başarı

Motivasyon Neden İşe Yaramıyor?

 

İnsanlar çoğu zaman istedikleri hayatı, hedeflerini gerçekleştirmek için motive olmaları, “hazır hissetmeleri” gerektiklerini düşünürler.

Fakat bu tamamen yanlış bir inançtır.

İnsanlar motive olmak, hazır hissetmek isterler çünkü korkarlar. Başarısızlıktan, hata yapmaktan korkarlar. Erteleme davranışı bu nedenle olur.

Korku negatif bir histir ve bu hissin yerini insanlar pozitif bir dürtüyle, duyguyla doldurmak isterler. Fakat istediklerinizi elde etmek için duygulardan daha güçlü bir dayanağa ihtiyacınız var.

Duygular anlıktır ve her an değiştirebilirsiniz. Çoğu zaman normalde yapmadığımız, rahat bölgemizde olmayan şeyleri yaparken rahat hissetmeyiz, korkuya kapılırız çünkü beyin böyle çalışır.

Alışkın olmadığı hareket ve davranışlarda sizi korumak için hormonlar salgılar ve hayatta kalmanız için sizi rahat bölgenize çivilemeye çalışır.

İlk defa bisiklete bindiğiniz, araba kullandığınız anı ve daha sonra pratikle ne kadar rahatlıkla yapabildiğinizi hatırlayın.

Bu nedenle korku, şüphe duvarını aşmanın yolu motivasyon değildir. Motivasyon sizlere anlık duygular verir daha sonra bu duygular geçer ve yine başladığınız noktaya geri dönersiniz. Çünkü alışkanlıklar değişmemiştir.

Hayattaki hedefleriniz, hayalleriniz neyse onlara ulaşmak için motivasyona değil arzuya ihtiyacınız var.

Çünkü bir şeyleri gerçekten başarmak istiyorsanız duvarı aşmak için gerçekten arzu ve istekli olmalısınız. Onun dışında şunu bilmelisiniz ki asla ama asla “hazır” hissetmeyeceksiniz. Her zaman eminsizlik, korku vb. duygular olacak.

Asla rahat bölgenizin dışında çıkarken kendinizi iyi hissetmeyeceksiniz.

Çünkü büyüme ancak bu şekilde olur. Bilinmeyen sulara ilerlediğinizi bu şekilde anlarsınız. Standartlarınızı bu şekilde yükseltirsiniz ta ki orası yeni standart, yeni rahat bölgeniz, alışkanlığınız olana kadar.

Eğer korkmuyorsanız, endişelenmiyorsanız büyümüyorsunuz demektir. Rahat bölgenizi terk etmiyorsunuz, bilinmeyen sulara ilerlemiyorsunuz demektir.

Hayatınızı değiştirmenin tek yolu budur.

Hissetmeseniz dahi harekete geçebilmek, alışkanlıklarınızı kırabilmek, sürekli bilinmeyen sulara ilerleyebilmek sizleri istediğiniz yerlere getirecektir.

İnsanlar bunu yapacak cesareti kendilerine bulamadıklarından hayallerinden ve hedeflerinden vazgeçerler.

Bahanelere sığınırlar ve de kendi kendilerine neden başaramayacaklarına dair hikaye üretirler.

“Zaten olmazdı” “Bende zaten şans yok” “En azından rahatım” gibi kelimelerle kendilerini ikna etmeye çalışırlar.

Bilinmeyene ilerlemek onları korkutur. Bu çok az insanın aşabildiği bir engeldir. Hayatta büyük başarılar elde etmek istiyorsanız aşmanız gereken engel budur.

Gerçek macera, aradığınız tüm hazineler rahat bölgenizin ötesinde yatmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir