başarı

İnsanları Başarıdan Alıkoyan En Büyük Etken

 

Hepimizin küçük, orta ya da büyük gerçekleştirmek istediği hedef ve hayalleri, arzuları vardır.

Yılbaşında yıllık hedef koyarız, işimizde bir hedef , özel yaşantımızda hedefler koyarız, birçok farklı şeyi gerçekleştirmek isteriz, belki yeni beceriler öğrenmek, yeni şeyler denemek isteriz fakat çoğu zaman harekete geçemeyiz, bizleri geride tutan güce yenik düşeriz.

Peki neden sizce böyle oluyor hiç düşündünüz mü? Neden denemiyoruz, harekete geçmiyoruz, geride duruyoruz?

Birçok insan hayatta hedeflerini, istediklerini gerçekleştirmek adına harekete geçmez, yeni şeyler denemez çünkü hata yapmaktan korkar.

Hata yapma, başarısız olma korkusu insanları olağanüstü deneyimlerden, hayallerinden, yeni şeyler öğrenmekten alıkoyan en büyük güçtür.

Fakat sadece hata yapma korkusu değildir problem bu işin görünen yüzüdür.

İnsanlar hata yapmaktan, başarısız olmaktan korkarlar çünkü hata yaptıklarında başkalarına karşı kötü gözükmekten çekinirler. Bu nedenle harekete geçmek istemezler.

Yeni şeyler denemezler, istediklerini elde etmek için bir şeyler yapmazlar çünkü içten içe başkalarının ne düşüneceklerini, eğer işler istedikleri gibi gitmezse utanç verici bir duruma düşeceklerini düşünürler.

Hata yapma korkusu, reddedilme korkusu, başarısız olma korkusu gibi tüm korkuların altında yatan derin sebep budur.

İnsanlar nasıl göründüklerine, imajlarına aşırı önem verirler. Bu nedenle “cool” görünmeye çalışırlar.

Yeni bir şey denerken, öğrenirken hemen mükemmel olmayı, asla hata yapmamayı bu nedenle isterler, hatalara, başarısızlıklara katlanamazlar. Ya da harekete geçmeden sürekli o konu hakkında planlar yaparlar, mükemmel olmaya, emin olmaya çalışırlar.

Bu korku insanları hayatları boyunca geride tutar.

Fakat bir şeyler öğrenmenin, istediklerinizi gerçekleştirmenin tek yolu buradan geçer. Hatalar yapmadan, başarısız olmadan gerçek anlamda öğrenemezsiniz, başarıya ulaşamazsınız. 

Bir şeyde ustalaşmanın yolu tekrar tekrar hata yapmak, pratik yapmaktan geçer. İnsanlar böyle öğrenir.

İnsanların ne düşündüğünü aşırı umursarsanız başarıya ulaşmanız bu nedenle çok zor olur. Çünkü hatasız olmaya, herkese karşı mükemmel gözükmeye çalışırsınız. Kendinizi kötü duruma düşürecek durumlara sokmazsınız.

Bu durumu aşmanın en iyi yolu neden olduğunu önce anlamaktır.

Bu korku bizlere evrim sürecinde gelmiştir. Eskiden insanların hayatta kalma şansı içinde bulunduğu grubu memnun etmesine bağlıydı ve gruptan atılmak, uzaklaşmak ölüm demekti.

Bu nedenle mükemmel olmak, herkesi memnun etmek, hata yapmamak önemliydi fakat şu an böyle bir yaşam yok. Bu nedenle beyniniz sizleri o dönemde yaşadığınızı sandığından korumaya çalışıyor.

Hatalar ve başarısızlıklar en önemli derslerdir. Büyük başarılar elde etmiş insanların tümü bu yollardan geçmiştir, diğer herkesten daha çok denemiş, hata yapmış, başarısız olmuştur.

Her yaptığınız şey de, her adımınızı attığınızda, her yeni bir şey denediğinizde başarılı olma düşüncesi hayaldir, imkansızdır. Kimse böyle başlamamıştır.

En usta ressamlar, dahi müzisyenler bile çırak olarak kariyerlerine başlamışlardır. Tekrar tekrar hata yaparak, deneyerek oldukları kişi haline gelmişlerdir. Başlangıçta yaptıklarında çok kötü haldeydiler fakat pratikle daha iyi oldular.

İstediklerinizi başarmak için mükemmel olmak, her şeyi bilmek zorunda olduğunuzu düşünmek büyük bir mittir, efsanedir.

Eğer insanların ne düşündüğünü, nasıl göründüğünüzü aşırı önemser ve mükemmel olmaya çalışırsanız harekete geçemezsiniz, yeni şeyler deneyemezsiniz, istediklerinizi yapamasınız.

Önemli olan, keyifli olan yolculuktur, süreçtir, hata yapmak kötü bir şey değildir. Büyük başarılar elde etmiş, hayatta istediklerini elde etmiş insanların hepsinin yolculuğu bu şekilde olmuştur.

İnsanları memnun etmeye, onlara mükemmel görünmeye çalışırsanız limitli, mutsuz bir hayat yaşarsınız. Özgür olamazsınız. Kendiniz için yaşıyor olmazsınız.

Hata yapmamak hiçbir şey yapmamaktır. Risk almamak en büyük risktir. Hatalar, başarısızlıklar öğrenme yolundaki, başarı yolundaki en  büyük öğretmenlerdir.

Yalnızca bir hayat yaşıyoruz ve hayat çok kısa bu nedenle diğer insanların nasıl düşündüğüne, mükemmel olmaya odaklanmayın sadece yapın. Kendi hedeflerinize, ilerlemenize odaklanın.

Çünkü çoğu zaman herkes diğer herkesin kendileri hakkında ne düşündüklerini önemsediğinden, kendilerinin nasıl göründüğünü önemsediğinden bu anlamda endişelenmek hiçbir anlam ifade etmez.

Ayrıca başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü sizin işiniz değildir, sizin hayatınıza etkisi yoktur. Hayatınızı kontrol eden sizsiniz.

Hedefleriniz, istedikleriniz neyse yapın, beklemeyin, hatalardan korkmayın. Her zaman deneyin. Mükemmel olmasanız dahi, tam olarak her şeyi bilmeseniz dahi harekete geçin. Yaparken öğrenin.

Hiçbir zaman tam anlamıyla mükemmel olamazsınız. Başarı elde etmeniz dahi bundan sonra hatalar yapmayacağınız anlamına gelmez. Hayat bitmeyen bir öğrenmeden ibarettir.

Hatalar yapsanız, başarısız olsanız, işleri batırsanız bile bunlardan öğrenerek yapmaya, ilerlemeye, denemeye devam edin. Hayal ve hedeflerinizden vazgeçmeyin.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi paylaşın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir