başarı

Neden Asla Ama Asla Yanlış İnsanları Dinlememelisiniz?

 

İnsanların çoğu hedef ve hayallerini asla gerçekleştiremez çünkü yanlış insanları dinlerler özellikle de yakın çevrelerini ve ailelerini.

Doğduğumuzdan beri yanımızda olan insanlar üzerimizde ciddi etki sahibidirler. Bizimle beraber karar verirler, hatta hep onları memnun edecek kararlar almaya çalışırız.

Fakat konu onların yapmadığı farklı bir şeyler yapmaya gelince karşınızda koca bir engelle karşılaşırsınız. Özellikle girişimcilikle ilgilenen, kendi işini yapmak isteyen gençler bu durumu yaşar.

Çok ilginçtir ki insanın en yakınları ilk olarak karşı çıkar, korkar ve kişiyi hedef ve hayallerinden caydırmaya çalışır. Normal olmasını, sıradan olmanızı isterler.

Olmaz, yapamazsın, kim yaptı, bizde şans yok, bu ülkede tutmaz vb. laflarla kişiyi caydırmaya çalışırlar.

Çünkü sıradan insanlar girişimcileri anlayamazlar, risk almayı anlayamazlar, girişimcilerin motivasyonunu anlayamazlar.

Eğer hayat boyu pişmanlık ve mutsuzluk içinde yaşamak istiyorsanız yanlış insanları dinleyin. Yanlış insanların sizin olmanızı istediği gibi biri olun, sizin olmak istediğiniz gibi biri değil.

Anlamalısınız ki hayat sizin hayatınız ve doğrusuyla, yanlışıyla kararları siz veriyorsunuz.

Eğer hedef ve hayallerinizden vazgeçer, yanlış insanları dinlerseniz asla istediklerinize ulaşamaz ve sıradan, pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşarsınız.

Bu nedenle doğru insanları dinleyin, başarılı, tecrübeli kişileri dinleyin. Asla ve asla hayal ve hedeflerinden vazgeçenlerden, ne konuştuklarını bilmeyenlerden tavsiye almayın.

Her zaman etrafınızı başarılı, kaliteli insanlarla çevirin. Her zaman. Kısa süreliğine rahatsız hissetseniz, geri eski çevrenize dönmek isteseniz bile.

Kimlerle takılırsanız, çevreniz kimlerden oluşuyorsa onların sonuçlarını yaşarsınız, onlar olursunuz.

Yanlış insanların sizi sabote etmesine asla izin vermeyin.

Steve Jobs’ın da dediği gibi “Diğer insanların limitli düşüncelerinin sizin iç sesinizi bastırmasına izin vermeyin.”

Anlamanız gereken şey; sizi sizden daha iyi kimse tanımıyor. Kendi yeteneklerinizi, kendi vizyonunuzu, kim olduğunuzu ve neler başarabileceklerinizi en iyi siz biliyorsunuz.

Diğer insanlar gerçek sizi tanımıyorlar. Sizi kendi limitli dünyalarından görüyorlar.

Şu ana kadar ki tecrübelerime dayanarak kesinlikle söyleyebilirim ki insanların hayatını belirleyen bir numaralı faktör çevreleri, en çok dinlediği insanlardır, mentorlarıdır.

Çevreniz nasılsa sizin standartlarınız da öyle olur. Bu hep böyledir.

Anlamanız gereken şey hayat çok kısa ve de yapabileceğiniz onca şey var.

Sıradan insanlar hiçbir şey denememiş, korkak insanlardır. Fakat deneyen insanlar başarısız olsalar bile en azından deneme cesaretine sahiptirler, yüreklilerdir. Bir milyon ışık yılı dahi ileridedirler. Daha değerlilerdir.

Sıradan olmak için hiçbir efor gerekmez, hiçbir şey yapmamanız yeter. Fakat başarı için cesaret, kararlılık gerekir.

Dünyayı değiştirenler bu insanlardır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir