girişimcilik

Girişimcilik: Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur? (Tüm Sırları)

 

Girişimci olmak, iş kurmak isteyen insanların yaşadığı en büyük problemlerden biri, girişimlerini başlatabilmek için kolaylıkla yeni iş fikirleri bulamamalarıdır.

Facebook, Google, Apple, Microsoft, Starbucks gibi dünyadaki en büyük şirketlere bakarsanız hepsinin küçük bir iş fikrinden doğduğunu keşfedersiniz.

Peki tüm bu başarılı şirketlerin doğumundan sorumlu olan bu iş fikirleri nasıl bulunuyor, yeni iş fikirleri nasıl üretiliyor, geliştiriliyor?

Girişimcilerin yaptığı en büyük hataların başında, sıfırdan kendi kafalarından yeni iş fikirleri üretmeye çalışmak gelir.

Bu durumu ünlü Startup yatırımcısı Paul Graham “Şimdiye kadar yapılan en büyük girişimcilik hatası kimsenin sahip olmadığı problemleri, ihtiyaçları gidermeye çalışmaktır” diyerek belirtmiştir.

Girişimcilerin çoğu zaman bu hataya düşmesinin altında yatan sebep sadece para kazanma, hızla zengin olma arzusudur.

Fakat başarılı bir girişimi başarılı yapan en önemli özellik müşterilerdir, piyasadır. Ürün ve hizmetinizi seven, kullanan, satın alan yeterli miktarda müşterileriniz yoksa asla başarılı olamazsınız. Girişimciliğin en zor kısımlarından biri de budur; insanların sevdiği, ihtiyaç duyduğu bir şey ortaya koyabilmektir.

Bu nedenle müşteriler, hedef kitle, piyasa en önemli unsurdur. Peki bunun iş fikriyle ne alakası var?

Problem ve Eksikliklere Odaklanın

Büyük başarılı şirketler problemlerden, ihtiyaçlardan, eksikliklerden doğmuştur.

Şu an dünyada adından en çok söz ettiren ünlü girişimci Elon Musk, dünyanın en büyük problemlerini çözmeye kendini adamıştır bu nedenle çok başarılıdır.

Çünkü ortada bir problem, eksiklik, ihtiyaç varsa insanlar bunun çözümü için para öderler, önemserler. Aksi takdirde Paul Graham’ın da belirttiği gibi kimsenin umursamadığı, kimse için problem gidermeyen fikirler başarısızlığa mahkumdur, müşteri elde edemez.

Dünyanın en önemli girişimcilerini, Richard Branson, Elon Musk, Bill Gates, Steve Jobs gibi insanları incelerseniz problem çözmeye odaklandıklarını, çevrelerini çok iyi gözlemleyip problemlerden, şikayetlerden, eksikliklerden büyük işler, girişimcilik fikirleri yarattıklarını görürsünüz.

Bu nedenle en iyi iş fikirlerini bulmanın yolu dinlemektir, gözlemlemektir, gözünüzü ve kulağınızı açık tutmaktır.

Girişimci zihniyetine sahip olmak demek budur. Sıradan insanlar kendi hayatlarındaki problemlere, ihtiyaçlara bakar ve bunu çözümü keşke olsa der fakat girişimciler bunlara bakıp çözümünü ben yaratacağım der ve bundan büyük şirketler doğar.

Milyarder girişimci Naveen Jain “Dünyayı iyi gözlemleyin ve büyük problemler çözün. Eğer milyar dolarlık problemler çözerseniz milyarder olursunuz.” demiştir.

Richard Branson bir röportajında; “En iyi işler kötü deneyimlerden ortaya çıkar. Eğer gözünüzü açık tutarsanız problemli, eksik birçok ürün ve hizmetle karşılaşırsınız ve eğer ben insanlara bu yapılandan daha fazla değer ulaştırabilirim diyorsanız iş fikriniz hazırdır.” demiştir.

Aynı şekilde Alibaba’nın kurucusu Jack Ma “Büyük fırsatlar şikayetlerin, problemlerin olduğu yerdedir.” demiştir.

Örnekler

Amerikalı Reed Hasting, DVD film kiralama dükkanından aldığı bir filmi geç teslim ettiği için fazladan 40$ ödemek zorunda kaldı. O bu duruma sinirlenmek yerine bir girişimci zihniyetiyle bu problemden neden daha iyi bir iş yaratmayayım dedi ve Online film kiralama şirketi olan Netflix doğdu. Netflix, bugün milyarlarca dolar değerinde.

Benzeri bir durum iki gencin de başına geldi. Paris’teki seyehatlerinden Amerika’ya dönmeye çalışırken iki genç taksilerin zamanında gelmemesinden ve de her zaman bulunamamasından şikayetçiydi. Neden istediğin an iyi bir taksi hizmetini hemen bulamazsın ki diye düşündüler ve BİNGO!!! Bu problemin sonucundan UBER doğdu. UBER şu an dünyanın en çok kullanılan mobil uygulamalarından biri ve milyarlarca dolar değerinde.

Bir başarılı girişimcilik hikayesi de şöyle gelişti: Ingvar Kamprad isimli bir adam bir gün mobilya mağazasından aldığı masayı bir türlü arabasının bagajına sığdıramadı ve bu durum için bir hayli çaba sarf etti. Neden bunun daha iyi bir yolu yok ki diye düşündü ve evet bu problemden hepinizin çok iyi tanıdığı IKEA markası doğdu.

Yeni İş Fikirleri Arayacağınız Yerler

Yani girişimci olmak istiyorsanız, yeni iş fikirleri arıyorsanız kendi kafanızdan çıkıp problemlere, eksikliklere odaklanmanız gerekir. Bunun içinse iyi bir gözlemci ve dinleyici olma alışkanlığını edinmelisiniz.

Başlayacağınız en iyi yer ise kendi hayatınızdaki problemler, eksiklikler olmalıdır. Sizin en çok canınızı ne sıkıyor? İşinizde veya günlük hayatınızda yaşadığınız, sık karşılaştığınız problemler, daha iyi yapılabilecek şeyler nedir? Her gün bunları bir kağıda not edin ve bunların çözümü sizin kârlı iş fikirleriniz olacaktır.

Tutkularınıza, ilgili olduğunuz alanlara bakın ve bu alanlardaki eksiklikler, iyileştirilebilecek şeyler neler?

Uzmanlık alanlarınızı, iyi bildiğiniz, anladığınız alanları, sektörleri gözlemleyin ve o alanlardaki eksiklikleri, problemleri, daha iyi yapılabilecek şeyleri gözden geçirin.

Ne iş yapıyorsanız o alandaki, endüstrideki eksiklikler problemler neler? Bütün bunlar sizin iş fikriniz olabilir.

Diğer insanları, çevrenizi dinleyin. Şikayetleri neler, problemleri ne, neye ihtiyaç duyuyorlar? Nelerden memnun değiller?

Sıfırdan Orijinal Bir Fikirle Gelmek Zorunda Değilsiniz!

İlla sıfırdan, kimsenin daha önce yapmadığı, görmediği yepyeni bir fikir veya konsept yaratmak zorunda değilsiniz.

Bu durum yeni girişimcilerin en çok düştüğü hatalardan biridir. Orijinal bir iş fikrine, daha önce yapılmamış, görülmemiş bir fikre ihtiyaç duyduklarını düşünürler.

Fakat yepyeni, sıfırdan bir fikirle, kimsenin çözmediği bir problemin çözümüyle gelmek, bunu insanlara pazarlayabilmek çok zordur ve de böyle bir fikri bulmak için de bazen bir hayli şans gerekebilir.

Var olan fakat eksik, mükemmel olmayan, gerçek potansiyeline henüz ulaşmamış bir ürünü veya hizmeti daha iyi, daha farklı hale getirip diğer herkesten daha iyi pazarlayabilirseniz bu da bir eksiklikten, problemden, piyasadaki boşluktan iş yaratmak olur.

İlk Olma Avantajı girişimcilik dünyasında bir mittir.

Çoğu başarılı şirketlere, girişimcilere bakarsanız orijinal, yepyeni fikirleri ilk bulan değil var olan fakat gerçek potansiyeline ulaşmamış fikirleri, ürün ve hizmetleri alıp en iyi uygulayanlar, çok daha iyi yapanlar olduklarını görürsünüz.

Girişimcilik fikirlerde değil uygulamada, hayata geçirmede yatar bunu unutmayın.

Özellikle yeni girişimciyseniz bilinmeyenlerle dolu bir yolculuğa çıkıp, elinizdeki limitli sermayeyle büyük riskler almak yerine talep gören, hali hazırda var olan bir piyasanın olduğu alanlarda diğer herkesten daha iyi bir ürün veya hizmet ortaya koymaya çalışmak, nakit akışı yaratmak çok daha doğru ve akıllıca bir başlangıç olacaktır.

Mükemmel, büyük altın fikri aramak özellikle yeni girişimcilerin düştüğü hatalardan biridir.

Baktığınızda Google’ın kurucuları, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Apple’ın kurucusu Steve Jobs ve hatta SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk dahi sıfırdan kimsenin görmediği yepyeni bir fikir ile gelen kişiler değildir.

Var olan fakat belki eksik, mükemmel olmayan ürün ve hizmetleri, fikirleri mükemmelleştiren, en iyi uygulayan, diğer farklı fikirlerle birleştirip ve bundan başarılı şirketler yaratan kişilerdir.

Bu duruma Steve Jobs “Picasso, iyi sanatçılar kopyalar ve olağanüstü sanatçılar çalar demiştir ve bizler hiçbir zaman bu durumda utanç duymadık” diyerek açıklık getirmiştir.

Apple, akıllı telefon olan iPhone’u piyasaya sürdüğünde daha önce hiç görülmemiş bir şey değildi. Akıllı telefon fikri ta 1980’li yıllarda dahi olan bir şeydi, Apple’dan önce uygulama yükleyebildiğin, mail atabildiğin, internete girebildiğin Blackberry ve benzeri telefonlar vardı. Apple, iPhone ile tüm bunları çok daha iyi hale getirdi.

Var olan bir üründeki eksik ve problemleri giderdi. Çok daha iyi ve farklı olanını ortaya koydu ve de iyi pazarladı.

Elon Musk elektrikli arabaları çok daha iyi ve hızlı yapmanın bir yolunu buldu ve yine roketlerin daha ucuza ve verimli kullanımını sağladı. Ne elektrikli araba ne de roketler daha önce hiç kimsenin görmediği, bilmediği fikir ve konseptler değildi.

Aynı şekilde Richard Branson “Virgin Şirketler Grubu’nu bizler, var olan fakat gerçek potansiyeline ulaşmamış fikirleri, ürün ve hizmetleri alıp insanlara çok daha iyisini sunarak ve daha iyi pazarlayarak kurduk” demiştir.

Fikirler her yerde. Günlük hayatınızda, işinizde karşınıza çıkan birçok eksik, gerçek potansiyeline ulaşmamış ürünler, hizmetler, fikirler var. Endüstrilerde boşluklar, daha iyi ve farklı hale getirilebilecek fikirler dolu. Bu nedenle gözünüzü ve kulağınızı iyice açık tutmalı, fırsatları aramalısınız. Çevrenizi iyi dinlemelisiniz.

Baktığınızda, girişimcilik özünde insanların hayatlarını daha iyi yapabilmek demektir. Bunu iyi becerenler başarılı olur, bunu yapamayanlar ise kaybederler.

Bir iş fikrine sahip olmanız demek aslında basitçe; belli miktarda bir insanın belirli bir ihtiyacını giderme fikriniz var demektir. Bu kadar basit bu nedenle herhangi bir fikre sahip olmayı gözünüzde büyütmeyin. Fikirler her yerde.

Son olarak tavsiyem bol bol tüm yukarıdaki bilgi ve prensipleri kullanarak pratik yapın. Harekete geçmekte her zaman farklı bir büyü vardır. Sizi heyecanlandırır ve daha da önemlisi beyniniz hızla çalışmaya başlar.

Elinize bir not defteri alın ve yukarıdaki prensipleri kullanarak gördüğünüz, karşınıza çıkan fikirleri yazın. Acele etmeyin. Bu çalışmayı her gün yapın. Bulduğunuz fikirlerin iyi olup olmadığını değerlendirin. Daha sonra sizi en çok heyecanlandıran, inandığınız fikri alın ve hemen harekete geçin.

Gerçek girişimciliğin hayata geçirmede, uygulamada olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

“Sıradan bir fikir olağanüstü girişimcinin elinde parlarken, olağanüstü fikir sıradan bir girişimcinin elinde heba olabilir.”

Bu nedenle olağanüstü, harika bir fikre de sahip olsanız onu hayata geçiremediğinizde, yeterli girişimcilik özelliklerine sahip olamadığınızda harika fikrin size hiçbir fayda getirmeyeceğini unutmayın.

(Konuyla alakalı bu kitaplara Orijinaller, Fikirler Nasıl Bulunur? göz atabilirsiniz.)

NOT: Değerli yorum ve görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Girişimcilik: Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur? (Tüm Sırları)” üzerine 7 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir