girişimcilik

Yeni Girişimlerin Başarısız Olmasının İki Büyük Sebebi

 

Yeni kurulan girişimlerin başarısız olmasında birçok farklı sebep olabilir. Fakat aslında hem kendi tecrübelerimden hem de binlerce denemenin sonucundan gelen iki büyük sebep vardır. Bu içerikte sizlere bunlardan bahsedeceğim.

1. İnsanların İstediği, İhtiyaç Duyduğu Ürün Veya Hizmet Ortaya Koymamak

Yeni girişimlerin ve girişimcilerin zorlandıkları en büyük konu insanların sevdiği, istediği, ihtiyaç duyduğu bir ürün veya hizmet ortaya koyabilmektir. Çoğu zaman ya pazar ihtiyaç duymaz, talep etmez ya da ortaya konulan ürün veya hizmet yeteri kadar değer ulaştırmaz. İnsanların istediği bir şeyle ortaya çıkmak gerçekten zordur. Bu nedenle girişimciler bir problemin, eksikliğin çözümüne odaklanması gerekir. Ortada yeteri miktarda bir talep olması gerekir.

İnsanların sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir şeyle gelmek bir hayli deneme-yanılma gerektiren bir süreçtir. Hedef kitleyi dinlemek, anlamak bu konuda önemli bir rol oynar.

Sıfırdan kimsenin daha önce görmediği bir ürün veya hizmetle gelmek insanların sevdiği, istediği bir şey yapmak için de çok zorlu bir yoldur. Çünkü ortada henüz bir pazar yoktur. Bu nedenle orjinal yeni fikirlerden daha çok var olan, talep gören fakat ilerleme kaydedilen ürün veya hizmetler bu anlamda pazar tarafından kabul görmede daha başarılıdır. Apple, Google gibi firmalar bunu çok iyi yapmıştır.

Ne pazarlıyorsanız pazarlayın insanların istediği, sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir şey olmak zorundadır. Aksi halde onca paraya, reklama rağmen istenilen sonuçlar alınmayacaktır. Bu tekrar tekrar kanıtlanmıştır.

2. Dikkat Çekememek 

Ne kadar çok harika ürün ve hizmetin sırf kimse tarafından duyulmadığı için başarısız olduğunu biliyor musunuz?

Bir girişimin, ürün veya hizmetin başarısız olmasında, para kazanamamasında ki en büyük problemlerden biri hiç kimse tarafından duyulmamasıdır. Dikkatleri çekmek, bilinmek çok önemlidir. Başarılı şirketler, insanlar bunu çok iyi becerirler. Dikkatleri üzerlerine toplarlar. Çünkü para ilgiyi, dikkati takip eder.

Harika bir fikriniz, ürününüz veya hizmetiniz olabilir fakat kimse bilmiyorsa kimse satın almaz, kimse sizinle çalışmaz. Bilinmezlik çok büyük bir problemdir.

İnsanların ilgisinin nerede olduğunu bilmek ve ilgilerini çekebilmek milyar dolarlık bir beceridir. Bunu iyi yapanlar büyük pazarlamacılardır.

Hepiniz Kim Kardashian ismini duymuşsunuzdur. Kim Kardashian dünyanın tüm ilgisini üzerine toplamayı başarmıştır ve bununla beraber muazzam bir para gelmiştir. Ya da son zamanların konuşulan ismi Nusret Gökçe. Sadece bir hareketle dünyanın tüm dikkatini üzerine çekmeyi başarmış ve bununla beraber işleri de rokete geçmiştir. Belki Nusret Gökçe’den daha iyi et ustaları olabilir fakat onlardan kimsenin haberi yok.

İlgi çekebilmek, insanların dikkatini toplayabilmek, kendiniz hakkında konuşulmasını sağlamak ister girişimci olun, ister oyuncu veya şarkıcı olun sizleri başarılı kılacak en önemli özelliklerden biridir.

Tabi bu konuda aklınızdan çıkmaması gereken şey; insanların istediği, sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir ürün veya hizmete sahip olmak büyük önem taşımaktadır. Dünyadaki tüm ilgi sizin üzerinizde de olsa eğer insanların umursamadığı, istemediği kötü bir ürün veya hizmete sahipseniz kimse yine de satın almaz. Bu tekrar tekrar kanıtlanmıştır.

Bu iki beceriyi iyi yapıp da başarısız olan şirket, kişi sayısı çok azdır. Bu iki beceride ustalaşanlar bu dünyada istedikleri kadar para kazanma becerisine sahiptir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir