girişimcilik

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? (Bilmeniz Gereken SEO Sırları)

 

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte arama motorları bir hayli talep görmeye başladı ve bunların içinden de arama işlemini en iyi yapan Google şirketi oldu.

Günümüzde insanların çoğu arama yaparken Google’ı kullanıyor.

Bu nedenle de ürün veya hizmetini, şirketini pazarlamak isteyen kişiler için her gün milyarlarca insanın kullandığı arama motorlarında en üst seviyelerde olmak, dikkat çekmek büyük bir önem taşımaya başladı.

Bu nedenle SEO nedir ve nasıl yapılır, sırları nelerdir diye merak ediyorsanız bunlara değineceğiz.

SEO nedir?

SEO (Search Engine Optimization) (Tr: Arama Motoru Optimizasyonu) arama motorlarında ön plana çıkmak için yapılan stratejiler bütünüdür.

Eğer internette düzenli olarak içerik üretiyorsanız SEO’ya dikkat etmek sizin için hayati önem arz edecektir. Aksi taktirde hiç kimse sizi bulamayacak, sitenize gelmeyecek ve eforlarınızdan para kazanamayacaksınızdır.

SEO Nasıl yapılır?

Öncelikle SEO yapmanın amacı Google’ı manipüle etmek, hile yapmak değildir ve SEO stratejilerinin çoğu size garanti vermez yalnızca ilk sayfada çıkma konusunda sizi daha iyi bir konuma koyar.

SEO’yu anlamak için öncelikle şunu anlamalısınız: Google’ın amacı ne?

Google’ın tek bir amacı var o da insanların aradıkları konularda en alakalı, en iyi içerikleri müşterilerine sunmak. En iyi müşteri deneyimini yaşatmak ki kullanıcıları tekrar tekrar Google’ı tercih etsin.

Yani SEO çalışmalarının çoğu bu doğrultuda gelişir. İnsanların aramalarıyla alakalı, kaliteli içerikler üretmek ve bunu diğer herkesten daha iyi yapmak.

1. Anahtar Kelimeler

Google’a yazdınız SEO nedir? Karşınıza konuyla alakalı sayfalar çıktı. Google aradığınız konuyu bilebilmesinin sebebi yazdığınız anahtar kelimelerdir.

Google algoritmaları yazdığınız kelimelerle alakalı milyonlarca sayfayı gözden geçirir ve belli kriterlere göre onları karşınıza çıkartır. Anahtar kelimeler bu nedenle önemlidir.

İçeriğinizde insanların aradığı anahtar kelimeler geçiyorsa Google bunu alakalı olarak görür ve sıralamasına alır. Tabi ki sadece anahtar kelimeler başlı başına etkili olmaz.

Google bunu yaparken yüzlerce farklı faktöre dikkat eder. En önemlilerine burada değineceğiz.

2. Başlık ve Açıklamalar

Başlık ve Açıklamalar önemlidir çünkü insanların aradığı anahtar kelimeler hem başlıkta hem de açıklamada olduğunda bu doğrudan konuyla alakalı olduğunu gösterir ve Google algoritmaları için bu iyidir.

3. İçerik

İçeriğinizin kalitesi, detaylılığı yine hayati önem arz etmektedir.

Eğer gerçekten insanlara yüksek değer katan, detaylı içerikler üretiyorsanız, okunması rahatsa, paragraflar çok uzun, karmaşık değilse Google tüm bunları önemser ve sıralamanız iyileşir.

Kötü içeriklerle ilk sayfada çıkmak imkansızdır. Özellikle Google’ın son güncellemeleriyle arama motorlarında hile yapmak çok güç hale gelmiştir.

Yapılan araştırmalara göre Google’da ilk sayfada çıkan içerikler en az 1500 kelime içermektedir. Yani detaylı, uzun içerikler kısa olanlara göre çok çok iyi sonuçlar verir.

Bu nedenle sizde Google gibi müşteri deneyimine odaklanın ve düzenli olarak kaliteli, detaylı içerikler üretin.

4. Arka Linkler (Backlinks)

Arka linkler ya da ingilizcesiyle (backlinks) Google’ın icat ettiği ve çıkış noktası olan bir özelliktir.

Bir düşünün eğer bir içeriğe çok fazla başka siteden referans linki geliyorsa bu o içeriğin gerçekten o konudaki en iyi, en alakalı içerik olduğunu göstermez mi?

Arka linkler kazanılması güçtür ve uzun sürer. Google’ın istediği alakasız sitelerden, yapay linkler gelmesi değil güvenilir, kaliteli ve alakalı sitelerden doğal linkler gelmesidir.

Bu nedenle linklerin sayısından daha çok linklerin geldiği sitelerin kalitesi daha önemlidir.

Arka linkler Google’ın dikkat ettiği en ama en önemli faktörlerden biridir ve doğrudan sıralamanıza etki eder.

5. Dış Bağlantılar 

İçeriğinizde dışa verdiğiniz, referans gösterdiğiniz linklerde önemlidir çünkü içeriğinizin konusunun ne olduğunu, neyle alakalı olduğunu Google’ın anlamasına yardımcı olur ve sıralamayı iyileştirir.

6. Sitede Kalma Süresi

Dedik ya Google insanların en iyi, en alakalı içerikleri görmesini istiyor. Bunu da nereden anlayacak? İnsanların o içeriği okurken ne kadar vakit harcadığına, ne kadar hızlı siteyi terk edip etmediğine bakarak.

Eğer insanlar içeriğini gerçekten okuyorlarsa, keyifli vakit geçiriyorsa Google bunu alakalı, kaliteli içerik olarak algılar ve sıralamada yükseltir.

İnsanlar hemen çıkıyorsa, kötü veya alakasız bir içerikse sizler daha da arkalara atar.

7. Tıklama Oranı

İnsanların aramada size tıklaması da önemlidir. Eğer bir sayfada en çok dikkat çeken, tıklanan siz olursanız Google hemen sizi daha da yukarılara taşır. Sizin daha alakalı ve iyi olduğunuzu düşünür.

Bu nedenle ek ilgi çekici başlıklar koymak benim yaptığım (Bilmeniz Gereken SEO Sırları) gibi sıralama konusunda bir hayli önemlidir.

8. Site Etkenleri

İnternet sitenizin hızı, genel olarak dizaynı, insanlara verdiği deneyim, sitenin yaşı, aldığı trafik vb. konularda sıralamanıza etki eder.

Domaininizin ismi, içerik bağlantınızın ismi eğer insanların aradığı anahtar kelimeleri içeriyorsa bu da bir hayli önemli faktördür.

Sitenizin odaklandığı alanda önemlidir. Belli alana odaklanan siteler her konuda paylaşım yapan sitelerden daha fazla ağır basar.

Domain Yaşı

Bu konuya bu başlıkta ayrı bir paragraf açtım çünkü bu etken sanıldığının aksine özellikle yeni domainler için bir hayli önem arz etmektedir.

Eğer yeni bir domain aldıysanız ve bir süredir kaliteli içerikler siteye koyuyor ve hala siteniz istediğiniz anahtar terimlerinde arama sonuçlarında çıkmıyorsa endişelenmeyin çünkü Google yeni siteleri özellikle ilk yıllarında spam siteler olarak görüyor.

Düşük hacimli, uzun (long tail) anahtar terimlerinde belki ilk 5 -6 ayda ilk sayfaya çıkabilirsiniz ama büyük hacimli kelimelerde bu neredeyse imkansızdır.

Çünkü Google yeni sitelere 1 veya 2 yıl boyunca spam site muamelesi gösterir çünkü kullanıcılarını ve platformunu zararlı sitelerden korumak ister.

Spam, zararlı sitelerin en büyük özelliği bir var olup bir kaybolmalarıdır ve bir anda binlerce backlink alarak ilk sayfaya çıkmaya çalışmalarıdır fakat Google bu tarz siteleri önlemek için Sandbox denilen bir filtre geliştirerek bu konuda önlem almıştır.

Kaliteli içerik ürettikçe, spam olmadığınızı zaman içinde doğru SEO teknikleri yaparak kanıtladığınızda Google size güvenir ve yolunuzu tamamen açar. Böylelikle yüksek hacimli terimlerde de baş göstermeye başlarsınız.

9. Paylaşma ve Yorum

İnsanlar içeriğinize çokça yorum yaptığında, sosyal mecralarda paylaştığında bu da Google’a iyi, kaliteli bir içerik mesajı verir ve bunlarında sıralamanızı bir hayli etkilediği görülmüştür.

SEO kısa vadeli değil uzun vadeli bir çalışmadır. Tüm faktörlerin oturması zaman alır. Eğer yukarıdaki kriterlere dikkat ederseniz sonuçlarınızda bir hayli iyileşme olduğunu göreceksinizdir.

Benzer Bağlantılar

SEO Nasıl Yapılır?

10 Adımda SEO Nasıl Yapılır?

Paylaş

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? (Bilmeniz Gereken SEO Sırları)” üzerine 4 yorum

  1. Tamda araştırdığım bir konuydu . Çok yararlı oldunuz 🙂

  2. Sade basit açıklayıcı mantıklı bir makale olmuş bilgilendirme için teşekkür ederim

  3. Makale için öncelikle teşekkürler.
    Makaleniz gayet öz ve yerinde bilgilerle dolu.
    Şahsen bu tarz makaleleri bulmakta zorlanıyorum.Özellikle laf kalabalığı insanın uzman olmadığı bir alanda çok çabuk kafasının karışmasına sebeb olabiliyor.Lakin sizin makaleniz gayet öz ve sade
    Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir