girişimcilik

Önemli Olan Sermaye Değil, Fikir Değil İnsanlardır (Takımın Gücü)

 

Kendi işini kurmak isteyen, girişimci olmak isteyen, bir fikrim var ama sermaye yok, para yok diyen insanlarla etraf dolu.

Madalyonun öteki yüzü de farklı değil sermayesi olan insanlar “ya para var da iyi bir fikir, proje lazım” diye düşünüyorlar.

Bütün bu yukarıdaki durumların hiçbiri aslında gerçeği yansıtmıyor.

Fikirlerin aslında değersiz olduğundan, asıl önemli olanın hayata geçirmek olduğundan daha önce bahsetmiştim.

Gerçekten de öyle fikirler düşünceler gibidir, soyuttur ve sürekli değişkenlik gösterirler. Herkesin iyi bir fikri vardır, girişimcilik fikri bulmak zor değildir. önemli olan uygulamak, gerçekleştirmektir. Fikir sıradan da olsa harika bir hayata geçirmeyle başarı elde edilir ve ediliyor da.

Sermayeniz olmayabilir veya olabilir fakat günün sonunda hayata geçirmek, yapmak geliyor. Milyonlarca milyonlarca dolarlık yatırım alan fakat yine de başarısız olan girişimlerin sayısını duysanız şaşırırsınız.

Şu bir gerçek ki ister harika bir fikre ya da güçlü bir nakte sahip olun, ya da ikisine birden sahip olun günün sonunda tek başınıza hiçbir şey yapamazsınız.

Tek başınıza gideceğiniz yer sınırlıdır.

Fikirleri ve yatırımları anlamlı kılan, başarılı kılanlar insanlardır, ekiptir.

Dünyadaki tüm büyük şirketler tek bir kişiyle değil harika insanların bir araya gelmesiyle kurulmuştur.

Lider, vizyoner girişimciler belki en başında tek yola çıkmışlardır ama ilk yaptıkları iş etraflarını vizyonlarıyla uyumlu harika insanlarla çevrelemek olmuştur.

İşin gerçekleri bunlar.

Çoğu zaman özellikle de günümüzde bir aplikasyon yapmak veya internet siteleri kurmak moda olduğu için bir çok genç girişimci “ya bir fikrim var ama kod yazmayı bilmiyorum” diyerek hayallerini terk ediyor.

Anlamadıkları şey tek başlarına zaten yapamayacak olmaları.

Zamanın en büyük ve en zengin iş adamlarından olan Andrew Carnegie, çelik şirketi kurarak büyük başarılar elde etmiştir ve öldüğünde mezarına “kendisinden daha zeki, daha yetenekli insanlarla çalışan adam” yazılmasını vasiyet etmiştir.

Carnegie çelik işi hakkında detaylıca çok bilgi bilmemesine rağmen beyin takımıyla bunların üstesinden gelmiştir.

Yine Steve Jobs bilgisayarlar hakkında mühendislik kapasitesinde bir bilgi bilmemesine rağmen Steve Wozniak gibi bir mühendisle ve yetenekli ekiple eksik yanlarını kapatmıştır. Kendi güçlü yanlarına odaklanmıştır.

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bir fikriniz varsa ve sermayeniz yoksa ilk iş sermaye bulmaya çalışmak, yatırımcıların kapısını aşındırmak olmamalıdır. Kimse fikirlere değer vermiyor.

İlk iş bir ekip toplamak olmalıdır. Fikrinizi doğru insanlarla paylaşmak ve sizinle bu yolda çıkmaya hazır ekip yaratmak olmalıdır. Bu zor olabilir fakat yapılması gereken budur.

Çünkü iyi bir ekip hem yatırımcılara karşı ilgi çekecekken hem de zorlukların üstesinden daha kolay gelecektir, bir ilerleme kaydedecektir.

Tek başınıza bir şeyler yapmak gerçekten çok zordur.

Ne yapıyorsanız yapın başkalarının yardımı olmadan olmuyor. Başkalarının desteğine ihtiyacınız var. Bu ya müşteriler ya da kendi ekibiniz. Dünyadaki hiç kimse asla tek başına başarı elde etmemiştir, hiç kimse tek başına zengin olmamıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir