başarı

Para Mutluluk Getirir Mi? (Farklı Bakış Açısı)

 

Günümüzde insanlar başarıyı, mutluluğu maddi şeylerle değerlendiriyor. Tek amaçlarını bu yapıyorlar. Kalıcı mutluluğun bu şekilde geleceğini düşünüyorlar. Peki gerçekten maddi şeyler, para mutluluk getirir mi?

Tabi ki spor arabalara, güzel bir yaşantıya veya büyük bir eve sahip olmak insana mutluluk getirebilir fakat mutluluğu getiren şey bunlar değildir.

Bilimin bizlere bildirdiği gerçeklerden biri de insan beyni muazzam bir adaptasyon aracıdır. Olaylara, çevresine çok hızlı bir şekilde uyum sağlar, alışır. Peki bunun mutlulukla ne alakası var?

Çünkü bu şu anlama geliyor: Eğer konu ne olursa olsun bir şeye uzun süre maruz kalırsanız artık eskisi kadar önem vermemeye başlarsınız, o şey size eskisi kadar duygu getirmez.

Buna yol açan şey beynin dopamin üretme mekanizmasıdır.

Biliyoruz ki mutluluk, üzüntü veya herhangi bir duygunun sebebi beynin ürettiği kimyasallardan ibaret. Mutluluk dediğimiz şey bir kimyasal bileşik.

Yani sizi heyecanlandıran, mutlu eden yepyeni bir durum veya olay yaşadığınızda beyniniz bir hayli dopamin salgılar fakat aynı olay veya duruma tekrar tekrar maruz kaldığınızda her seferinde dopamin miktarını düşürür. Bir süre sora o durum veya olay sizin için normal, sıradan bir durum haline gelir.

Bu nedenle insanlar sürekli daha fazla ,daha fazla dopamin elde etmenin yollarını ararlar. Daha ilginç yöntemlere başvururlar. Eski seviye onlara artık yetmez.

Bu durum maddi şeyler için de geçerlidir.

Diyelim ki hep hayalini kurduğunuz o arabayı veya evi aldınız. O an, o aldığınız kısacık süre dopamin seviyesi tavan yapar. Fakat bir hafta sonra, bir ay sonra o ilk heyecan gitmiştir ve artık her şey sıradanlaşmaya başlamıştır. Bir yıl sonra ise sizin için her şey normal hale gelir.

“Alt tarafı araba, ev” dersiniz. O ilk aldığınız mutluluk yok olmuştur.

Bir şeyler almak, kendinizi iyi hissetmek kötü bir şey değil elbet fakat tamamen mutluluğunuzu bunlara bağlamak sizlere kalıcı mutluluk sağlamaz çünkü kısa süre içinde her şey sıradanlaşır.

Aslında mutluluk insanların kendi kendisine verdiği bir şeydir. Zihinsel durumdur.

Çünkü yukarıda verdiğim örnekleri siz şu anda da yaşıyorsunuz. Sizin sahip olduğunuz pek de önemsemediğiniz fakat dünyada milyarlarca insanın hayalini kurduğu birçok değere sahipsiniz.

Bu belki sağlık, bu belki maddi belki başka anlamda.

Dünyada temiz suya dahi ulaşamayan milyonlarca insan var, belki sahip olduğunuz sağlığa, fiziğe sahip olmak isteyen milyonlarca kişi var. Sahip olduğunuz kıyafetlere, teknolojik aletlere, imkanlara sahip olmak isteyen milyonlarca kişi var. Para, maddiyat ve diğer şeyler görecelidir.

Fakat siz sahip olduklarınızın farkında olmayıp, bunlardan keyif almazsanız bunlar size mutluluk getirmez. Ne sahip olduklarınız ne de olacaklarınız.

Hayatta gerçek mutluluk ilerlemekten, büyümekten gelir. Bir hedefiniz, amacınız varsa o hedef, amaç doğrultusunda ilerleme kaydettiğinizde kendinizi mutlu, canlı hissedersiniz. Fakat dünyadaki tüm her şeye de sahip olsanız ilerleme, büyüme durduğunda sıkılmaya başlarsınız, artık sizin için her şey sıradanlaşır, heyecan vermez.

Eskiden çok fazla bilgisayar oyunu oynadığım zamanlarda bunu hep yaşardım sizde yaşamışsınızdır. Oyunda yeni görevler, yeni maceralar sizlere heyecan verirken tüm görevler, yapılacak her şeyi tamamladığınızda oyunu oynamak istemezsiniz. Sıkılırsınız. Çünkü ilerleme bitmiştir.

Bu nedenle ilerleme, büyüme, macera sizlere mutluluk getirir ve hayat bitmek bilmeyen bir ilerlemeden ibarettir.

Sürekli aynı yerde kalmak, rahat bölgenize sıkışıp kalmak konumunuz ne olursa olsun size hem maddi hem duygusal anlamda zarar verir. Geriye gidersiniz. Bu nedenle sürekli standartlarınızı yükseltmelisiniz.

Maddi şeyler güzeldir ve hayatta standartlarınız değiştikçe değişir. Aslında sonuçtur.

Para ise size maddi anlamda getireceği şeylerden çok size ve etrafınızdaki insanlara sunacağı seçenekler ve fırsatlar anlamında çok önemlidir. Fakat yine elde ettiğiniz para miktarı da sonuçtur. Yaptıklarınızın bir sonucudur.

Önemli olan süreçtir, maceradır, ilerlemedir, yolculuktur.

Sizlere asıl mutluluğu ve enerjiyi, tüm heyecanı getirecek şey budur. Bu nedenle süreçten zevk almak ve her anın tadını çıkarmak ve her zaman standartlarınızı yükseltmek, daha fazla olmak, hayatınızı bir maceraya çevirmek gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir