girişimcilik

İş Nasıl Büyütülür – Gelirlerinizi Nasıl Uçuşa Geçirirsiniz?

İster küçük, orta veya büyük bir işe sahip olun, ister yepyeni bir işiniz olsun iş büyütmenin temel prensipleri her zaman işe yaramaktadır.

İşimi nasıl geliştirebilirim, iş nasıl büyütülür, iş büyütme yöntemleri nelerdir merak ediyorsanız bu içerikte sizlere bunun püf noktalarını vereceğim.

1. İnsanların İstediği, Sevdiği, İhtiyaç Duyduğu Bir Değer Yaratın

İş dünyasında yapabileceğiniz en imkansız şey ürün veya hizmetinizi sevmeyen, istemeyen, ihtiyaç duymayan insanlara satış yapmaktır.

Tekrar tekrar kanıtlanmıştır ki insanlar ürün veya hizmetinizi umursamadığında tüm pazarlama çabalarınıza rağmen satın almazlar, almıyorlar.

İnsanların sevdiği, istediği, ihtiyaç duyduğu harika bir değer yaratamamak iş inşa etmeye çalışan insanların, girişimcilerin başına gelen en sık durumdur.

İstatiksel olarak girişimlerin başarısız olmasının sebebi %42 oranında pazarın ürün veya hizmeti talep etmemesidir.

Eğer talep yoksa ürün, hizmet ne kadar harika olursa olsun insanlar satın almaz. Piyasa en önemli unsurdur.

Düşük talepler veya hiç talep olmaması sizleri büyük problemlere iter.

Yeni girişimlerin heyecanla ortaya koyduğu ürün veya hizmetlerin hiçbir karşılık bulamamasının sebebi yine budur.

2. Piyasa Büyüklüğüne Dikkat Edin

İşinizin ne kadar büyüyeceğini, gelirlerinizin ne kadar çok olacağını belirleyen hizmet ettiğiniz, bulunduğunuz piyasanın büyüklüğüdür.

Örneğin işlek olmayan veya küçük bir yerde açılan bir işletmenin gelirleri o doğrultuda olacaktır. 1 birimlik potansiyeli olan bir piyasada 10 birimlik iş yapamazsınız.

Ya da çok düşük hacimli, aşırı niş bir piyasada hizmet veren girişimler çok fazla büyüme sergileyemeyeceklerdir.

Piyasanın büyüklüğü, hacmi sizin gelirlerinizi doğrudan etkileyen bir numaralı faktördür.

3. Devasa Miktarda İlgi Çekin

Girişimlerin başarısız olmasının en büyük sebeplerinden biri de kimsenin ürün veya hizmetten, markadan haberi olmamasıdır. Yeteri miktarda dikkat çekememeleridir.

Bilinmezlik, ister kişi olsun ister ürün veya şirket karşılaşacağınız en büyük engeldir.

Kimse sizi tanımadığında, insanların aklında yer edinmediğinizde, ilgileri üzerinize çekemediğinizde ne kadar iyi bir ürüne veya hizmete sahip olduğunuzun bir önemi yoktur. Kimse sizinle iş yapmaz.

En çok ilgi çeken, dikkatleri üzerine toplayan insanlar, ürünler, şirketler iyi de ürün ve hizmetleri varsa her zaman en çok tercih edilen, en çok para kazanan olurlar.

Günümüzde insanların dikkatleri çok azdır ve de çok fazla ses, gürültü, dikkat dağıtıcı vardır.

Bu nedenle farklı olmak, sıradışı olmak, insanların ilgisini, dikkatlerini üzerinize toplamak, bilinmezlikten kurtulmak işinizi uçuşa geçirecektir.

İlgileri üzerinize çekmek, dikkat çekmek her zaman büyük para demektir.

Bugün en çok para kazanan sanatçılar, en çok para kazanan ürün ve hizmetler en iyisi olduklarından değil ilgi çekme konusunda harika oldukları içindir.

4. İyi Bir Ekip Yaratın 

Tek başınıza her şeyi yapamazsınız. Büyük işler büyük ekiplerle, sizlerden daha yetenekli harika insanların bir araya gelmesiyle başarılır.

Bu nedenle harika bir ekibe sahip olmak, en doğru, sizinle aynı vizyonu paylaşan insanlarla iş yapmak sizi diğer herkesten ayıracaktır.

Kötü ekipler işlerin temelini sarsar. İşinizi sağlam, güçlü temellere kurmak istiyorsanız iyi bir ekip kurmak durumundasınız. Bunun için her zaman doğru, iyi insanları almalı, kötüleri hızla çıkarmalısınız.

Kötü, birbiriyle anlaşamayan insanlar tüm işin yerle bir olmasına yol açacaktır.

5. Asla Naktinizi Sıfırlamayın 

İş büyütmede en önemli unsurlardan biri de nakit akışınızı her zaman pozitif tutmaktır. Evet büyümek için para harcamalı, kendi işinize yatırım yapmalısınız. Fakat şunu da asla unutmayın ki elinizde hiç nakit kalmadığında her şey bitmiştir.

Nakit size seçenekler verir. Şirketlerin iflas etmesinin sebebi budur.

Naktiniz tükendiğinde oyun bitmiştir. Bu nedenle aşırı harcamalardan kaçının, gelir gider dengenizi kontrol edin. İşletmenize yatırım yapın, para harcayın fakat gereksiz derecede harcamayın. Kaynaklarınızı verimli kullanın. Yoksa aşırı harcamalar ve giderler göz açıp kapayıncaya kadar sizi oyun dışına itmiş olur.

Benzer Bağlantılar

Sıfırdan işinizi nasıl büyütürsünüz?

İşimi Nasıl Büyütebilirim?

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

İş Nasıl Büyütülür – Gelirlerinizi Nasıl Uçuşa Geçirirsiniz?” üzerine bir yorum

  1. İşimi büyütmek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir