başarı

Nasıl İş Bulunur? (İstediğiniz İşi Bulmak İçin En Garanti Yollar)

Günümüzde iyi bir iş bulmak, nasıl iş bulunur bilmek en büyük problemlerden biridir.

İnsanlar, iş bulmanın en iyi yolları nelerdir, nasıl iş bulurum diye merak etmektedirler.

Bu nedenle iş bulmak istiyorum diyorsanız, nasıl iş bulabilirim diye düşünüyorsanız ve bu konudaki başarı şansınızı bir hayli de arttırmak istiyorsanız bu içerikte iş bulmanın tüm inceliklerini sizlere vereceğim.

İş bulmak da hayatın her alanında olduğu gibi rekabete dayalı bir olgudur. Bir işe çoğu zaman binlerce, on binlerce insan başvurur ve yalnızca birkaçı o işe seçilir. Rekabet hayatın değişmez kanunudur.

Bu nedenle bu zorlu rekabeti sizin lehinize çevirecek, sizin diğer herkesten sıyrılmanızı ve önlerine geçmenizi sağlayacak püf noktaları bilmek ve başarıyla uygulamak durumundasınız.

1. Güçlü Yanlarınızı Gözden Geçirin

Öncelikle kendi güçlü yanlarınızı, uzmanlık alanlarınızı iyi bilmek durumundasınız. Çoğu insan neleri iyi yaptığını, nelerde kötü olduğunu bilmeden, oturup iyice düşünmeden kariyer yolculuğuna çıkmaya başlar. Özellikle bunu gençlerde görürsünüz.

Fakat bu yapabileceğiniz büyük bir hatadır. Çünkü yetenekleriniz, güçlü olduğunuz yanlar sizleri rekabetin önüne taşıyacak ve gerçek potansiyelinizi ortaya koymanızı sağlayacaktır. Zayıf olduğunuz, yeteneğinizin olmadığı, iyi bilmediğiniz alanlarda hareket etmek iş bulma aşamasında sizleri yavaşlatacaktır.

Ayrıca öz güveniniz iş görüşmelerinde önemli bir etken olduğundan bu durum sonuçlara da yansıyacaktır.

Bu nedenle güçlü olduğunuz, bildiğiniz alanları, becerilerinizi teker teker kağıda yazın ve iş aramalarınızı ona göre filtreleyin.

2. İş Verenleri İyi Anlayın

Çoğu insan iş bulmaya çalışırken karşılarındaki iş verenlerin de bir insan olduğunu unuturlar. Fakat iş verenleri anlamamak sizlere büyük bir dezavantaj verebilir.

Bu nedenle kendinizi onların yerine koyun. Siz olsanız kendinizi işe alır mıydınız? Siz olsanız aradığınız işe aday ararken nelere dikkat ederdiniz?

İş verenleri iyi anlamak, onlar gibi düşünmek sizlere iş bulma aşamasında büyük anlamda yardımcı olacak ve hatalarınızı gözden geçirmenize imkan verecektir. İş verenleri iyi anladığınızda onların istedikleri doğrultuda hareket edebilirsiniz demektir.

Hep kendinizi düşünmek, kendinize odaklanmak yerine karşınızdaki iş vereni, şirketi düşünün. Hep ben ben demek yerine şirkete katacağınız değerleri, faydayı öne çıkarın, bunları vurgulayın. Çünkü şirketler de çoğu zaman kendilerini düşünüyor ve bize ne fayda vereceksin diye size bakıyorlar.

3. Değerinizi Yükseltin

Sizin de tahmin ettiğiniz üzere iş verenler aradıkları işe en uygun olabilecek kişileri ararlar. Sinerji içinde çalışabilecek, verilen görevleri başarıyla yerine getirecek ve iyi bir tutuma sahip olan doğru insanlara bakarlar. Siz olsanız siz de bunlara bakmaz mıydınız?

Bu nedenle kişisel değerinizi yükseltin. Kötü bir tavra sahipseniz, vücut duruşunuz iyi değilse bunlar üzerinde çalışın. Pozitif olun, gülümseyin.

İşinizle alakalı etkinliklere katılın, kurslara gidin, kitaplar okuyun, yabancı dilinizi ilerletin, kendinizi geliştirin. Olabildiğiniz en iyi kişi olmaya çalışın. Çoğu insan bunu yapmaz çünkü kendilerini değiştirmek istemezler, rahat olmayı tercih ederler. En kolay, rahat bölgelerini zorlamayacak yol neyse onu yapmaya çabalarlar.

Fakat fırsatlar tam da burada yatar. İnsanların yapmadıklarını yaparsanız, kolay olanı değilde daha zor olanı yaparsanız, kimsenin gitmediği yerden giderseniz onların önüne geçersiniz, şansınız fazlasıyla artar.

4. Kendinizi İyi Pazarlayın

Pazarlama her alanda çok ama çok önemlidir. İş bulma yolculuğunda da kendinizi nasıl pazarladığınız, nasıl bir algı yarattığınız hem ücret konusunda hem de işi alma konusunda büyük önem taşır.

Duruşunuz, insanlara bıraktığınız ilk izlenim çok çok önemlidir. İlk izlenimi sonradan yıkmak çok zordur. İnsan beyni hemen görünüşünüzden bir hikaye yazma üzerine programlıdır. Bu ya sizin yararınıza işler ya da zararınıza.

CV’nizin kalitesi, durumu, Sosyal Medya özellikle de LinkedIn hesaplarınızın durumu önemlidir, iş verenler bunlara da bakarlar, önem verirler. Bu nedenle bu alanlarda gerekli düzenlemeleri iyi yapın. Özellikle LinkedIn profiliniz profesyonel gözüksün.

Ayrıca dikkat çekmekte çok önemli bir beceridir. Fotoğrafınız, görüşmelerde giydiğiniz kıyafetler akılda kalıcı olmalı. Unutmayın binlerce insan arasından göze batmanız, öne çıkmanız gerekiyor. İnsan beyni algoritmadır ve çabuk unutur.

Bu nedenle giydiğiniz kıyafetlerin, kravatın rengi dahi büyük anlamda yardımcı olabilir, akılda kalmanızı sağlar.

5. Referansların (Network) Gücünü Kullanın *

Bu bölüm başlığına * koydum çünkü günümüz bilgi çağında artık bilmek önemini yitirdi. Artık ne bildiğinizin pek önemi kalmadı. Günümüzde başarı yakalamak için ihtiyacınız olan iki şey; doğru bilgi ve kaynaklara ulaşma becerisi ve de bağlantılarınızın sayısı.

İş Bulma aşamasında referanslar, bağlantılar hayati önem taşır. Güven ve ilişki insan için her şeydir. Her zaman güvendiğiniz markalarla alışveriş yaparsınız bu durum iş bularken de farklı değildir.

İnsanlar güvendikleri insanlarla çalışmak isterler, bir yakınlıkları olduğu insanların etrafında olmak isterler. Çünkü insan sosyal bir canlıdır ve bu özelliği onun bu günlere kadar hayatta kalmasını sağlamıştır. Bizler bu milyonlarca yıllık süreci bir günde değiştirecek değiliz. Bu nedenle çevrenizdeki referansları kullanmak bu konuda size çok büyük bir güç verecektir.

Çevrenizde aradığınız alanda birilerini tanımıyorsanız LinkedIn gibi siteler bunun için vardır. LinkedIn’e girin ve aradığınız sektörde çalışan insanları ekleyin. Daha sonra bu insanlara teker teker ulaşın önce hal hatır sorun, bağlantı yani bir ilişki inşa edin ve daha sonra bildikleri bir şirkette açık bir pozisyon olup olmadığını sorun. CV’nizi yollayın.

Tanıdığınız insanlardan referanslar alın. Network’ün yani insan ilişkilerinin gücünü kullanın. Bu en önemli etkenlerden biri.

6. İnsan İlişkilerinde Kendinizi Geliştirin

İnsan ilişkilerinde iyi olmadan, insanlarla doğru bağlantı kuramadan hayatta belli bir yere kadar ancak gidebilirsiniz. İnsanları anlamadan, iyi bir diyalog, güven bağı kurmayı bilmeden işiniz çok zor.

Bu nedenle insan ilişkilerinde kendinizi geliştirin. Bu konuda kitaplar okuyun. (Dale Carnegie’nin Dost Kazanma Sanatı‘nı tavsiye ederim.)

Karşınızdaki insanla tanışmıyor dahi olsanız daha ilk saniyede hemen güven kurabilmek, pozitif, sıcak bir enerji vermek insanların sizle iş yapma şansını tavan yaptıracaktır. Bu hem pazarlamada hem de iş bulma konusunda işe yaramaktadır.

7. Tüm Kanalları Deneyin

İş bularken fırsatların nereden geleceği belli olmaz. Bu nedenle her türlü kanalı denemeli, başvurmalısınız.

LinkedIn, kariyer.net, eleman.net, jooble.org vb. tüm sitelere göz atın, başvurun. Referans yollarını deneyin. İş bulmak için ulaşabileceğiniz tüm yollardan fırsatlara saldırın.

8. Kararlı Olun

İstediğiniz işi bulma konusunda kararlı değilseniz, yarı istekle efor ortaya koyuyorsanız şansınız bir hayli düşecektir. Kararlılık hayatın her alanında başarı elde etmek için altın anahtar görevi görür. Kararlı olmadan, tüm odağınızı, eforunuzu bu yola koymadan istediklerinizi elde etmek çok güç olacaktır.

İş bularken bir hayli hayal kırıklığıyla, zorlu durumla karşılaşabilirsiniz fakat tüm bunlar yolculuğun bir parçası. Geçici yenilgiler, başarısızlıklar yaşamadan hiç kimse istediği başarıyı elde edemez ve etmemiştir. Kararlılık sizin gözünüze yansıyan ve insanlara eminlik veren çok büyük bir özelliktir.

9. Sabırlı Olun

İnsanlar her şeyin hemen olmasını beklerler fakat sabırlı olmak bu yolculukta önemlidir. Eğer hemen vazgeçerseniz, demoralize olursanız efor koymayı, çabalamayı bırakırsınız.

İş bulma yolculuğunuzda sabırlı olun. Sabırlı olmak demek beklemek, hiçbir şey yapmamak değildir bunu karıştırmayın. Sabırlı olmak demek çalışmak, denemek fakat sonuçlardan hemen etkilenmemek, disiplinli olmak demektir.

Yukarıdaki prensiplere, tüm püf noktalara dikkat ederseniz, uygularsanız bir hayli kişinin önüne geçeceğinizden emin olabilirsiniz ve tüm bunlar size büyük bir avantaj sağlayacaktır. İstediğiniz işi bulma konusunda başarı şansınızı bir hayli arttıracaktır.

Benzeri Bağlantılar

Daha iyi bir iş nasıl bulunur?

Nasıl İş Bulunur?

CEO’lardan iş bulma rehberi!

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir