başarı

Hayatınızda Çevrenin Etkisi (Düşündüğünüzden Daha Büyük)

Doğduğunuzdan itibaren doğduğunuz çevre tarafından şekillendiriliyorsunuz. Hayatınızda farkında olmasanız da çevrenin etkisi çok büyük.

Diliniz doğduğunuz ülkenin dili oluyor, kültürünüz doğduğunuz ülkenin kültürüyle şekilleniyor.

Öğrendiğiniz, bildiğiniz her şey çevrenizden geliyor.

Aileniz, yaşadığınız ortam daha bebeklikten aklınız erinceye kadar sizi programlıyor, alışkanlıklar kazandırıyor, belli standartlar veriyor, hayata bakışınızı şekillendiriyor, size bir benlik kazandırıyor ve çoğu zaman hayatınızın sonuna kadar bu benliğin sonuçlarını yaşıyorsunuz. Farklı düşünüp hareket edemiyorsunuz.

Çevreniz sizlere küçüklükten beri belli inançlar kazandırır. “Sen bunu yapamazsın”, “hayır gitme, yapma” “bu doğru bu yanlış” vb. tavırlarla neleri yapabileceğiniz veya yapamayacağınız konusunda inançlar geliştirirsiniz.

Aileler çocuklarını garantici, risk almayan, düşünmeyen bireyler olarak yetiştirirse çocuklar büyüdüğünde risk almayan, harekete geçmeyen, hep kolay ve hazır yolları seçen, karar veremeyen kişiler haline gelir. Korkarlar, rahat bölgelerini zorlamazlar bu nedenle hayatta geri kalırlar.

Eğer aileler çocuklarını utangaç, içine kapanık, zayıf yetiştirirse çocuklar öyle olur ve hayatta elde ettiği sonuçlar öyle devam eder. Tam tersi kendine güvenen, şahsi sorumluluk alan, düşünen bireyler olarak yetiştirirse çocuk büyüdüğünde o doğrultuda hayatını sürdürür. Başarılı olma şansı yükselir.

Çevrenizden gelen bu ve benzeri inanç ve alışkanlıklar hayatınız boyunca sizleri bulunduğunuz konuma, kişiliğe hapseder.

İnsanların çoğu neler olup bittiğinin gerçekten farkında değildir.

Baktığınızda eğer kendiniz farkına varıp değiştirmediğiniz sürece, doğru kişilerle ve doğru kaynaklarla karşılaşmadığınız sürece hayatınızı siz değil daha küçüklükten itibaren sizi programlayan çevre yönetiyor.

Daha önce bahsettiğim gibi insanlar her zaman standartlarını yaşarlar. Standartlarınız, alışkanlıklarınız tüm elde ettiğiniz sonuçları kontrol eder, hayatınızı belirler. Standartlarınız sizin kim olduğunuzdur.

Peki sizce bu standartları kendiniz mi belirlediniz?

Tabi ki hayır. Çevrenizden geldi. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, en çok dinlediğiniz kişilerden ve medyadan.

Yalnızca bu da değil tüm algınız, farkındalığınız, düşünce ve inançlarınız çevrenizden geldi.

Çevrenizdeki insanların hayatı, elde ettiği sonuçlar, düşünceleri sizin oldu ve sizde bunu çocuklarınıza aktarıyorsunuz.

Jenerasyon, jenerasyon bu devam ediyor. Bu durum sadece insanların değil ülkelerin kaderini belirliyor.

Bu nedenle eğer bu standartlar, alışkanlıklar, düşünceler destekleyici ise bu tüm jenerasyonları iyi şekilde etkiler eğer yıkıcıysa yıkıcı bir şekilde etkiler.

Tahmin ettiğiniz üzere insanların çoğu için bu negatif olarak işler.

İnsanların çoğu ne konuştuklarını bilmemektedir, hayat hakkında pek fikirleri yoktur. Ne doğru ne yanlış, ne iyi, ne kötü bilmezler. Sağdan soldan duyduklarını sizlere vermeye çalışırlar. Cehaletlerini jenerasyonlar boyu aktarırlar.

Çoğu zaman aileler bile çocuklarının iyiliğini düşündüklerini zannederek onları kötü etkilerler veya kontrol etmeye çalışırlar. Kendi limitli inançlarıyla yönlendirmeye çalışırlar.

Okullarda öğretilmesi gereken en önemli şeylerden biri budur. Çünkü farkında olmadığınız, doğru insanlarla karşılaşmadığınız sürece sürekli aynı yerde döner durursunuz. Neler olup bittiğini bir türlü anlayamazsınız.

Hayatınızı değiştirmek için her şeyin başladığı noktaya inmelisiniz. Çevrenizi ve çevrenizden gelen negatif düşünce ve alışkanlıkları değiştirmelisiniz. Neler olup bittiğinin farkında olmalısınız.

Çevrenizi değiştirmeden standartlarınızı, kim olduğunuzu yani hayatta elde ettiğiniz sonuçları değiştirmeniz çok güçtür.

Her zaman dinlediğiniz, takıldığınız insanların sonuçlarını, hayatını yaşarsınız. Onların bilgi ve birikimleri sizin olur. Kendinizi hiç zorlamazsınız, değiştirmezsiniz çünkü ortamın standartı o’dur. Hep alıştığınız hayat o’dur.

Çevreniz yalnızca insanlar değil aynı zamanda zihninize giren medyadır. En çok okuduğunuz, izlediğiniz yayınlar düşüncelerinizi, bakış açınızı, inançlarınızı belirler.

Pozitif medya hayatınıza pozitif yansır, negatif medya negatif olarak. Bu durumu insanların neredeyse hepsi her gün yaşamaktadır.

Dikkatli olmak zorundasınız. Kimleri dinlediğinize, çevrenize aşırı önem vermek zorundasınız aksi halde istediğiniz sonuçları almanız mümkün değildir. Aynı yerde döner durursunuz.

Doğru mentorlara sahip olmak bu nedenle hayati önem taşır. Onların bilgi ve birikimleri, standartları istemeden size geçer, sizin olur ve bu da tüm hayatınızı etkiler.

Daha küçük yaştan etrafınızda size doğru bilgi ve tecrübeleri aktaran, başarılı, akıllı insanların olduğunu düşünün hayatınız nasıl olurdu?

Büyük imparatorluklar kurmuş dahi dediğimiz kralları, padişahları incelediğinizde küçüklükten itibaren etrafında kendi alanlarında en iyi insanların onlara akıl hocalığı yaptığını görürsünüz. Sizce bu tesadüf mü?

Çünkü küçüklükten itibaren doğru programlanan, doğru alışkanlıklar kazanan insanlar büyüdüğünde başarılı olması kaçınılmazdır.

Silikon Vadisi’ni düşünün. Büyük firmaların çoğu orada doğuyor. Çünkü çevre ve koşullar birbirlerini bu anlamda itiyor. Birbirlerinden ilham alıyorlar, destekliyorlar.

Çevre insanın kim olacağını doğrudan belirler. Hayatını belirler. Çok çok az insan tüm bunların farkında olur ve hayatını tamamen kendi istediği gibi şekillendirir. Çevresini kendi istediği gibi düzenler, doğru medyalarla zihnini besler.

Bu nedenle bu azınlıktan biri olun ve hayatınızın kontrolünü kendi elinize alın.

Paylaş

Hayatınızda Çevrenin Etkisi (Düşündüğünüzden Daha Büyük)” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir