başarı

Zaman Yönetimi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 

Hayattaki en değerli varlığımız belki de zamandır. Sürekli her an bir daha geri gelmeyecek şekilde hızla geçmektedir.

Bu nedenle zamanınızı iyi değerlendirmek, her anı gerçekleştirmeyi istediğiniz hedefler için doğru kullanmak, iyi bir zaman yönetimi yapmak zorundasınızdır.

Çoğu zaman insanlar zamanda geriye doğru baktıklarında “tüm bu zaman nasıl bu kadar çabuk geçti?” diye düşünürler.

Gerçekten de hayat bir hayli kısa ve eğer hayatta önemli şeyler başarmak, hedef ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız çok fazla zamanınız yok.

Yaşlı insanlarla konuştuğunuzda çoğu zaman duyduğunuz şey pişmanlıktır. Pişmanlıkları ise çoğu zaman yaptıklarından değil yapamadıklarındandır.

Bu nedenle pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşamamak için zaman yönetimini iyi yapmak ve verimli olmak durumundasınız.

Yıllar çok çabuk geçer fakat aslında bir anda geçmez. Bu bir illüzyondur. Bizlere öyle gelir.

Yıllar ay ay geçer, aylar hafta hafta, haftalar gün ve gün, günlerse saat ve saat…

İnsanlar yıllarını bir anda değil her gün saatlerde, dakikalarda geçirirler. Gün içinde her saat ne yaptığınız farkında olmasanız da yıllarınızı, yani hayatınızı belirler.

İnsanlar alışkanlıklarının mahkumudur. Her gün, her saat yaptığınız şeyler çoğu zaman hayatınızı belirler çünkü alışkanlığınız o’dur. Alışkanlıklarınız neyse iyi ya da kötü hayatınız o olur.

Hayatınızı her gün her saat, her dakika yaptığınız şeyler belirler.

Bu nedenle iyi zaman yönetimi yapmak istiyorsanız başlayacağınız ilk yer alışkanlıklarınızdır. Zamanınızı verimli kullanma alışkanlığınız varsa farkında olmadan her gün onu gerçekleştirirsiniz.

Zamanınızı boşa harcama alışkanlığınız varsa her gün her saat o yönde hareket edersiniz ve günün sonunda bugünü nasıl boşa harcadım diye şaşırırsınız.

Zamanınızı boşa harcayan alışkanlıklarınızı iyice gözden geçirmek zorundasınız. Kendinizin farkında olmalısınız.

Unutmayın yıllarınız her gün her saat yaptıklarınızla şekilleniyor.

Zaman yönetimi konusunda dikkat etmeniz gereken bir nokta da plan yapmaktır. Uyandığınızda o gün yapmanız gereken en önemli şeyleri yazın ve kendinize o gün içerisinde sürekli hatırlatın.

Zamanınızı iyi kullanmak istiyorsanız aciliyet duygusuna sahip olmalısınız. Yapmanız gereken şeyleri yapmak zorundayım demelisiniz.

Eğer rahat davranırsanız alışkanlıklarınızı kırmanız çok zordur bu nedenle kendinizi zorlamalısınız. Rahat hissetmeseniz de, kendinizi iyi hissetmeseniz de yapmalısınız.

İnsanlar bir şeyler yapmak için doğru anı beklerler, iyi hissetmeye çalışırlar. Hazır olmayı beklerler. Fakat bu zihniyet sizi istediğiniz yerlere asla götürmez.

Başarılı insanlar kendilerini iyi hissetmeseler de hedefleri için yapmak zorunda oldukları şeyleri yaparlar.

Zamanınız düşündüğünüzden çok çok daha değerlidir. Yalnızca bir hayatınız var unutmayın bu nedenle hedefleriniz, hayalleriniz neyse, neyi gerçekleştirmek istiyorsanız her an, her dakika bunu düşünerek dolu dolu yaşayın.

Hayatınızı maceraya dönüştürün. Sürekli rahat bölgenizi zorlayın ve bilinmeyen sulara ilerleyin. Kendinizi ancak bu şekilde özgür ve canlı hissedersiniz.

Benzer Bağlantılar

Etkili zaman yönetimi nedir?

Etkili Zaman Yönetimi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir