başarı

Neden Sadece Bilgi Yeterli Değil?

 

“Bilgi güçtür” derler. Bu bir bakıma doğru olsa da bu ifade de önemli bir parça eksiktir.

Günümüzde insanlar bilgiye boğulmaktadır. İnternet herkesin elinin altında. Tek tıkla herhangi bir konuda o konudaki en iyi, en bilgili insanlar avucunuzun içinde.

Bilgiye ulaşmak artık sorun değil.

Bilgi gerçekten önemlidir. Özellikle pratiksel, hayatın içinde yer bulan bilgi (Knowledge).

Okullar bizlere genellikle yüzeysel bilgiler (Information) verir fakat nerede nasıl uygulanacağını bilemeyiz bu nedenle unuturuz.

Mentoların, çevrenizdeki en çok dinlediğiniz, takıldığınız insanların öneminden çokça bahsetmiştim. Tüm alışkanlıklarınızın, bilgilerinizin çevrenizden geldiğini biliyoruz. Bunlarda hayatınızı belirliyor.

Başarılı, tecrübeli insanların felsefelerini, prensiplerini edinmek, onların hatalarından öğrenmek gerçekten ufkunuzu açar, bakış açınızı değiştirir, olaylara farklı bakarsınız.

Daha da önemlisi öğrenme zamanınızı kısaltırsınız. Hayat kendi kendinize her şeyi öğrenmek için çok kısadır. Bu nedenle yılları, günlere sıkıştırırsınız. Sadece kendi hatalarınızdan değil başkalarının hatalarından da öğrenirsiniz bu akıllıcadır.

Warren Buffett; “Ne kadar çok öğrenirseniz o kadar çok kazanırsınız” demiştir.

Eğitim, irfan sahibi olmak başarılı olma konusunda bir hayli önemlidir tüm bunlar çok doğru fakat…

Sadece bilgi maalesef güç değildir. Yeterli değildir.

Etrafımızda özellikle günümüz çağında “bilgili” çok fazla insan vardır. Özellikle kendi alanımda girişimcilik dünyasında baktığınızda bilgiler her yerdedir. İnsanlar ne yapacaklarını bilirler fakat yine de başarılı değillerdir.

Neden?

Çünkü sadece bilgi potansiyel güçtür.

Ünlü düşünür ve yazar Goethe şöyle demiştir: “Bilmek yetmez, uygulamak gerek. İstekli olmak yetmez, yapmak gerek.”

Yine Aristoteles “Öğrenmemiz gereken şey; öğrenmeyi yaparak öğrenmemizdir.” demiştir.

Bilgi potansiyel güçtür. Tüm kitaplar, mentorlar, eğitimler sizlere genel bir anlayış verir, prensipleri verir fakat gerçekten anlamanız, öğrenmeniz ve de bu prensipleri, bilgiyi güç haline getirmeniz için harekete geçmeniz, yapmanız gerekir.

Hareketle desteklenen bilgi sadece güç haline gelir, fiziksel dünyada kendine yer bulur, anlam kazanır, sizi başarılı kılar. Günümüz eğitim sisteminin en büyük problemi budur. Uygulama, yapma eksikliğidir.

Türkiye’de öğrenciler 10 – 12 yıl İngilizce dersi görürler ve öğrencilik hayatları bittiğinde hala İngilizce konuşamazlar.

Neden? Çünkü edindikleri bilgileri uygulamaya dökememişlerdir. Tüm prensipleri bilmelerine rağmen konuşamazlar, bilgilerini işe yarar kılamazlar.

Örneğin dünyanın en iyi fitness koçuna da sahip olsanız, o konuda yüzlerce faydalı makale de okusanız eğer edindiğiniz değerli bilgileri disiplinle uygulamıyorsanız, spor salonunda harekete geçirmiyorsanız hiçbir sonuç alamazsınız.

Hareket ve uygulamalar bilgileri gerçek bir güç haline getirir yoksa bilgiler potansiyel halde dururlar. Güçleri yoktur.

Şu an internette Nasıl para kazanılır? Nasıl girişimci olunur? Başarılı bir girişimci olmanın formülleri nelerdir? vb. konular hakkında milyonlarca bilgi, formül, prensip mevcuttur.

Hatta Richard Branson, Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett gibi insanlar sırlarını, tecrübelerini gerek kitaplarıyla, gerek videolarla, gerek makalelerle paylaşmaktadır.

Tüm bu bilgiyi insanların almasına, bilmesine rağmen yine de harekete geçmezler, uygulamazlar. Bu nedenle hayatları değişmez. Aynı sonuçları yaşarlar çünkü aynı şeyleri yapmaya devam ederler.

İnsanlar bunu yapar çünkü korkarlar. Rahat bölgelerini zorlamak istemezler, çekinirler. Fakat gerçek ödüller rahat bölgenizin ötesinde yatar.

Başarılı insanlar sadece kendini çok geliştiren değil daha çok büyük harekete geçen, yapan insanlardır. Düşünme, öğrenme aşamasında fazla zaman harcamadan hemen hayatlarına o bilgileri uygularlar.

İnsanlar bu bilgi edinme, sürekli öğrenme vadisinde kapana kısıldıklarında kişisel gelişim bağımlısı olurlar fakat hareket olmadığı için, uygulama olmadığı için hiçbir şey değişmez. Aynı hayatı yaşamaya devam ederler.

Bilginin gerçekten güç olması için, fark yaratması için uygulamak, yapmak gerekir.

Bilgileri edinip sonra o bilgileri uygularken hatalar yapmak, tekrar tekrar pratik yapmak gerekir.

Gerçek öğrenme budur. Fark yaratan şey, başarıyı getiren şey budur.

NOT: Konu hakkındaki değerli yorum ve görüşlerinizi paylaşın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir