başarı

Yeteri Kadar İyi Değilim İnancını Alt Etmek

 

İnsanlar kafalarındaki düşünceleri, fikirleri hayata geçirmekten korkar, hedef ve hayalleri doğrultusunda harekete geçmezler çünkü yeteri kadar iyi olmadıklarını düşünürler. Kendilerinden şüphe ederler.

Başarılı olmak için mükemmel olmaları, olağanüstü olmaları gerektiklerini düşünürler bu nedenle de sürekli harekete geçmek, yapmak yerine mükemmel olmayı, “hazır olmayı” beklerler, o konu hakkında her şeyi bilmeye çalışırlar.

Başarı elde etmiş insanların onlardan çok daha fazla bildiklerini, çok çok daha iyi ve yetenekli olduklarını düşünürler. Onların bilmedikleri gizli bir “sır” bildiklerini düşünürler.

Korku her zaman her şeyi olduğundan daha fazla, daha karmaşık, çok daha kötü bizlere gösterir, bu beynimizin bize yaptığı bir oyundur.

Tüm bu yeteri kadar iyi değilim, mükemmel olmalıyım inanışı insanlara henüz küçük yaşlarda öğretilir.

Sürekli hata yaptığımızda “hayır yapma” sözüyle karşılaşırız, okullar bizlere hatasız olmayı, mükemmel olmayı öğretir ve hata yapanlar cezalandırılır. Sınıfta kalır.

Filmler, diziler başarılı insanların olağanüstü olduklarını, dahi olduklarını gösterirler ve ben bu kadar iyi değilim deriz ve kendimizin de başarılı olacağına inanamayız. Kendimizden şüphe ederiz.

Hayatımız boyunca bizlere başarılı olmak için yeteri kadar iyi olmadığımız, yetenekli olmadığımız, çok fazla bilmediğimiz inancı kazandırılır ve bu inanç bizleri hedeflerimiz doğrultusunda büyük harekete geçmekten alı koyar.

Sürekli asla gerçekleşmeyecek mükemmelliği kovalar dururuz. Kendimizi aşağılarız ve kendi kendimizi sabote ederiz.

Hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız mükemmel olmayı beklemek yerine sadece harekete geçmelisiniz. Çünkü gerçekten harekete geçtiğinizde, yaptığınızda mükemmel olma yolunda ilerleme kaydedersiniz.

Başarılı olmak için mükemmel olmak, her şeyi çok iyi bilmek gerektiğini düşünmek koca bir efsanedir. Doğru değildir.

Hata yapmadan, gerçekten işin içinde dalmadan asla tam anlamıyla öğrenmiş olmazsınız.

Eğer hedefleriniz veya hayalleriniz, iyi fikirleriniz varsa sadece yapın, harekete geçin. Tabi ki başarılı, doğru kişilerden püf noktaları öğrenin, üzerinde düşünün fakat mükemmel olmaya, doğru anı beklemeye çalışmayın. Bunu yapmak imkansızdır.

Asla elde ettiğiniz bilgiler yeterli olmaz, asla hiçbir fikir tam anlamıyla sizi mükemmel hissettirmez. Mükemmel olmayı beklerseniz, yeteri kadar iyi olmaya çalışırsanız zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Sonsuza kadar beklersiniz.

Olağanüstü yetenekli de olsanız, çok bilgili de olsanız başarı yaptığınızda, harekete geçtiğinizde gelir. Bu şekilde yol kat edersiniz.

Korkular ve limitli inançlar insanların gerçek potansiyellerine ulaşmalarında en büyük engellerden biridir ve insanlara bir hayli zamana mal olur.

Hayatta harekete geçtiğinizde, yaptığınızda yeteneklerinizi görürsünüz, keşfedersiniz ve gerçekten başarılı olursunuz. Yapmadan, denemeden nelerin olacağını, neye yeteneklerinizin olduğunu bilemezsiniz.

Yapmadan, harekete geçmeden mükemmel olamazsınız. Kendinize duyduğunuz şüphe ve inançsızlık sizleri karşılaştığınız her şeyden daha fazla başarıdan alı koyar.

Çoğu zaman başarılı olmak için, başlamak için yeteri kadar biliyorsunuzdur.

Bu nedenle hazır olmayı, mükemmel olmayı, yeteri kadar iyi olmayı, harika hissetmeyi beklememelisiniz. Zihninizde kaybolmamalı, çok fazla düşünmemeli, her şeyi olduğundan daha karmaşıklaştırmamalı ve sadece yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir