başarı

Hata Yapma Korkusunu Nasıl Yenersiniz?

 

Hayatta girişimcilik veya herhangi bir alan olsun eğer harekete geçme eylemi içerisindeyseniz karşılaşacağınız en büyük korkulardan biri hata yapma, başarısız olma korkusudur.

İnsanlar bilinmeyene, daha önce gitmedikleri yerlere doğru ilerlediklerinde karşılarında korku, şüphe duvarıyla karşılaşırlar ve rahatsız hissederler.

Bu duvarı aşmaya cesareti olanlar, sürekli harekete geçme eylemini alışkanlık haline getirenler hata yapma korkusunu aşarak büyük başarılar elde eder ve geri kalan çoğunluk ise eski rahat bölgelerine dönerek hedeflerinden, hayallerinden vazgeçer.

Büyük girişimcileri, Bill Gates, Elon Musk, Steve Jobs gibi başarılı insanları incelediğinizde aslında bir hayli çok hata yaptıklarını, başarısızlıkla karşılaştıklarını fakat yine de ilerlemeye, harekete devam ettiklerini görürsünüz.

İnsanlar hata yapmanın, başarısız olmanın kötü bir şey olduğunu zanneder. Çünkü küçüklüğümüzden beri buna programlanmışızdır.

Asla hata yapma, asla başarısız olma, kuralları bozma vs. Bu nedenle  Fakat hayatta ilginçtir ki en çok hata yapan, başarısızlığı göğüsleyen insanlar en başarılı, bilge insanlardır.

Çünkü şu bir gerçek ki insan hata yapmadan öğrenemez.

Bizler yaparak, deneyerek öğrenen canlılarız.

Bebekken ilk yürüme denemenizde kaç kere başarısız oldunuz, kaç kere düştünüz bir düşünün.

Tekrar tekrar hata yaptınız, yenildiniz fakat vazgeçmediğiniz için şu an yürüyebiliyorsunuz.

Bisiklete binmeyi öğrenirken kaç kere hata yaptınız, düştünüz aklınıza getirin.

İşte insan bu girişken ruhunu büyüdüğünde kaybeder ve kurallara, sınırlara kendini hapseder. İnsanların hayatlarını korku yönetir bu nedenle asla büyük başarılara ulaşamazlar.

Denemekten, büyümekten korkarlar. Hep en güvenli yolu seçerler. Fakat bu kimseye fayda getirmez.

Hata yapmamaya çalışmak en büyük hatadır. Hata yapmamak, başarısız olmamak diye bir şey yoktur.

Hayatta ilerlediğiniz zaman, harekete geçtiğiniz zaman hata yaparsınız, tekrar denersiniz ve tüm bunların sonucunda başarıya ulaşırsınız.

Başarısızlıklar, hatalar birer duraktır son değildir. Hata yapma korkusunu düşünmek, buna kapılmak bu nedenle anlamsız bir eylemdir.

Başka nasıl öğrenebilirsiniz ki? Başka nasıl bir şeyde ustalaşabilirsiniz ki?

Bu nedenle büyük insanların izinden gittiğinizi korkuyla karşılaştığınızda, rahatsız hissettiğinizde anlarsınız. Bu yol sizi büyük maceralara, başarılara götüren yoldur.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir