girişimcilik

Pazarlama: Dikkat Çekmek Neden En Önemli Beceridir?

 

Dünyanın en iyi ürününe veya hizmetine sahip olabilirsiniz, dünyanın en yetenekli sporcusu olabilirsiniz, dünyanın en iyi sesine sahip bir sanatçı olabilirsiniz fakat kimsenin sizden haberi yoksa, kimse sizi tanımıyorsa sahip olduğunuz tüm değerlerin de ekonomik anlamda bir önemi kalmaz.

İnsanların istediği, ihtiyaç duyduğu, sevdiği bir ürün veya hizmete sahip olmaktan sonra gelen en önemli şey; sahip olduğunuz ürünü, hizmeti, fikri pazarlayabilmek, iyi pazarlama stratejileri ortaya koyabilmektir.

Başarısız olan girişimlere baktığınızda başarısız olmalarının en büyük sebeplerinden birini de “bilinmezlik” olarak görürsünüz. Kimsenin sizden, işinizden, ürün ve hizmetlerinizden haberi olmaması belki de çözmeniz gereken en büyük problemlerden biridir.

Başarılı şirketlere, girişimcilere ve hatta ünlü medyatik isimlere bakarsanız hepsinin dikkat çekmek, tüm ilgiyi üzerilerinde toplamak konusunda çok başarılı olduğunu görürsünüz. İnsanlar bu markaların, isimlerin bilincindedirler, tanırlar. Ne kadar çok ilgi, göz, kulak bir yerdeyse para oradadır.

İnsanlar her zaman bildikleri, tanıdıkları markalarla iş yaparlar. En çok bilinen, tanınan, göz önünde olanlar en çok başarıyı elde edenlerdir, en çok tercih edilenlerdir. Bu nedenle insanların ilgisinin nerede olduğunu bilmek ve ilgilerini çekebilmek büyük bir beceridir.

Her yıl harika bir ürüne veya hizmete sahip binlerce girişim başlatılıyor fakat kimsenin onlardan haberi olmuyor, her gün Youtube’da ne kadar çok harika içerikler oluşturuluyor fakat kimsenin bunlardan haberi olmuyor, Her gün milyonlarca harika içerikler Google’ın en son sayfalarında kayboluyor, ne kadar çok yetenekli insan var fakat kimsenin bunlardan haberi dahi yok. Bilinmezlik her ne yapıyorsanız yapın aşmanız gereken en büyük engeldir.

Dünya çok sesli bir yerdir. İnsanların dikkati çok fazla değil ve dikkatlerini çekebilecek çok fazla şey var. Bu nedenle sizin bunlardan sıyrılmanız, farklı olmanız, ön plana çıkmanız gerekir. Dikkat çekmek kolay bir iş değildir. Bir hayli çaba, efor, yaratıcılık gerektirir. İstikrar gerektirir. Deneme gerektirir. Bunun için çok çalışmanız gerekir.

Eğer hayatta çok büyük başarılar elde etmek istiyorsanız, ne iş yapıyorsanız yapın dikkatleri üzerinize çekmeyi, sesinizi duyurmayı, bilinmeyi çok iyi başarmalısınız. Bunun için tüm Sosyal Medya vb. araçları kullanmalısınız, ilgi çeken başarılı markaları, insanları vs. gözlemleyip onların yaptıklarından öğrenmelisiniz.

Bu konu hakkında Seth Godin, insanların dikkatlerinin neden çok önemli olduğunu ve dikkatlerinin nasıl çekileceğini anlatan Mor İnek isimli harika bir kitap yazmıştır.

Tekrardan “bilinmezlik” aşmanız gereken sizi geriye çeken devasa bir güçtür. Sesinizi duyurabilmek, ilgi çekebilmek, tanınmak sizleri başarılı kılacak en önemli prensiptir. Sadece iyi bir ürüne, yeteneğe vs. sahip olmak günümüz dünyasında yeterli olmaz. İstikrarla insanların ilgilerinin, dikkatlerinin nerede olduğunu gözlemlemeli ve markanızla uyumlu şekilde dikkatlerini üzerinize çekmelisiniz. Aksi halde bilinmezlik vadisinde kaybolanlardan biri olursunuz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir