girişimcilik

Sıfırdan Başlıyorsanız Ne Yapmalısınız? (Küçük Başlayın Büyük Düşünün)

 

En çok sorulan sorulardan biri de: “İyi fikirlerim var fakat hiç param yok ne yapmalıyım? Çok para kazanmak istiyorum, büyük hedeflerim var fakat nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum?” benzeri sorulardır.

Bu nedenle bu içerikte, her şeye sıfırdan başlayıp nasıl hayatta yükselinir bunun cevaplarını vereceğim.

Evet büyük hedefleriniz var, fikirleriniz var fakat kaynaklarınız ve tecrübeniz sıfır. Başlangıç noktasının en başındasınız. Hayatta sıfırdasınız.

Ne yapmalısınız? Nasıl yeterli para kazanıp hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz, nasıl büyük girişimlerinize giden yolda basamak oluşturursunuz?

Çünkü kabul edelim cebinizde sıfır lira varken, etrafınızda size güvenen para sahibi insanlar yokken ne kendi geçiminizi sağlayabilirsiniz ne de fikirlerinizi hayata geçirmek için adım atabilirsiniz.

En dipteyken, hiçbir ilerleme kaydedemezken yatırımcılardan para almak, sadece fikrinize inandırmak imkansızdır. Bu nedenle başlangıç noktasına sahip olmak, yükselmek zorundasınız, para kazanmak zorundasınız ki adım atabilesiniz.

Sıfırdan başlıyorsanız eğer, aklınızda bulundurmanız gereken şey sadece “sevdiğiniz” veya “tutkunuz” olduğu alanlara bakmamanız gerektiğidir.

Bu günümüzdeki birçok tavsiyeye karşı biliyorum fakat doğrusu budur.

Para kazanmak için kendi yolunuzu değil piyasayı, fırsatları takip etmek zorundasınız.

Dünya büyük başarı elde etmiş insanlar yaptıkları işleri sadece “sevdikleri” için değil bazen yapmayı istemeseler bile, bazen çalışmayı istemeseler bile her ne gerekiyorsa yaptıklarından bulundukları konumdadırlar.

Başarılı iş insanları sadece kendi sevdikleri işleri yaptıkları için değil fırsatları, piyasanın ihtiyaçlarını takip edip değerlendirdikleri için başarılı olurlar.

Muhammed Ali’nin dediği gibi: “Antremanın her saniyesinden nefret ediyordum fakat kendime dedim ki; asla bırakma ve hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.”

Başarı elde etmek için zor olan belkide yapmak istemediğiniz şeyler yapmak zorundasınız.

Bu nedenle sıfırdan başlıyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey etrafınızdaki fırsatları gözden geçirmektir.

Özellikle yeni beceriler, yeni bilgiler öğrenmek durumundaysanız öğrenmek zorundasınız.

Örneğin internet sitesi yapmayı veya sosyal medya yönetimini veya SEO yapımını öğrenip bu kabiliyetlerinizi paraya çevirebilirsiniz.

Satış öğrenip iyi komisyonlar alabileceğiniz satış işlerinde çalışabilirsiniz.

Küçük sermayelerle başlayabileceğiniz iş fırsatlarına bakabilirsiniz. Sermayenizin yetmediği yerde aile veya arkadaşlarınızdan da destek isteyebilirsiniz.

Sıfırdan başlarken elinizde kabiliyetlerinizden, bilginizden ve de başarma arzunuzdan başka hiçbir şey yoktur.

Fakat bunlar zaten yeterlidir.

Sıfırdan başlarken dikkat etmeniz gereken bir şey de gelir potansiyelinizin yüksek olabileceği alanlar seçmektir.

Çünkü böylelikle bir kenarda yeterli miktarda para biriktirip fikirlerinizi hayata geçirmek için ilerleme kaydedebilir ve daha büyük fırsatlara yönelebilirsiniz.

İnsanlar genellikle bir anda en tepeye gitmeye çalışırlar fakat bunu yapması çok çok zordur. Gerçek hayatta işler bu şekilde yürümez. Her zaman küçük başlar, yavaş yavaş büyürsünüz.

Çoğu başarılı girişimci küçük başlayan fakat büyük düşünen insanlardır. Milyarder girişimci Richard Branson 16 yaşında öğrencilere dergi satarak kariyerine başlamıştır. Fakat bugün yüzlerce farklı şirketin kurucusu konumundadır.

Büyük şirketler, holdingler küçücük ofislerden, çalışma odalarından, garajlardan küçücük sermayelerle başlamıştır. Küçük fabrika ve işlerle işe koyulmuşlardır.

Sıfırdan başlamak sizlere bir hayli önemli beceri ve ders öğretir. Sizi güçlendirir.

Bu nedenle büyük yerlere gelmek için başlamak zorundasınız. Bir yerden başlamak zorundasınız. Bir şeyler yapmak zorundasınız.

Bu yolculukta vizyonunuzu her zaman büyük tutar ve hep daha iyisini hedeflerseniz büyük yerlere gelirsiniz.

Çoğu insan büyük düşünmediği, daha fazlasını istemediği için aynı konumda kalır bulunduğu konum yüzünden değil.

Ancak bu şekilde istediğiniz yerlere gelebilirsiniz.

Steve Jobs’ın bizlere hatırlattığı gibi “Küçük başlayın, büyük düşünün.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir