girişimcilik

Milyarder Girişimcilerin Ortak Özellikleri

 

Girişimci olan veya girişimciliğe yeni başlayan insanların hayallerinin en üst noktasında milyarder bir girişimci olmak vardır. Milyar dolarlık bir iş inşa etmek tabi ki kolay değildir bir hayli değişkenin aynı anda gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle milyar dolarlık şirketler kolay kolay çıkmıyor. Bu içerikte milyarder girişimcilerin ortak özellikleri nelerdir bunlara değineceğiz.

Problem Çözmek: Milyarder girişimciler insanlar için önemli problemleri eksiklikleri gideren, problem çözmeye odaklanan insanlardır. Steve Jobs, Richard Branson, Jack Ma, Elon Musk ve diğer tüm milyarder girişimciler insanlar için önemli problemler çözen, boşluklar dolduran, insanların hayatını daha iyi yapan kişilerdir.

İcat Değil Kopyalama: İlginçtir ki milyarder olan girişimcilerin çoğu sıfırdan kimsenin görmediği duymadığı bir ürün veya hizmetle gelmek yerine var olan fakat eksik, problemli ürün ve hizmetleri iyileştirerek ve daha iyi pazarlayarak büyük başarılara ulaşmışlardır. Sıfırdan bir şeylerle gelmek bir hayli zordur ve insanları eğitmek için, talep oluşması için bir hayli para gerekebilir.

Hedef Kitle: Milyarder girişimcilerin işlerine bakarsanız hepsinin büyük bir hedef kitleye hizmet ettiğini görürsünüz. Çünkü 100 Milyon dolarlık bir piyasada milyar dolarlık bir şirket olmayı beklemek matematik bilmediğinizi gösterir.

Müşteri Odaklı Olmak: Milyarder girişimcilerin bir ortak özelliği de her zaman müşterilere odaklanmak, hedef kitle odaklı olmaktır. Bunun en iyi örneği Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tur. Tüm işini bunun üzerine kurmuştur. Hedef kitlesine herkesten daha fazla değer ulaştırmak için çalışmaktadır.

Asla Pes Etmemek: Milyarder girişimcilerin hepsi asla pes etmeyen, tekrar tekrar yenilseler bile tekrar tekrar ayağa kalkan ve ilerlemeye deva eden insanlardır.

Büyük Bir Vizyon: Milyarder girişimcilerin hepsi vizyoner insanlardır. Sıradan düşünmeyen her zaman farklı ve büyük düşünen insanlardır.

İyi Bir Ekip: Sanayi çağının en zengin insanı olan Andrew Carnegie, tüm servetini kendisinden çok daha iyi, en yetenekli insanları işe aldığı için kazandığını belirtmektedir.

Çok Çalışmak: Milyarder girişimcilerin ortak özelliklerinden biri de tabi ki çok çalışmaktır. Başarılı bir girişimci olmak isteyip de çok çalışmamak olmaz. Bu insanları incelerseniz haftada 90 – 100 saat çalışma sergilediklerini görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir