başarı

Mentor Nedir? Mentora Sahip Olmanın Önemi

 

Aslında hepimizin doğduğumuzdan itibaren bir mentoru, akıl hocası vardır. İnsanlar en çok kimi dinlerse, kimlerle takılırsa, zihinlerini kimlere açarsa yaşadıkları hayatta o doğrultuda olur.

Bu nedenle bu içerikte mentor nedir, neden doğru mentora ve mentorlara sahip olmalısınız bunlardan bahsedeceğiz.

Dünyada mentoru olmayan hiçbir insan yoktur. Aileniz, arkadaşlarınız, özendiğiniz, ilham aldığınız veya dinlediğiniz insanlar sizlerin mentorudur. Onların düşünceleri, alışkanlıkları istemeseniz de size geçer, sizin olur.

Hemen hemen her paylaşımda bahsettiğim gibi en çok takıldığınız, dinlediğiniz insanların hayatlarında elde ettikleri tüm sonuçlar sizin sonuçlarınız olur. Standartları sizin standartlarınız olur. Bu nedenle hayatınızı değiştirmenin en kolay yolu çevrenizi değiştirmekle başlar.

Şu bir gerçek ki insanların çoğu, aileniz, arkadaşlarınız, size tavsiye veren insanlar ne söylediklerini bilmiyorlar. Kendi limitli inanç ve görüşleriyle hareket ediyorlar.

Üzücü ama gerçek, insanların doğduklarından itibaren tüm hayatını çevreleri etkiliyor hemde tamamen yanlış bir şekilde. Günümüzde aileler çocuklarının yaşamlarına karar veriyorlar. Daha en başından yanlış alışkanlıklar aşılıyorlar ve bu süreç nesilden nesile tekrar ediyor.

Hal böyle olunca hayat hakkında, iş veya kariyer hakkında, para hakkında öğrendikleriniz bir hayli sınırlı bir hal alıyor. Hayata sıfır bilgiyle atılmış oluyorsunuz ve okullarda öğretilenler de size yardımcı olmuyor. Edindiğiniz alışkanlıklar, tutumlar sizleri başarısızlığa sürüklüyor. Çok az insan bu zinciri kırabilecek güçlü bir arzuya, disipline ve cesarete sahiptir.

Hayatta başarısızlık veya başarı önce mentorlarla, ne yaptığını, ne konuştuğunu bilen, tecrübeli insanların öğrencisi olmakla başlar. Bu belki kitaplar, videolar vb. aracılığıyla olabilir ya da daha şanslıysanız bire bir olabilir.

Dünyada insanların yalnızca %1’inin başarılı olması tesadüf değil. Her başarılı insana bakarsanız, ister spor, iş, sanat, bilim konu ne olursa olsun hepsinin örnek aldığı, dinlediği akıl hocaları olduğunu görürsünüz.

Hayatta tek başınıza her şeyi çözmeye çalışmak yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Mentorlar, daha önce o yollardan geçmiş insanlar sizlere en doğru bilgileri verdiklerinde öğrenme zamanınız kısalmış olur. Çok daha hızlı ve büyük başarı elde edersiniz.

Büyük başarılar elde etmek için, istediklerinizi yapabilmek için ilk önce mentorlarınızı değiştirmek zorundasınız. Zaten hali hazırda mentorlara sahipsiniz. En çok okuduğunuz, dinlediğiniz medya veya yayınlar, en çok dinlediğiniz insanlar, takıldığınız kişiler tüm bunlar sizin mentorlarınız. Zihinsel ve fiziksel alışkanlıklarınızı, tutumlarınızı şekillendiren kaynaklar.

Bir insan dünyadaki tüm potansiyele de sahip olsa eğer doğru kişilerle takılmıyorsa, doğru insanları dinlemiyorsa, zihnine doğru insanların bilgilerini koymuyorsa başarılı olma ihtimali sıfırdır. Mentorlar sizleri zorlar, standartlarınızı yükseltir, gerçek potansiyelinizi ortaya çıkartır. Ufkunuzu açarlar. Yararlı alışkanlıklar inşa etmenize yardımcı olurlar.

Mentorlarınız ayda 1 milyon lira kazanıyorsa standartlarınız bir anda değişir, vizyonunuz o doğrultuda büyür. O seviye standart olmaya başlar, algınız değişir.

Eğer etrafınızdaki insanlar fitse, sağlıklıysa ve siz fazla kiloluysanız bir anda kendinizi kötü hisseder ve ortama ayak uydurmaya çalışırsınız. Çünkü standartınız değişmiştir.

Mentorlarınız haftada bir kitap okuyorsa sizler de en azından ayda bir kitap okumaya başlarsınız. Bakış açınız, standartlarınız değişir.

Mentorların gücü böyle etkilidir. Doğru mentorlara sahip olmadan, çevrenizi standartları sizden daha yüksek insanlarla donatmadan hayatta yolunuzu kaybedersiniz, yükselemezsiniz.

Beyin tuhaf bir organdır ve insanın tüm gerçekliğini oluşturur. Çoğu zaman beyniniz sizlere kendi standart ve değerlerinize dayanarak bir bir algı oluşturur. Fazla kilolu olan insanlarda bu durumu görürsünüz. Bir türlü nasıl göründüklerini kabul edemezler veya zayıflama hastalığına yakalanan insanlar kendilerini normal görürler.

Bu her konu, her standart için geçerlidir. Ekonomik durumunuz için de geçerlidir.

Standartlarınızın çoğu da başka insanlardan gelmiştir. Genellikle en çok vakit geçirdiğiniz, en çok dinlediğiniz insanlardan.

Hayatta yaptığınız onca hatayı, boşa harcadığınız onca zamanı düşünün ve o zamanlar sizlere yol gösterebilecek tecrübeli, başarılı, örnek aldığınız birileri olsaydı şu an her şey nasıl olurdu?

En başından beri sizlere doğru tavsiyeler veren doğru birileri yanınızda olsaydı, doğru insanların tavsiyelerini dinleseydiniz, kitaplarını okusaydınız hayatınız en başından beri sizce nasıl olurdu?

NOT: Konu hakkındaki değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Mentor Nedir? Mentora Sahip Olmanın Önemi” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir