girişimcilik

Neden Büyük Girişimcilik Fikrini Aramamalısınız? (Mükemmel Fikir Sendromu)

 

Genellikle girişimci olmak isteyen veya henüz bu anlamda yeni olan girişimcilerin zihinlerinde belli başlı yanlış inançlar vardır.

Onlardan biri de milyar dolarlık, heyecan verici, altın değerindeki bir mükemmel fikir bulmaya çalışmaktır. Fakat ne yazık ki o mükemmel fikir asla ortaya çıkmaz ve bu durum girişimcilere bir hayli zamana mal olur.

Özellikle yeni başlıyorsanız, girişimcilikle alakalı hiçbir tecrübeniz yoksa büyük, bir sonraki milyar dolarlık şirketi kurabilme olasılığınız bir hayli küçüktür, hatta sıfıra yakındır.

Fakat yine de girişimciler veya girişimci olmak isteyen insanlar Google, Facebook, Instagram, Snapchat veya Uber gibi yeni-nesil, bir anda sıfırdan kısa sürede milyarlarca dolara çıkan şirketlerden ilham alırlar ve bir benzerini kendileri başarmaya çalışırlar, daha da kötüsü başarılı bir girişimci olmak için tek yolun bu olduğunu düşünürler.

Büyük altın değerinde fikirlere sahip olmak tabi ki iyi bir şeydir fakat çoğu zaman bu tarz fikirler 15 – 20 yılda bir gelir ve bunu aramak, bir sonraki büyük fikrin peşinden gitmek bu nedenle zaman kaybından başka bir şey değildir. Ayrıca fikirlerin kendisinden daha çok girişimciler fikirleri büyütür, mükemmelleştirir.

Bir sonraki büyük fikrin elinizde olduğunu düşünün, sizi heyecanlandıran olağanüstü bir fikre sahip olduğunuzu düşünün yalnızca fikre sahip olmak hiçbir anlam ifade etmez önemli olan hayata geçirebilmek, başarıyla uygulayabilmekir. Girişimcilik budur. Bu konuyu daha önce konuşmuştuk.

İnsanların mükemmel altın fikri aramalarının bir sebebi de emin hissetmeye, riski azaltmaya çalışmaktır. Çünkü insanlar başarısız olmaktan korkarlar, garanti seçenekleri tercih ederler. Emin olmak isterler. Fakat girişimcilerin ruhu bu değildir. Girişimciler bilinmeyene doğru cesaretle ilerleyerek “yapalım gitsin” derler.

Sizlere onlarca bir sonraki büyük, milyar dolarlık fikri söyleyebilirim. Yapay Zeka, Sanal Gerçeklik, Giyilebilir Teknoloji, Biyoteknoloji, Uzay Seyahati vb. Bu fikirlere sahip olmak, bilmek hiçbir anlam ifade etmez. Önemli olan hayata geçirebilmektir. Gerekli sermayeyi, insanları bir araya getirebilmek ve organize edebilmektir.

Yeni girişimciyseniz ve elinizde çok fazla sermaye yoksa yapacağınız en iyi şey küçük başlamak olmalıdır.

Çoğu başarılı girişimciler hep küçük başlayan fakat büyük düşünen insanlardır.

Girişimciliğe ilk adımınızı attığınızda sıfır tecrübe sahibi olduğunuzdan büyük mükemmel fikri aramak yerine halihazırda var olan piyasalarda, endüstrilerde girişim başlatmak, diğer para kazanan girişimleri kopyalayıp daha iyisini ortaya koymak çok daha mantıklı ve doğru bir başlangıç olacaktır.

Çünkü bu davranış başarılı olma şansınızı arttıracaktır.

Günümüzdeki büyük şirketlere bakarsanız çoğunun sıfırdan, kimsenin görmediği fikirlerle değil var olan fikirlerle başladığını ve daha iyilerini ortaya koyduklarını görürsünüz.

Çünkü henüz piyasa yoksa bu çoğu zaman ortada bir talep yok demektir. Talep yoksa da hiçbir şey işe yaramayacaktır. Henüz piyasası olmayan bir fikri, ürünü insanlara kabul ettirmek, pazarlamak bir hayli zordur. Bu nedenle var olan piyasalara, müşteri kitlesine odaklandığınızda başarı şansınız artar. Risk azalır.

İlk girişiminizde en büyük problemlerden biri nakittir. Nakit sizlerin seçeneklerini arttırır ve sıfır nakitle büyük mükemmel fikirleri aramak bu nedenle de sakıncalıdır.

Çünkü büyük işleri hayata geçirmek için önemli miktarda da sermaye gerekir ve bu durumda hata yapma krediniz çok azdır. Fakat kendinize nakit akışı sağlayabileceğiniz, hızla müşteriler elde edebileceğiniz alanlarda iş yapmak sizi rahatlatacaktır.

Richard Branson Virgin şirketler grubunu yalnızca plak satarak başlatmıştır. Büyük, mükemmel fikir değildir fakat kendine bu şekilde nakit sağladığında ileriki zamanlarda işlerini daha da büyütmüş ve daha büyük fikirlerin peşinden gitmiştir. Bugün Branson yüzlerce küçük büyük şirketin kurucusudur. Bu küçük başla büyük düşün prensibine çok iyi bir örnektir.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos yalnızca kitap satarak işe başlamıştır ve bugün Jeff, aklınıza gelebilecek tüm büyük endüstrilerde işler yapmaktadır. Çünkü elinin altında büyük bir sermaye, yol boyunca öğrendiği değerli tecrübeler ve de çok yetenekli insanlar vardır.

Bill Gates Microsoft’u ilk kurduğunda ilk işletim sistemini kendisi dahi yazmamış satın almıştır ve hemen pazarlamaya, şirkete nakit akışı sağlamaya çalışmıştır. Küçük başlamış ve çok büyük düşünmüştür. Daha sonra elindeki güçle yazılım ve bilgisayar alanlarında her bir sektöre girerek domine etmiştir.

Türkiye’den örnek vermek gerekirse, bugünün Sabancı, Zorlu, Ülker gibi büyük holdingleri küçücük dükkanlarla, ufak fabrikalarla yalnızca bir ürünle başlamışlardır. Şu an ne durumda olduklarını biliyorsunuz.

Fikirleri altın değerinde büyük fikirler haline getirenler girişimcilerdir. Onların vizyonları ve kararlılıklarıdır.

Girişimcilik, tamamen uygulamadır, hayata geçirmektir. Mükemmel, büyük fikirler doğru girişimciler, doğru ekipler ve yeterince sermaye olmadan hiçbir zaman hayata geçmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir