başarı

Neden Asla Rahat Olmamalısınız?

 

İnsanların çoğunun hayal ve hedeflerini gerçekleştirememesinin sebebi, bir türlü rahatlık alanlarını terk edememeleri, alışkanlıklarını kıramamalarıdır.

Fakat hayatta sürekli ilerlemek, büyük başarılar elde etmek istiyorsanız rahatlık alanınızı terk etmek zorundasınız.

Bilinmezlik her zaman insanları korkutur, rahatsızlık verir. İnsanlar bilinmeyene doğru hareket etmekten hoşlanmazlar bu nedenle sonsuza kadar alıştıkları konumda kalmayı, hep rahat olmayı seçerler.

Her zaman en rahat olanı, en garantiyi, en kolayı seçerler. Fakat bu yaptıkları aslında en tehlikeli, en riskli şeydir.

Hayat sürekli değişir, evrim geçirir, büyük bir hızla ilerler. Termodinamik yasaları bunu gerektirir. Hiçbir şey sabit kalmaz.

Buna rağmen siz aynı yerde kalmayı “rahat olmayı” seçerseniz otomatikman geriye doğru gitmiş olursunuz. Hayatta rahatlığı, garantiyi seçen insanlar sonunda kendilerini en rahatsız, en riskli durumlarda bulurlar. Her seferinde.

Doğduğumuzdan beri sürekli yeni şeyler deneriz, öğreniriz, hata yapmaya gönüllü oluruz. Her şeyi keşfederiz. Fakat belli bir yaştan sonra çevresel ve kültürel programlamalarla bu maceracı ruh kaybolur.

İnsanlar bu andan itibaren ölene kadar hep bu rahatlığı sürdürmeye çalışırlar.

Büyük başarılar elde etmiş tüm insanlara baktığınızda sürekli ilerleme yapmanın, farklı şeyler denemenin, hata yapmaya istekli olmanın en büyük özellikleri olduğunu görürsünüz.

Sürekli büyük harekete geçerler, rahat bölgelerini zorlarlar, yeni şeyler denerler. Her zaman yaparlar. Çünkü büyümek, gelişmek budur.

Sıradan insanlar ise sürekli aynı yerde kalırlar, her gün aynı rutini takip ederler. Alışkanlıklarının, rahatlıklarının kölesi olurlar ve bu çemberden çıkamazlar.

İstek ve arzuları vardır fakat asla bunlar doğrultusunda harekete geçmezler onun yerine bir bahane bulurlar. Aslında itiraf etmeseler de korkarlar.

Rahatlık insanın tüm hayatını, zamanını boşa çalan bir hırsız gibidir. Rahat olduğunuz zaman harekete geçemezsiniz, ve harekete geçemediğinizde bir gün geriye baktığınızda kaçırdığınız onca fırsat, imkan için pişman olursunuz.

En kötüsü de budur. Pişmanlıktır. Onca potansiyeliniz varken, yapabileceğiniz onca şey varken, zamanınız varken yapamamaktır.

Belki rahat olmak, rahat bir hayat yaşamak sizin hedefiniz olabilir fakat bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki insan sürekli ilerleme ve değişim kaydetmediğinde Dopamin seviyesi düşmekte, artık hayatından eski aldığı tadı alamamaktadır.

Hayatta yapmak istediğimiz, gerçekleştirmek istediğimiz çok şey var fakat zamanımız çok çok kısıtlı ve değerli.

Pişmanlık ise sahip olabileceğiniz en kötü duygulardan birisidir. Sizi asla terk etmez. Çoğu zamansa pişmanlık yaptıklarımızdan değil yapmadıklarımızdan gelir.

Eğer hayatınızı bir maceraya çevirmek, sürekli her alanda yükselmek, hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız rahat bölgenizin dışına çıkmalısınız. Standartlarınızı sürekli yükseltmelisiniz.

Hata yapmaya, başarısız olmaya açık olmalısınız.

Çünkü gerçek anlamda öğrenmenizin tek yolu budur. Bilinmeyene gitmenizin yolu budur.

Hiç kimse yaptığı her işte başarılı olamaz, her seferinde yüzde yüz hedefi tutturamaz. Her zaman hatalar, başarısızlıklar olacaktır bunlar en iyi öğrenme fırsatıdır.

Hayatta istediğiniz her şey, özgürlüğün anahtarı rahat bölgenizin ötesinde yatıyor. Ya tüm bilinmeyene doğru hareket eder hayatınızı siz kontrol edersiniz ya da olduğunuz yerde kalmayı, güvenli limanları seçer ve sonsuza kadar alışkanlıklarınızın mahkumu olursunuz.

NOT: Konu hakkında değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Neden Asla Rahat Olmamalısınız?” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir