girişimcilik

Şirketler Neden Batar? (En Büyük Sebebi)

 

Her yıl küçük, büyük bir çok şirket ya büyük sıkıntılarla karşılaşmakta ya da tamamen operasyonlarını durdurmaktadır. Peki bu şirketler neden batar?

Şirketlerin batmasının birçok farklı sebebi olsa da (nakit tükenmesi, satışların düşmesi, aşırı giderler, yanlış ekip, kötü ürün vs.) aslında en büyük sebep tabi ki liderlikten kaynaklanmaktadır.

Büyük düşünürler, başarılı insanlar hep “her şey liderlikle yükselir, liderlikle alçalır” der.

Bu gerçekten de doğrudur liderler olmadan hiçbir organizasyon işlevini devam ettiremez.

Dünyanın en iyi fikrine sahip olmak, iyi bir ürüne sahip olmak, büyük bir sermayeye sahip olmak yeterli değildir.

Girişimcinin liderliği, zihniyeti, vizyonu, çalışma ahlakı asıl farkı yaratır, tüm bu parçaları bir araya getirerek başarılı olunmasını sağlar. Girişimcilikte hayata geçirebilmek her şeydir. Bunun olmasını sağlayan girişimcinin liderlik özellikleridir.

Dünyanın en iyi girişimcilerini düşünün; Elon Musk, Steve Jobs, Richard Branson, Jeff Bezos gibi girişimcileri…

Sizce onlar olmasaydı kurdukları şirketler bulundukları konumda, böylesine büyük ve başarılı olur muydu? Kesinlikle hayır.

Bu şirketleri bu kadar büyük hale getiren onların liderlik vasıflarıdır.

Aynı fikirle aynı zamanda kurulan farklı şirketlerden birisi çok başarılı olurken diğerlerinin başarısız olması ya da yeterli büyüklüğe ulaşamaması bunun en büyük kanıtıdır.

Apple Steve Jobs’ı kovduktan sonra iflasın eşiğine geldiklerinde tekrardan Steve Jobs’ı göreve getirdi. Jobs ondan sonra iPod, iPhone gibi ürünlerle şirketin tarihini değiştirdi ve şuan Apple dünyanın en büyük şirketlerinden birisi.

Ünlü yatırımcı Warren Buffett’e şirketleri en çok zora sokan şeyin ne olduğunu sorduklarında “rahatlık” cevabını vermiştir.

Şirketler ve onları yöneten liderler rahatladıklarında, artık o açlıklarını, arzularını, hırslarını kaybettiklerinde enerjilerini kaybederler ve rahatlamaya başlarlar bu anda rakip firmalar bundan faydalanır ve rahat olan şirketler değişen, karmaşık, gürültülü dünyada geride kalırlar.

Bu durum tekrar tekrar yaşanmıştır.

Girişimcilik savaş alanından farksızdır ve bu nedenle her zaman tetikte olmak, her zaman büyümek ve ilerlemek gerekir. Rahatlık en büyük düşmanlardan biridir.

Bir şirketin, ülkenin, dünyadaki tüm organizasyonların kaderini belirleyen en önemli şey liderlerdir. Liderler, onların vizyonları her şeyi belirler.

Kötü liderlik en büyük şirketleri bile iflasın eşiğine getirirken, harika liderlik en kötü şirketleri iflasın eşiğinden alır. Tarih bunu tekrar tekrar göstermiştir.

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi belirtin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir