girişimcilik

Girişimci Olmak İstiyorum Diyorsanız – Adım Adım Nasıl Girişimci Olunur?

 

Girişimcilik günümüz çağında yükselen bir trend. İnsanlar girişimci olmayı, kendi işlerini inşa etmeyi her zamankinden daha çok istiyor.

Fakat girişimci olmak isteyen insanların çoğu ne yapacaklarını, nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Girişimci olmak istiyorum diyorsanız, girişimci olmak için izlenecek yollar nelerdir merak ediyorsanız bu içerikte sizlere nasıl girişimci olunur bundan bahsedeceğim.

Girişimci Zihniyetine Bürünün

Girişimcilik öncelikle bir zihniyettir, yaşam tarzıdır bunu unutmayın.

Eğer uzun süredir maaşlı çalışıyorsanız, başkalarına bağlı olmaya alıştıysanız girişimcilik başlarda sizlere garip gelebilir. Çünkü girişimcilik demek şahsi sorumluluk almak, hayatınızdan, işinizden, gelirinizden %100 siz sorumlusunuz demektir. Bu nedenle buna alışmak biraz zaman alabilir.

Bu geçişi daha hızlı yapabilmek, zihninizi ayarlamak için girişimcilikle alakalı kitaplar okumanızı tavsiye ederim.

Bir Fikre Sahip Olun

Eğer girişimci olmak istiyorsanız kendi işinizi kuracağınız anlamına gelir. Girişimcilik dünyası çok fazla seçeneğe, çok farklı dallara sahiptir. Her alanla alakalı bir iş kurabilirsiniz.

Tabi ki herkesin uzmanlık alanı, bildiği, anladığı endüstriler farklıdır bu nedenle genellikle insanlar belli bir zaman bir yerde çalışır daha sonra orada elde ettiği tecrübelerle, gördüğü fırsatlarla yine benzer alanda kendi işini kurar ve girişimcilik dünyasına atılırlar.

Eğer bu sizseniz harika o zaman neler yapmanız gerektiğini biraz daha iyi biliyorsunuzdur. İlk aşamanızı tamamlamışsınızdır.

Eğer bu siz değilseniz ve hangi işi yapmanız gerektiğinden, hangi endüstriden başlamanız gerektiğinden emin değilseniz o zaman size başlamak için bir iş fikri gereklidir. Günümüzde ürün ve hizmetlerini kullandığınız tüm firmalar bir fikirle, projeyle başladı bunu unutmayın. İş fikrini nasıl bulacağınızı buradan ulaşabilirsiniz. -> Girişimcilik İş Fikirleri Nasıl Bulunur? <-

Girişimciliğe adım atılan başka bir yolda hali hazırda var olan konseptlere ortak olmaktır. Eğer belli miktar paranız varsa iyi bir markanın bayiliğini alıp, kendi işinizi başlatabilirsiniz. Tabi bu seçenek maddi nedenlerden ötürü herkes için geçerli olmuyor.

Bir başka yol ise tanıdığınız birisi bir fikre sahiptir ve size ortak olmayı teklif eder veya siz o kişinin yeni bir girişim içinde olduğunu duyarsınız ve beraber çalışmayı teklif edebilirsiniz.

Başka bir yol ise hazır iş fikirleri ile yola çıkarsınız. Emlak Brokerlığı, Dijital Pazarlama Ajanslığı gibi konsept fikirler sizlere girişimcilik dünyasına adım atma fırsatları verebilir. Bu gibi farklı, hazır iş fikirlerine göz atmak için -> Farklı İş Fikirleri <-

Başlangıç fikir edinme aşamasını tamamladığınıza göre bundan sonra sizi daha zorlu fakat heyecan dolu bir yolculuk bekleyecek. Eğer sermayeniz yoksa çevrenizdeki parası olan ve yatırım yapmaya açık zihinli insanları yatırımcı olarak yatırım yapmaları konusunda ikna edeceksiniz.

Doğru İnsanlarla Çalışın

Daha sonra sizin eksik kaldığınız alanları dolduracak partnerler, çalışanlar bulacaksınız. Bu aşama yine en önemli aşamalardan biridir.

Burada dikkat etmeniz gereken tabi ki duygusal davranmamak ve gerçekten istekle çalışacak, o alanda yetenekli, sizinle, şirketin vizyonuyla uyumlu hareket edecek insanlarla ortak olmaya, çalışmaya özen göstermektir. Her şey harika ilerlerken yanlış ortak veya çalışanların seçimi işleri bir anda mahvedebilir.

Şunu unutmamalısınız ki tek başınıza istediğiniz yerlere gelemezsiniz çünkü yapabileceklerinizin miktarı sınırlıdır. Her şeyi iyi yapan, her işe koşturan olmak imkansızdır. Eğer pazarlama, satış konularında iyiyseniz ortaya koyacağınız ürünü veya hizmeti yaratacak, üretecek kişilere, finans işlerine bakacak kişilere yine ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle delege etme becerisi öğrenmeniz gereken çok önemli bir beceridir.

Ürün veya Hizmetinizi Yaratın

Bunları da tamamladıktan sonra artık prototip olarak ilk ürün veya hizmetinizi ortaya koymak olacaktır. Ürün veya hizmetinizi mükemmel yapmaya çalışmayın. Uygun yeterlilikte öncelikle ortaya koyun ve gidip hedef kitlenize sunun. Geri bildirimler alın ve buna göre geliştirmeye, daha iyi yapmaya devam edin.

Buraya kadar gelebildiyseniz tebrikler. Artık girişimcisiniz. Sizleri daha çook uzun bir yolculuk bekliyor. İşinizi büyütürken bir hayli efor ve öğrenme süreci bekliyor. Girişimcilik heyecanlı bir maceradır.

Bu yolda başarısız olanlar hata yapanlar değil pes edenlerdir unutmayın. Her başarılı ünlü girişimci sık sık hata yapmış, kimi zamansa başarısız olmuştur. Önemli olan bu hatalardan, başarısızlıklardan öğrenmek ve tekrar yola devam edebilmektir.

Benzer Bağlantılar

Nasıl Girişimci Olunur?

Başarılı Bir Girişimci Nasıl Olunur?

Paylaş

Girişimci Olmak İstiyorum Diyorsanız – Adım Adım Nasıl Girişimci Olunur?” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir