girişimcilik

İş Fikirlerini Değerlendirmenin Yolu – Fikir İyi Mi Kötü Mü?

 

Hemen hemen herkesin bir girişimcilik fikri vardır.

Girişimcilik dünyasının içindeyseniz de fikirlerin havada uçuştuğunu görürsünüz.

Fakat her fikir eşit değildir.

Kimi fikirler harika fikirler olabilir, kimileri daha başlamadan çuvallayabilir. Bu içerikte iş fikirlerini değerlendirmenin, fikir iyi mi kötü mü anlamanın inceliklerinden bahsedeceğiz.

Duygu ve Yargılarınızdan Ayrılın!

Elon Musk; “Girişimcilik yolculuğunda özellikle ürün ve fikir aşamasında sürekli eleştirilere açık olun ve kendinizin hatalı olduğunu varsayın” der.

Bu çok önemlidir çünkü çoğu zaman insanlar fikirlerine aşık olurlar, duygusal hareket ederler ve yanlış yaparlar. Gerçekleri göremezler. Bu nedenle fikirleri değerlendirirken eleştirel olun, tüm duygu ve yargılarınızdan ayrılın.

Talep, İhtiyaç Var Mı?

Yeni girişimcilerin veya girişimci adayların en sık düştüğü hatalardan biri kafalarından yoktan fikir üretmeleridir. Bunu yaparsanız kimsenin istemediği, talep etmediği, ihtiyaç duymadığı ürün ve hizmetler üretmiş olursunuz. Piyasanın Demir Kanunu bu durumda sizi her seferinde alt eder.

Bu nedenle ortaya koyduğunuz ürün veya hizmet insanların talep ettiği, ihtiyaç duyduğu, onlar için problem çözen bir şey olmak zorunda. Bu nedenle çoğu başarılı fikirler problem veya eksikliklerden doğmuşlardır.

Bir fikri incelerken düşünmeniz gereken ilk şey şudur: Gerçekten insanların talep edeceği, seveceği, onlar için bir ihtiyacı veya problemi gideren bir fikir mi? İnsanların hayatını daha iyi yapıyor mu? Onlar için büyük fark yaratıyor mu?

Bu problemi genellikle yanlış yere işini açan restorant vb. işlerde görürsünüz. Çünkü işlerini yanlış piyasaya yönelik açmışlardır. Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun vejetaryenlerin olduğu mahallede et satamazsınız.

Sıfırdan kimsenin daha önce görmediği bir fikir üretmenin sakıncası işte budur. Talep olup olmadığını bilemezsiniz çünkü henüz ortada piyasa yoktur. Bilinmezlik, risk fazladır. Bu nedenle başlangıçta bir piyasanın olduğunu bilmek ve burada önemli bir problemi veya ihtiyacı gidermek, ilerleme yapmak fikri daha başarılı kılacaktır.

Girişimcilik insanların hayatını daha iyi yapmak demektir. Girişimcilik fikirleri de bununla orantılı olmalıdır.

Pazar Büyüklüğü?

Pazarın ne kadar büyük olduğu da önemlidir. Çünkü bu sizin şirketinizin büyüklüğünü, gelirlerinizi belirleyecektir. Bill Gates neden dünyanın en zengin insanı olmuştur çünkü devasa bir pazarda önemli bir problemi gidermiştir.

Bugün hepimiz evimizde veya iş yerinde bilgisayar kullanırken Bill Gates’in ürün veya ürünlerinden faydalanıyoruz. Bill Gates hemen hemen herkesin hayatına dokunmanın bir yolunu bulmuştur.

Küçük pazarlarda çalışmak daha kolaydır çünkü rekabet azdır. Büyük pazarlarda rekabet daha fazla olur. Fakat küçük pazarlarda çok fazla büyüyemezsiniz. Eğer pazar yani piyasa yeteri kadar büyük değilse bu işinizi devam ettirecek miktarda gelir üretemeyeceğiniz anlamına gelir.

İş fikrinin yeterli büyükte bir pazarı hedef alması bu nedenle önemlidir.

Ne Kadar Farklısınız?

Diğer herkesle birebir aynı ürün veya hizmeti ortaya koymak size bir rekabet avantajı vermeyecektir. Bu nedenle fikir diğerlerinden daha unique yani biraz daha farklı, benzersiz olmalı.

Serbest Piyasa ekonomisi rekabete dayalıdır ve diğer herkes sizleri bir şekilde alt etmeye çalışır işin tüm esprisi budur.

Bu nedenle her zaman rekabet ettiğiniz diğer herkesten daha fazla müşterilere değer katmanın bir yolunu bulmalısınız.

Son Olarak

Son olarak şunu belirtmek gerek. Bir fikir ne kadar iyi olursa olsun tek başına hiçbir gücü yoktur.

Girişimcilikte gerçek mevzu hayata geçirmek, gerçekleştirmektir. Fikirler genellikle sadece bir başlangıç noktası, tohumdur.

Başlanılan noktayla varılan nokta arasında çoğu zaman benzerlik olmaz. Şirketlerin ilk başlangıç zamanıyla şu zaman arasında devasa bir fark vardır.

İyi bir takıma sahip olmak, liderlik, girişimcinin vizyonu ve çalışma azmi, kararlılığı fikirleri hayata geçiren faktördür. Yoksa Napoleon Hill’in de dediği gibi “her fikir ölü doğar.”

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir