başarı

Kişisel Gelişim Kapanı – Sürekli Aynı Sonuçları Mı Alıyorsunuz?

 

Hepimiz yeni bilgiler edinmeyi, kendimizi geliştirecek kitaplar okumayı, eğitici videolar izlemeyi severiz.

Kendini geliştirmek önemlidir. Başarılı, tecrübeli insanların prensiplerini, tecrübelerini edinmek ufkunuzu açar, farkındalığınızı arttırır ve başarı şansınızı yükseltir.

Hayatta her şeyi kendi başınıza keşfetmeye çalışmak büyük bir hatadır ve bir hayli zamanınıza mal olabilir.

Mentorların ne kadar önemli olduğu hakkında daha önce burada ve şurada bahsetmiştim.

Fakat çoğu insanda da bir durum vardır ki kişisel gelişim konusuna, yalnızca bilgi edinme konusuna bağımlı olurlar ve sürekli, sürekli yeni bilgiler ararlar, hep o “sırrı” ararlar ve harekete geçmeden her şeyi bilmek, tam olarak emin olmak isterler.

Öğrendikleri değerli bilgi ve prensipleri hayatlarına uygulamazlar, bunları harekete geçirmezler. Kişisel Gelişim vadisinde kapana kısılırlar.

Bu durumun iki büyük sebebi vardır.

İlk olarak, yeni bilgiler edinmek, sürekli farklı içeriklere göz atmak beynimize Dopamin pompalar ve Dopamin bağımlılık yapıcı, alışkanlık inşa eden bir kimyasaldır. Beyin için asla yeterli olmaz hep daha fazlasını ister.

Bu nedenle sürekli daha fazla, daha fazla öğrenmek isteriz. Hiçbir zaman yeterli olmaz. Sürekli yeni ve farklı içerikler ararız. Bu süreç kendini tekrar eder. Bizleri harekete geçmekten alı koyar ve daha fazla bilginin peşinden gitmemize yol açar.

İkinci olarak da insanlar rahat bölgelerini zorlamaktan, alışkanlıklarını değiştirmekten korktukları için, başarısız olmaktan korktukları için sürekli yeni bilgiler edinerek emin olmaya, korkularını yenmeye, “iyi hissetmeye” çalışırlar.

Bu duruma kişisel gelişim kapanı denir.

Sürekli yeni ve farklı içeriklerin peşine düştüğünüzde, emin olmaya çalıştığınızda harekete geçmezsiniz, en önemli şey olan edindiğiniz bilgileri uygulamaya koymazsınız.

Fakat başarıyı getiren de, gerçek anlamda öğrenmeyi sağlayan da budur. Hareket ve uygulama başarıyı getirir, fark yaratır. Aksi halde sürekli bilgileri öğrenip harekete geçmezseniz zamanınızı boşa harcamış olursunuz, zamanla bilgileri de unutursunuz.

Şu bir gerçek ki asıl öğrenme her zaman uygulama ve deneyimlerden gelir.

Kitaplar, bu gibi içerikler sizlere temel prensipleri, genel anlamda konseptleri verir fakat sonrasında gerçekten uyguladığınızda, o doğrultuda hatalar yaptığınızda anlamış, deneyimlemiş ve gerçekten öğrenmiş olursunuz.

Beynimiz hareketle bağlanır ve çoğu zaman kitaplardan, eğitimlerden edindiğiniz bilgileri unuturuz aklımızda belli başlı prensipler kalır. Bu prensipler size pusula olur fakat gerçekten harekete geçtiğinizde, uyguladığınızda sindirirsiniz, işin detaylarını edinirsiniz.

Ünlü girişimci Richard Branson’un da dediği gibi “yürümeyi kurallara uyarak değil deneyerek, hata yaparak öğreniriz.”

İnsan gerçekten yaparak öğrenir. Yaparak, tekrar tekrar deneyerek, hatalar yaparak bir şeyde ustalaşırsınız. Öğrenmek budur. İnsanlar bilmekle öğrenmek arasındaki farkı ayırt edemezler.

İnsanların harekete geçmemelerinin, öğrendiklerini uygulamamalarının sebebi hata yapma, başarısız olma korkusudur. Rahat bölgeleri, alışkanlıkları onları kıstırmıştır. Standartlarını bu nedenle değiştiremezler. Fakat hatalar, başarısızlıklar olmadan başarılı olamaz, öğrenemezsiniz.

Bunu yaparsanız başarılı olmanız ve gerçekten öğrenmeniz imkansıza yakındır.

Hayatta istediğiniz her şeye yaparak, harekete geçerek ulaşabilirsiniz.

Kitaplar, eğitimler, Mentor’lar sizlere bir harita sunar, belli başlı dikkat etmeniz gereken püf noktaları, prensipleri verir, başarı şansınızı arttırırlar, zamanınızı kısaltırlar.

Bütün bunlar önemlidir fakat uygulanmadan, harekete geçirilmeden sadece kağıt üstünde kalırlar.

Gerçek farkı o prensipleri, püf noktaları uyguladığınızda görürsünüz. Aksi halde edindiğiniz tüm bilgiler pasif olarak kalır. Hiçbir gücü olmaz. Hayatınızda bir şeyleri değiştirmezler.

Kişisel Gelişim bu nedenle bilgi edinmekten ziyade kişisel olarak değişmek, edindiğiniz bilgileri hayatınıza uygulamak demektir.

Bu bilgi edinme, uygulama sürecini en iyi dengelemenin yolu kendinize kural koymaktır.

Gününüzün maksimum %10’unu kendinizi geliştirmeye ayırın %90’ini harekete geçmeye, yapmaya, uygulamaya ayırın.

O zaman tüm öğrendiklerinizin fark yarattığını ve gerçek anlamda edindiğiniz bilgileri kalıcı olarak kavradığınızı göreceksiniz.

İstediğiniz başarılara ulaşmanızın ve gerçek anlamda öğrenmenizin yolu budur.

NOT: Konu hakkındaki değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir