girişimcilik

Kısa Yoldan Para Kazanma Fikri Neden İşe Yaramıyor?

 

İnsan olarak özellikle de günümüz teknolojisinin etkisiyle hızlı sonuç almaya hepimiz alıştık.

İnsanlar hep kolay yoldan zengin olmanın, kısa yoldan para kazanmanın yollarını arar oldu.

Hepimiz hızlı sonuç almayı arzuluyoruz. Her şey hemen olsun, hemen istediğimiz her şeye sahip olalım istiyoruz. Bu beynimizin bizlere oynadığı bir oyun. Psikolojik bir yanılsama.

Bu nedenle insanlar Çiftlik Bank, Titan Zinciri vb. gibi kolay yoldan para kazanma, zengin olma tuzaklarının ağına kolayca düşüyor. Mantık ve akıllarıyla değil tamamen duygu ve iştahlarıyla hareket ediyorlar.

Kısa sürede zengin olan şansla belki çok çok nadir bir kaç insan olsa da büyük paralar kazanan insanların hayat hikayelerine bakarsanız hepsinin ne kadar çok başarısızlık yaşadığını, bir hayli emek ve zaman verdiklerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet‘e “yatırım fikirlerin çok basit neden herkes uygulamıyor?” sorusunu yönelttiklerinde “çünkü kimse yavaş zengin olmak istemiyor.” yanıtını vermiştir.

Sanırım bu tüm zihniyeti açıklıyor.

Tabi ki insan genç yaşında çok para kazanmak ister ve de tabi ki hedeflerini belli bir zaman içerisinde gerçekleştirebilir fakat çaba sarf etmeden, kısa sürede kolay yoldan para kazanmaya çalışmak asla işe yaramaz.

Bu yaklaşım sizleri çabuk demoralize eder ve de her zaman çok yanlış kararlar vermenize sebep olur.

Para kazanma disiplin gerektiren, duygularınızı kontrol altında tutmanız gereken bir eylemdir. Çünkü paranın duygusu yoktur ona siz duygu yüklersiniz.

Yine Warren Buffett: “Yatırım yaparken para kazanmak için gerekli en önemli özellik disiplindir.” demiştir.

Açgözlülük bu nedenle her zaman sizleri istemediğiniz durumlara düşürür.

Ünlü fizikçi Einstein “Bileşik büyüme dünyanın sekizinci harikasıdır.” demiştir.

Çünkü bileşik büyüme zamanla katlanarak büyüyen bir yapıdır. Kısa vadede büyük sonuçlar vermez fakat istikrarla büyüdüğünde zamanla katlana katlana büyür ve sizlere büyük sonuçlar verir.

Bu nedenle sabırlı olmak, istikrar sahibi olmak ve kararlılıkla çaba sarf etmek, bu hedefte kendinizi geliştirmek sizlere istediğiniz sonuçları verecektir.

Büyük girişimciler, başarılı insanlar hep çok mütevazi başlayan fakat büyük eforla, istikrarlı çalışmalarla bir yerlere gelen insanlardır ve herkes onlara tek gecede başarı elde etti, çok şanslı diye bakarlar fakat olayın aslı öyle değildir.

İnsanlar yıllarca gözlerden ırak yaptıkları çalışmaların karşılığını insanların gözü önünde alırlar. Bu nedenle kolay, hızlı başarı gibi gözükür. Onca fedakarlığı, çalışmayı görmezler.

İster kısa yoldan para kazanmaya çalışın veya gerçekten bir şeyler inşa etmeye çalışın işe yarayacak olan her zaman uzun vadeli düşüncedir.

İlginçtir ki kısa yoldan para kazanmaya çalışanlar hep en uzun yolu giden insanlardır. Çünkü kestirme aslında en uzak yoldur, çoğu zaman işe yaramaz. Zaman kaybıdır.

Bunu fark edemeyenler zamanlarını boşa harcarlar. Sürekli altın vuruşu kovalarlar. Sonunda hep kendileri zarara uğrar.

Fakat finansal durumunuzu ilerletmek istiyorsanız sizler gerçekten bir şeyler inşa etmeye odaklanın, uzun vadeli düşünün. Kendinizi geliştirmeye emek harcayın. Piyasaya değer katmaya odaklanın.

Kalıcı olan ve size mutluluk getiren her zaman bu yaklaşım olacaktır.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir