girişimcilik

Ne Kadar Çok Bildiğiniz Değil Kimi Tanıdığınız Önemli!

 

Girişimcilik dünyasında meşhur bir söz vardır: “Ne kadar çok bildiğiniz değil kimi tanıdığınız önemlidir.” İster girişimci olun veya bir yerde çalışın fark etmez hayatta tek başınıza hiçbir şey başaramazsınız, hiçbir yere varamazsınız. Bu nedenle büyük başarılar elde etmek istiyorsanız kaliteli insanlar biriktirmeyi öğrenmelisiniz.

Çevre, insanın hayatını etkileyen en önemli faktördür. İnsan yaşadığı çevreye göre şekillenir. Eğer başarılı bir ailede doğduysanız büyüdüğünüzde başarı benliğine sahip, kendinden emin bir birey olmanız kaçınılmazdır.

Ya da girişimci bir ailede doğduysanız onlardan ne gördüyseniz, size ne öğretildiyse sizde ilerde aynı zihniyete sahip olursunuz, aynı işi yaparsınız. Bu durum tabi sizi kötü bir şekilde de etkileyebilir. Aileniz, arkadaşlarınız sizleri başarısızlığa sürükleyebilir. Gerçekten de ne yaparsanız yapın çevrenizi değiştirmediğiniz sürece başarı size uzaktır.

Bu konularda sürekli tekrarlanan söz “en çok vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasınızdır.”

Bu çok doğru bir sözdür. Eğer  en çok vakit geçirdiğiniz insanlar aylık belli bir gelir seviyesindelerse sizin onlardan kat ve kat fazla kazanmanız, farklı hareket etmeniz çoğu zaman mümkün değildir.

Çünkü standartınızın o olduğunu düşünürsünüz, kendinizi zorlamazsınız. Milyarderlerin milyarder, milyonerlerin milyoner arkadaşları vardır.

Özellikle girişimcilik alanında veya iş dünyasında başarıya ulaşmak istiyorsanız doğru insanları tanımak her şeyi değiştirebilir.

Sermayeniz, kaynaklarınız olmayabilir ve doğru insanlar sizlere tüm bu kapıları seçenekleri açabilirler. Sizlere yeni iş fikirleri sunabilirler.

Çünkü ne kadar çok bilgiye de sahip olsanız insan kaynağınız yoksa zorlanmamanız mümkün değildir. Tek başına birşeyler yapmak çok zordur.

Dünyanın en başarılı girişimcilerini tanıdığınızı, bağlantınızda olduğunuzu düşünün alacağınız bilgiler, sizlere açabilecekleri fırsatlar, kanallar nasıl olurdu?

İşinizi tanıtmaları halinde nasıl bir reklam olurdu? Hayatta standartlarınızı yükseltmek, başarılı olmak istiyorsanız doğru insanları tanımak en önemli prensiplerden biridir.

Bu nedenle başarılı insanlar sürekli kendilerinden daha başarılı insanlarla bağlantı kurar, ilişki inşa ederler. Etkinliklere katılırlar. Çünkü güven ve ilişki yeni fırsatlar yaratır.

İnsanlar güvendikleri insanlarla çalışırlar, iş yaparlar. Bu nedenle alanınız neyse o alandaki en iyi insanlarla bağlantıda olmak çok önemlidir, sizleri diğer herkesin önüne geçirir, başarılı olma sürenizi kısaltır ve daha da önemlisi o insanların zihniyeti, alışkanlıkları size geçer ve sizde onlardan biri olursunuz, o şekilde düşünürsünüz, onlar gibi hareket edersiniz.

Bu da sizlerin başarısını doğrudan etkiler.

NOT: Değerli görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir