girişimcilik

Para Kazanmak İçin Harika Bir Ürün veya Hizmet Satmak Şart mı?

 

Son zamanlarda özellikle girişimcilik dünyasında para kazanmak için bir sonraki Steve Jobs, bir sonraki Elon Musk olmak, dünyayı değiştiren fikir veya ürünlerle gelmek zorunda olunduğu yaygındır.

Bu tarz bir ürün veya hizmete sahip olmak, dünyayı değiştiren, büyük fark yaratan bir şeyle gelmek tabi ki harikadır.

Fakat bu çok çok az insanın yapabileceği bir şeydir.

Yukarıdaki bu algı birçok insanı girişimci olmaktan, bir şeyler satmaktan alıkoymaktadır.

İnsanlar harika bir fikrim yok, harika bir ürün veya hizmete sahip değilim, yeteri kadar iyi değilim vb. söylemlerle limitli inançlarının onları engellemesine izin verirler.

Fakat girişimcilik, başarılı bir iş kurmak sadece üründen veya fikirden ibaret değildir.

Dünyada harika olmasa da, mükemmel olmasa da iyi veya yeterli kalitede ürün ve hizmetleri, fikirleri harika bir şekilde icra ederek, pazarlayarak milyonlar kazanan çokça insan var.

Harika bir ürüne veya hizmete sahip olmak gerçekten çok güzel bir şeydir fakat başarı için yeterli değildir.

Tarih milyonlarca bu gibi ürüne sahip olup başarısız hayata geçirme, kötü bir pazarlama yüzünden başarısız olanlarla doludur.

Örneğin Bill Gates. İnanmayacaksınız ama Microsoft Apple’dan önce Tablet bilgisayarları üretmişti fakat iyi pazarlayamadıklarından ve de zamanlamanın yanlış olmasından ürün istedikleri gibi satılamadı.

Bu nedenle başarı için aynı zamanda pazarlamayı, dikkatleri üzerine toplamayı çok iyi yapabilmekte gerekir, doğru bir ekiple ve çok çalışmayla iyi bir şekilde hayata geçirebilmek gerekir.

Günümüzde herkes bir sonraki Google’ı, Apple’ı inşa etmeye çalışıyor ve %99,99’u bu uğurda başarısız oluyor.

Tabi ki kötü bir ürün veya hizmeti hiçbir pazarlama, hiçbir liderlik, hiçbir sermaye kurtarmaz fakat harika olmasa da, “dünyayı değiştiren” büyük bir ürün veya hizmetiniz olmasa da eğer yeterli seviyede, iyi bir ürüne veya hizmete sahipseniz iyi bir pazarlama ve ekiple bir hayli para kazanabilirsiniz.

Piyasalar rekabetin yüksek olduğu yerlerdir. En küçük ölçekli piyasada bile rekabet vardır. Günümüz çağı çok sesli, karmaşık bir yer.

Şirketler büyük piyasalardan pay almaya çalışıyor. Apple gibi bir şirket bile akıllı telefon piyasasının yalnızca %15’ine sahiptir ki günümüz akıllı telefonlarını dizayn eden ilk şirkettir.

Hal böyle olunca harika bir ürüne sahip olmak yeterli değil. Pazarlama, müşterilerle olan ilişkiler, ekip, icraat, markalaşabilmek vb. birçok etken rol oynuyor.

Günümüzde alışveriş yaptığımız fakat o kadarda harika ürün veya hizmetlere sahip olmayan yine de milyonlar hatta milyarlar kazanan onca şirketi düşünün.

Not: Konu hakkındaki yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir