirmek için korkmadan insanları aramasından bahsetmektedir.

Normal insanlar bu zihniyette, tutumda değildir. Cesur değillerdir, korkarlar ve çekinirler. Bu nedenle girişimcilerin sayısı azdır. Genellikle insanların çoğu doğru anı, mükemmel olmayı beklerler ve bu hiçbir zaman gerçekleşmez.

Girişimci insanların en büyük özelliği en başında adından da anlaşılacağı üzere girişken olmalarıdır.

Girişimci insanlar her zaman harekete geçme, yapma, ilerleme felsefesine sahiptirler. Çoğu insan girişimci olmak için iyi bir fikre sahip olmak gerektiğini düşünür fakat bu doğru değil.

Çünkü hemen hemen herkesin bir iş fikri vardır fakat asıl önemli olan o fikirleri hayata geçirebilmek, gerçekleştirebilmektir. Bunu yapabilmek girişimciliktir. Bu cesaret ister.

Girişimci zihniyetine sahip olan insanlar ayrıca hep problem çözmeye, insanların hayatını daha iyi yapmaya odaklanırlar. Normal insanlar bir problemle karşılaştıklarında “bunun keşke bir çözümü olsa”, “keşke istediğim gibi olsa” derler.

Çözümü başkalarından beklerler çünkü başkalarına bağlı olmaya alışmışlardır. Hayatları boyunca rahat olanı seçmişlerdir. Normal insanlar her bir problemi, eksikliği, şikayeti kötü algılarken girişimciler için bu bir şeyleri daha iyi yapmak için birer fırsattır. Hem de büyük bir fırsat.

Yine çok ünlü ve başarılı girişimcilerden olan Jack Ma, fırsatların her zaman şikayetlerde, problemlerde olduğunu belirtmiştir.

Girişimciler her zaman yapar, harekete geçer, başarısızlık, hata yapma gibi benzeri korkuların onları durdurmasına izin vermezler.

Yani girişimcilik nedir?

Girişimcilik demek bir yolunu bulmak, hiçbir sınırlılığın, engelin seni durdurmasına izin vermemek demektir. Girişimcilik demek diğer herkesten çok daha fazla efor koymak, başarılı olmak için her ne gerekiyorsa yapmak demektir.

Girişimciler her zaman deneme, ilerleme, yapma eylemindedirler. Normal insanlar rahat bölgelerini aşamazlar, bilinmezlik onlara korkutucu gelir. Asla harekete geçemezler, denemezler.

Gerçek potansiyellerinin %100’ünü kullanmazlar. Hayır cevapları, negatif eleştiriler duymak istemezler. Ayakları yarı içeridedirler. İki ayaklarıyla atlayıp her ne gerekiyorsa yapmaya istekli olmazlar.

Fakat hayat sürekli bir ilerlemeden, büyümeden ibarettir. Rahat olmayı, güvende olmayı seçmek gelişmeye, ilerlemeye ve de girişimcilik zihniyetine karşıdır. Sizleri geriye götürür, sonsuza kadar sıradanlığa hapseder. Gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarmaz.

Yanıcı bir arzuya sahip, tüm yenilgilerden, engellerden, sınırlılıklardan etkilenmeyen vizyon sahibi bir zihniyet girişimci zihniyetidir. Gerçek girişimciler, gerçekten başarılı olmak isteyen insanlar nefes almayı istedikleri gibi başarıyı isterler. Her an her saniye bununla yaşarlar.

Elon Musk, Richard Branson, Steve Jobs gibi insanların hayat hikayelerini incelediğinizde aşırı takıntılı, hedefe odaklı olduklarını görürsünüz. Onlar için başka seçenek yoktur.

Girişimcilik demek şahsi sorumluluk almak demektir. Girişimci insanlar her zaman bir problemle veya eksiklikle karşılaştıklarında normal insanların aksine “bunu ben çözeceğim”, “bunu en iyi haline getireceğim” derler. Harekete geçerler ve bunlardan işler yaratırlar.

Böylelikle herkesin hayatı daha iyi olmuş olur. Girişimciler kendi hayatlarını kendileri kontrol etme, özgür olma arzusuyla hareket ederler.

Girişimciliğin bir felsefesi de pes etmemektir, kararlılıktır. Tüm zorluklara rağmen hala ilerleyebilmektir. Çünkü girişimcilik dünyasında problemler, yenilgiler, hatalar hiç bitmez. Fakat önemli olan tüm bu zorluklara rağmen pes etmeden ilerleyebilmek, zihinsel güce sahip olabilmektir.

Eğer çabuk etkilenen, insanların ne düşündüğünü çok umursayan, hemen pes eden bir yapınız varsa girişimcilik sizler için bir hayli zorlu olacaktır.

Girişimcilik, çoğu zaman topluma zıt hareket etmek demektir. İnsanların çoğu rahatına düşkündür ve hep en güvenli, en garanti yolu tercih ederler. Siz girişimci olduğunuzda buna ters hareket edersiniz ve insanlar bunu anlayamaz. Onlar için anlamaları çok güç bir şeyi yapmaktasınızdır.

Fakat girişimciler çoğu zaman özgürlüğü tercih ettikleri için, sıradanlığı kabul etmedikleri için, maceracı ruha sahip oldukları için yaptıklarını yapmaktadırlar.

Benzer Bağlantılar

Girişimci kime denir?

Girişimcilik ne demektir?

NOT: Konu hakkındaki değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir