girişimcilik

Girişimcilik Yolculuğunda Yaptığım Hatalar

 

Ünlü yatırımcı ve dünyanın en zengin 3. kişisi Warren Buffett’in dediği gibi: “Hepimiz hatalardan öğreniriz fakat hepsi kendi hatalarımız olmak zorunda değil.”

Bu içerikte sizlere girişimcilik yolculuğunda yaptığım hatalardan bahsedeceğim ki bunlardan dersler çıkarın.

Kendi Başına Öğrenmeye Çalışmak

Girişimciliğe ilk adım attığımda 20 yaşındaydım ve çevremde bana yardım edecek, örnek alacak çok fazla insan yoktu. Bu nedenle her şeyi kendi başıma öğrenmeye çalıştım, mecazi anlamda Amerika’yı kendi başıma tekrardan keşfetmeye kalktım. Fakat bu büyük bir hataydı ve 1 yılımı çaldı. Hayatta yapacağınız en büyük hatalardan biri her şeyi kendiniz keşfetmeye yapmaya çalışmamaktır.

Yapacağınız en iyi şey o konu hakkında daha önce o yollardan geçmiş, başarılı, tecrübeli insanları dinlemek, onların prensiplerini öğrenmek olmalıdır. Böylelikle yılları günlere sıkıştırabilir, en doğru, işe yarayan, gerçek bilgiye doğrudan ulaşmış olursunuz. Aksi halde sürekli kafanız karışır ve deneme-yanılma yaparken süreç içerisinde kaybolursunuz. Başarıya giden yolu kısaltmanın yolu budur.

Yanlış İnsanları Dinlemek

Yaptığım en büyük hatalardan biri de herkesi özellikle de yanlış kişileri dinlemek, önemsemekti. O zamanlar insanların ne dediğine, ne düşündüğüne fazla takıldığımdan kendi hedeflerime odaklanamadığım için bir hayli vakit kaybettim.

Hayatta herkesi memnun etmeye çalışmak, herkesi dinlemek başarısızlığın, mutsuzluğun en büyük sebebidir. Günün sonunda herkes kendini önemsemektedir. Bu nedenle yanlış insanları dinlemek, önemsemek yerine en doğru, olmak istediğiniz yerde olan, başarılı bir kaç kişiyi dinleyin, zihninize doğru insanların bilgilerini sokun. Yanlış insanların sizi etkilemesine, yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin. Bu en yakınlarınız bile olsa. Kendi hayatınıza, hedeflerinize odaklanın.

Çevrenizi kimlerle çevirirseniz onlar gibi olursunuz. Bu nedenle kimlerle takıldığınız, kimleri en çok dinlediğiniz tüm hayatınızı etkileyecektir.

Kimsenin Umursamadığı Fikirler Üretmek

Girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kimsenin istemediği, ihtiyaç duymadığı ürün ve hizmetler, fikirler ortaya koymalarıdır. Bu hataya ben de düştüm ve ortaya koyduğum fikirler hep başarısız oldu. Fakat insanları dinlemeyi, onların problemlerine, ihtiyaçlarına yönelik çözümler getirmeyi, pazarın isteklerine göre hareket etmeyi sonunda anladım.

Harekete Geçmemek

Yaptığım bir diğer hata ise yeteri kadar harekete geçmemekti. Mükemmel olmaya çalışmak, hata yapmaktan, başarısız olmaktan korkmak insanları harekete geçmekten alı koyuyor. İlk başlarda bu hataya bende düştüm. Fakat insan gerçekten öğrenmeyi yapmakla, uygulamayla edinir. Hiçbir kitap, bilgi sizi başarılı kılmaz sadece hareketleriniz gerçek başarıyı size getirecektir. Gerçek anlamda bu şekilde öğrenirsiniz, deneyimlersiniz.

Rahat bölgenizin dışına çıkarak gerçek anlamda büyüyüp, gelişirsiniz. Rahat bölgenizde kalmak, güvenli yolu tercih edip büyük harekete geçmemek insanların çoğunu başarıdan alıkoymaktadır. Bu nedenle sürekli ilerleyeme, denemeye, hareket etmeye devam edin. Hayat böyle daha eğlenceli.

Unutmayın alışkanlıklar hareketle değişir ve sahip olduğunuz tüm sonuçlar alışkanlıklarınızın ürünüdür.

Zamanın Değerini Anlamamak

İnsan olarak hemen hemen her şeyi geri alabilsek de zamanı geri alamayız ve boşa giden zaman bir daha gelmez. Bildiğimiz kadarıyla bu dünyada bir hayat yaşayacağımızdan zamanı boşa harcamak en büyük pişmanlıklardan, hatalardan biridir. Bu nedenle hedefleriniz, hayaliniz neyse, gerçek potansiyelinize ulaşmak için her zaman her anı, her saniyeyi iyi değerlendirin, kıymetini bilin. Asla boş şeylerle, insanlarla vakit harcamayın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir