girişimcilik

İş Kurmak İstiyorum – Sıfırdan Nasıl İş Kurulur? (Tüm Sırları)

 

Herkes hayatının bir bölümünde kendi işini kurmayı hayal etmiştir. İş kurmak istiyorum diyerek araştırmalar yapmıştır.

İş kurmak sanıldığı üzere karmaşık bir süreç değildir fakat kolay da değildir.

Bu nedenle nasıl iş kurulur, iş kurarken nelere dikkat edilmelidir, iş kurmak için gerekenler nelerdir diye merak ediyorsanız, iş kurmak için öneriler arıyorsanız bunlardan bahsedeceğiz.

İş Fikrini Bulma

Nasıl iş kurabilirim diye düşünüyorsanız her şey iyi bir iş fikriyle başlar. İş kurmak için bir iş fikriniz olmalıdır. Fikirler her işin başlangıç noktasıdır, tohumdur.

Tabi ki sadece fikirler sizleri başarılı yapmaz. Fikirler önemlidir fakat onlardan daha önemlisi hayata geçirebilme becerisidir.

İş fikriniz hali hazırda varsa o zaman bu bölümü geçebilirsiniz fakat yoksa o zaman iş fikrine sahip olmak için kolları sıvamalısınız.

İş kurmak için fikir ararken başlayacağınız en iyi yer kendi anladığınız, iyi bildiğiniz alanlardır.

Anladığınız alanları, endüstrileri gözden geçirin.

Bunun yanı sıra tutkularınızı gözden geçirin. Nelerden hoşlanıyorsunuz, yapmaktan keyif aldığınız şeyler neler? Tüm bu alanlara önce odaklanın.

Daha sonra bu alanlardaki eksikliklere, gerçek potansiyeline ulaşmamış ürün veya hizmetlere göz atın.

Bu yapılandan daha iyisini yapabilirim diyorsanız iş fikriniz hazırdır.

İş fikri bulurken önemli bir nokta sıfırdan yepyeni bir icatla veya konseptle gelmek zorunda olmadığınızdır. İnsanlar genellikle hiç yapılmamış bir fikirle gelmek zorunda olduklarını düşünürler ki bu yanılgıdır. Bu konuya daha önce değinmiştim.

Özellikle yeni girişimciyseniz hali hazırda var olan piyasalarda, bir talebin olduğunu bilerek iş yapmak riskleri azaltacaktır.

Bunların haricinde hazır iş fikirlerine de göz atabilirsiniz.

Eğer iş fikri bulma konusunda daha detaylı bir bilgi istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Pazar Araştırması

Pekala belli bir iş fikriniz var. Mükemmel olmayabilir üzülmeyin önemli olan hayata geçirebilmenizdir, başarıyı getiren budur unutmayın. Her zaman küçük başlayın fakat büyük düşünün.

İş fikrine sahip olduktan sonra pazar araştırması yapın.

Piyasa ne durumda? Talep ne kadar? İdeal müşterileriniz kimler? İşinizi açacağınız yer veya ofisiniz? benzeri konuları netleştirin.

Eğer küçük bir pazarda faaliyet gösterirseniz işiniz istediğiniz kadar büyüyemez bunu aklınızdan çıkarmayın. İşinizi limitleyen şey bulunduğunuz piyasanın, pazarın büyüklüğüdür. Bu nedenle bu konu önemlidir.

Pazar araştırma safhasını yaptıktan, genel bir plan ortaya koyduktan sonra (çok fazla burada zaman kaybetmeyin) planınızı uygulamaya koymaya başlayın.

Sermaye Bulma

Belli bir sermayeniz varsa sorun değil fakat yoksa o zaman asıl yaratıcılığınızı konuşturacağınız bölüm ve gerçekten ne kadar kararlı olduğunuzu gösterecek bölüm burasıdır.

Sermayeniz yoksa öncelikle masraflarınızı gözden geçirin. Teker teker yazın. Nelere ihtiyacınız var.

Çok uçuk düşünmeyin. Amacınız minimum bir şekilde işinizi başlatmak olmalıdır. Henüz ofise masa tenisi veya dinlenme odası alacak konumda değilsiniz.

İhtiyacınız olan nakiti çıkardıktan sonra bu parayı edinebileceğiniz seçenekleri gözden geçirin.

Belki aile veya yakın arkadaşlarınızdan temin edeceksiniz ve şirketinizin belli bir payını onlara vereceksiniz.

Ya da banka kredisi seçeneğini kullanacaksınız fakat bu seçeneği pek önermiyorum.

Ya da bir malınızı satacaksınız. Ya da ufak ek işler yaparak bu parayı temin edeceksiniz.

Devletin sağladığı kredilere de başvurabilirsiniz fakat bu da zorlu bir yoldur.

Çoğu zaman en iyi yol tanıdığınız insanlara gitmektir. Sizleri doğru kişilere de yönlendirebilirler ve istediğiniz sermayeyi bulabilirsiniz. İnsanlar güvendikleri insanlara para verirler.

Dedim ya bu kısım kararlılığınızı ölçen kısım.

Ekip Oluşturma

İyi bir takım başarı için olmazsa olmazdır. Harika bir fikir, sınırsız sermayeniz de olsa eğer tüm bunları bir araya getirecek, fikri hayata geçirecek, sinerji içinde çalışacak doğru insanlar yoksa hiçbir şey işe yaramaz.

Başarı ancak yetenekli, doğru insanların bir araya gelmesiyle meydana gelecektir.

Bu aynı zamanda beraber ortak olacağınız kişiler için de geçerlidir. İyi güvenilir bir iş ortağı sizlere itici güç sağlarken kötü iş ortakları her şeyi yerle bir edebilir. Bu durum tekrar tekrar iş dünyasında yaşanmıştır.

Ürün Ortaya Koyma

İş fikrinizi bulmuştunuz şimdiyse fikri ürün veya hizmet haline getirmede.

Eğer ürünü siz yapmıyorsanız 3. partiden dış kaynak sağlıyorsanız bunu yapacak birisini bulmalısınız eğer siz yapıyorsanız da kolları sıvayarak ürününüzü ortaya koymalısınız.

Ürününüzü ortaya koyarken prototip yapıp hedef kitlenizden sürekli geri bildirim almayı unutmayın.

Aynı zamanda ürününüzü mükemmel hale getirmeye çalışmayın bazen girişimciler sürekli mükemmelliğe ulaşmaya çalışırlar ve kaynaklarını boşa harcarlar. Mükemmellik zaman içinde elinizde daha çok sermaye ve insan kaynağı varken yakalanacak bir şeydir.

Burada amacınız yeterli seviyede bir ürün ortaya koyup hızlıca nakit akışı yaratmak. Piyasaya ürünü adapte etmeye çalışmak.

Strateji

Ürüne sahip olmak yetmez asıl macera şimdi başlıyor. Bu ürünü pazarlamalı, sesinizi hedef kitlenize duyurmalısınız.

Dünya harika ürünlerle dolu fakat çok azı dikkatleri üzerine toplamayı başarıp başarıyı elde ediyor. Çünkü rekabet her yerde ve dünya çok sesli, gürültülü bir yer.

Dikkatleri çekmek, ürününüzü hedef kitlenize iyi pazarlamak çok önemlidir. Aksi halde tüm başlangıç emekleriniz boşa gidebilir. Dikkat çekebilmek her şeyi değiştirir, büyük bir güçtür. Satışları arttırır ve satış tüm problemleri çözer.

Başarılı bir iş kurmak için ürün yeterli değil, iyi bir stratejide gereklidir. Burada sizin girişimcilik yetenekleriniz devreye girmektedir. Dedik ya hayata geçirmek her şeydir.

Tüm bu aşamalara dikkat ederseniz başarıyla işinizi kurmuş olursunuz.

Girişimcilik zorlu fakat heyecanlı ve de uzun bir yolculuktur. Hatalar yapabilirsiniz, başarısız olabilirsiniz fakat bunlardan öğrenerek ilerlemeye devam edin. Sizlere bu yolculukta iyi şanslar.

Benzer Bağlantılar

İş Kurmak İstiyorum. Nereden Başlamalıyım?

İş kurmak istiyorum ama param yok diyenlere

Not: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir