girişimcilik

Kararlılık: Olağanüstü Girişimcileri Diğerlerinden Ayıran Sır

 

Steve Jobs “İkna oldum ki başarılı girişimcileri başarısız olanlardan ayıran en önemli özellik safi kararlılıktır.” demiştir. Kararlılık konu ne olursa olsun başarılı olanlarla başarısız olan insanları birbirinden ayıran en önemli özelliktir.

Başarı ile başarısızlık her zaman bizlere iki zıt yol olarak öğretildi fakat biliyoruz ki başarısızlık başarı yolunda duraklardır. Olağanüstü başarı elde eden bir insan yok ki başarısız olmasın, defalarca hata yapmasın, yenilmesin. İnsanlar bu şekilde öğrenir. Hatalarla, başarısızlıklarla. Hiç kimse her denemesinde 100% başarılı olamaz, her atışta hedefi tutturmak diye bir şey yoktur. Dünyada hiç kimse her yaptığı işte, denemede başarılı olamaz. İlla ki hatalar, yanlışlar, ıskalar olur. Aksi halde dünya gerçekçi bir yer olmaz.

Durum böyle olduğundan insanların çoğu ilk yenilgide, daha ilk denemede ıskaladıklarında hemen vazgeçerler. Başarılı insanların hiç hata yapmadıklarını, hiç başarısız olmadıklarını düşünürler. Çabuk pes etmek sahip olabileceğiniz en kötü özelliklerden biridir. Çünkü sizi gerçekten başarısız kılacaktır. Geçici yenilgiler, hatalar sadece yolculuğun bir parçasıdır fakat hayallerinizden, hedeflerinizden vazgeçmek başarısızlığın kendisidir.

Büyük girişimcilere, olağanüstü başarılar elde etmiş insanlara bakarsanız kararlılığın ortak özellikleri olduğunu görürsünüz. Her biri pes etmeden, sürekli yeni planlarla hedeflerine ulaşmak için denemeye devam ederler. Kendilerini sürekli geliştirirler ve sürekli hatalarından öğrenerek harekete, ilerlemeye devam ederler. Başarıya ancak bu şekilde ulaşılır. Steve Jobs, Elon Musk, Bill Gates, Henry Ford, Richard Branson gibi bütün büyük girişimciler kararlılığı hayat felsefesi yapmış insanlardır. Kararlılık girişimciliğin ham maddesidir.

Tarih pes eden insanlarla doludur. Milyarlarca insan bir şeyler denemiş fakat bir iki başarısızlıkta vazgeçtiklerinden kimse tarafından bilinmeyen biri olarak hayatlarına devam etmişlerdir. Ya Wright kardeşler kararlı olmayıp uçan bir taşıt yapmaktan vazgeçseydi ya da Edison binlerce denemesine rağmen olmuyor diyerek tüm insanlığı karanlığa gömseydi? Büyük keşifler yapan insanların hepsi kararlılıklarıyla dünyayı değiştirmişlerdir.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir