girişimcilik

Rekabet Avantajı (Warren Buffett’in Vazgeçilmez Kuralı)

 

Girişimcilik veya pazarlama dünyasındaki en önemli terimlerden biri rekabet avantajı terimidir. Ne satıyorsanız satın sizleri rekabet ettiğiniz diğer firmalardan ayıracak fark müşterilerinizin seçimlerine yansıyacaktır. En az bir rekabet avantajına sahip olmak tüm başarılı şirketlerin sahip olduğu bir özelliktir.

Dünyanın en önemli yatırımcılarından olan Warren Buffett bir şirkete yatırım yapacağı zaman ilk baktığı unsurlardan biri, şirketin rekabet avantajına sahip olup olmadığıdır. İyi yatırımcılar çoğu zaman rekabet avantajına bir hayli dikkat eder çünkü şirketleri başarılı yapan en önemli özelliklerden biridir.

Nedir peki bu rekabet avantajı?

Rekabet avantajı ürününüzün veya hizmetinizin kalitesi olabilir, farklılığı veya sizleri diğerlerinden ayıran kopyalanamaz bir özellik olabilir veya marka güvenilirliği, tanınırlığı olabilir veya fiyat olabilir. Sizleri rakiplerinizden öne çıkaracak her şey rekabet avantajıdır.

Serbest Piyasa tamamen rekabete dayalı bir olgudur. Herkes birbirini alt etmeye çalışır ve bunun sonucunda ilerleme kaydedilir. Kapitalizm’in tüm özelliği budur. Her zaman rekabet halindesinizdir. E durum böyleyse de hayatta kalabilmek için, başarı yakalayabilmek için sizleri rekabetin önüne geçirecek özelliklere sahip olmanız kaçınılmazdır. Aksi halde rekabet sizi ezip geçecektir.

Bu nedenle Warren Buffett gibi usta iş adamları buna önem verir. Warren Buffett her zaman yalnızca bugün değil 10 – 20 yıl boyunca da rekabet avantajını devam ettireceğine inandığı şirketlere yatırım yapar çünkü rekabet avantajını korumak demek satışların da istikrarla artacağı anlamına gelmektedir. Buffett, rekabet avantajını bir kaleye ve kalenin etrafındaki hendeğe ve surlara benzetmektedir.

Şirketinizi, işletmenizi bir kale gibi düşünün ve diğer herkes sizin kalenizi ele geçirmek, alt etmek için saldırıyor. Kaleyi korumanın en iyi yolu dışına hendek kazmak, surlarla çevirmek. İşte bu hendek ve surlar kale için neyse rekabet avantajı da işiniz için o dur.

Coca Cola, Apple, Nike gibi firmalar yalnızca diğer herkesten daha iyi ürünler yapmakla kalmazlar aynı zamanda insanların zihinlerinde de bu avantajı korurlar. İnsanlar bu markaları düşündüklerinde “en iyileri” olarak görür ve kararlarını bu doğrultuda verirler. Bu paha biçilemez bir avantajdır.

Rekabet avantajınız yoksa, sizi diğerlerinden ayıran bir özelliğiniz yoksa başarı şansınız çok düşüktür. Bir düşünün siz yepyeni bir girişimsiniz ve piyasada bilinen, insanların güvendiği firmalar var. Eğer farklı değilseniz, çok çok daha fazla değer ulaştırmıyorsanız insanlar neden sizi seçsin? İnsanlar her zaman oylarını güven ve tanınırlıktan kullanır. İnsan beyni hayatta kalma savunması olarak bu şekilde gelişmiştir ve bunu kırması zordur. Bununla mücadele etmek yerine bununla beraber hareket edin ve rekabet avantajını lehinize kullanın.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. 

 

Paylaş

Rekabet Avantajı (Warren Buffett’in Vazgeçilmez Kuralı)” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir