girişimcilik

Tekel Olmak En Büyük Hedef Tekel Olmak En Büyük Problem

 

Serbest Piyasa ekonomisinin en büyük faydalarından biri rekabet ortamı yaratarak üretimi ve yenilikleri arttırması durumudur.

Teknoloji bu şekilde ilerler ve en önemlisi insanların seçme şansı olur. Onlara en çok değeri ulaştıranları seçebilirler ve yanlış yapan, iyi değer ulaştırmayanları cezalandırabilirler.

Herhangi bir endüstride tekel oluştuğunda ilerleme ve yenilikler durur, kalite azalır ve fiyatlar yukarı çıkar. Bu tüketiciler için hiç iyi olmazken kontrolü elinde tutan tekel için iyidir.

Herhangi bir endüstride tekel oluşması en büyük problemlerden biridir, kontrolün tek bir elde toplanması en büyük problemlerden biridir.

Girişimciler en büyük olmak, en iyisi olmak için hedefler koyar ki bu kötü bir şey değil fakat piyasaların işlemesi için çeşitlilik olmak zorundadır.

Çeşitlilik olduğunda denge olur ve tüketici kazananı belirler. Kontrol tek bir elde değil tüketicilerde olur. İşlerin doğru bir şekilde yürüyebilmesi için bu şarttır.

Tekel her konuda söz sahibi olduğunda, kontrolü elde tuttuğunda çoğu zaman sadece kendisine fayda sağlayacak şekilde kararlar alır ve başkalarını umursamaz. Fakat bunun sonu her zaman kötü bir şekilde biter. Yozlaşma başlar.

Apple, Microsoft, Nike, Google gibi şirketler tekel olarak günümüzde algılanabilir fakat bu şirketleri en iyi olmaya zorlayan, müşterilerinin çıkarlarını düşünmeye iten şey birçok farklı ve iyi şirketlerle rekabet içinde olmalarıdır.

İnsan doğası her zaman kazanmak ve en güçlüsü, en büyüğü olmak ister ve başkalarını umursamaz. Fakat bu arzuları disipline eden şey rekabettir, çeşitliliktir.

Tekel olmak yerine insanlara değer katmak hedef olmalıdır. İnsanların hayatını daha iyi yapmak hedef olmalıdır. Bu hedef hem sizleri en tepeye çıkaracağı gibi hem de dünyayı daha iyi bir yer yapacaktır, büyük bir fark yaratacaktır.

Dünyada her alanda tek bir şirket olduğunu düşünün. Tek bir araba şirketi, tek bir yiyecek şirketi, tek bir telefon şirketi, tek bir banka, tek bir restorant.

Böyle bir dünyada yaşamak ister miydiniz? Çok sıkıcı ve yaşanılmaz bir yer olurdu.

Seçeneklerin olmadığı bir dünyada kaliteden ve değerden söz edilemez.

Seçeneklere sahip olmak insanların her zaman sevdiği bir şeydir. Çeşitlilik doğanın bir kanunudur.

Çoğu zaman girişimciler olarak piyasadaki ilk şirket olmak, tek şirket olmak istiyoruz rekabeti sevmiyoruz. Belki böylesi işimiz için daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Fakat herkesi daha iyi yapan şey çeşitliliktir, rekabettir.

Messi olmadan Ronaldo, Ronaldo olmadan Messi böylesine çok çalışıp, standartlarını bu kadar yükseltir miydi?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir